@365tipu

TIP#1728: Jak na MacOS zavřít aplikaci a jak zavřít okno? Jaký je rozdíl mezi Cmd+Q Cmd+W?

Už v tipu o klávesových zkratkách a hlavně v  Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS je řeč o dvou cestách jak „zavírat“ okna – tedy něčem co ve Windows je přes Alt+F4 nebo kliknutí na „X“ v pravém horním rohu.

Mac OS má tohle vymyšlené trochu jinak a pro obyčejné uživatelé to může občas způsobovat zmatení. Zejména pokud se budou snažit použít Cmd+Q na zavření okna Finderu.

Zavření okna (ale bohužel třeba i záložky) je Cmd+W

(W jako Window, okno) a je docela dobré se tuhle zkratku opravdu naučit (pro lidi z Windows ji prostě berte jako alternativu pro Alt+F4).  Tahle zkratka spolehlivě zavře i Finder, ale je důležité vědět, že to nemusí znamenat, že aplikace s oknem spojená přestane běžet – což je právě případ i Finderu, který běží kdesi na pozadí a je zodpovědný za celou pracovní plochu.

Cmd+W je totéž jako když kliknete na červené zavírací kolečko vlevo nahoře.

Tedy s výjimkou toho, že například v Chrome je Cmd+W pokynem k zavření aktivní záložky a nikoliv celého okna Chrome (tam byste museli použít Shift+Cmd+W)

Mac vychází z toho, že můžete mít otevřených více oken od nějaké aplikace a zavření jednoho okna nevede k nutnosti zavřít i další okna – proto je oddělené zavření okna (Cmd+W) a ukončení aplikace (viz dále, Cmd+Q)

Ukončení aplikace je Cmd+Q (Q jako Quit).

Zavře nejenom okno, ale také zavře/ukončí danou aplikaci. Umístění Q vedle W navíc znamená, že lidé čas od času použijí právě Cmd+Q místo Cmd+W (zejména v Chrome, Firefoxu či Safari kde chtěli zavřít jenom jednu záložku/tab).

Cmd+Q (stejně jako prakticky každou klávesovou zkratku) si můžete v Předvolby Systému -> Klávesnice -> Zkratky aplikací změnit. Stačí přidat nové mapování, vybrat aplikaci (například Chrome) a do Název příkazu/Menu Title napsat přesně to jak je daná položka popsána v menu a poté zvolit jinou klávesovou zkratku.  Nejde to bohužel udělat napříč všemi aplikacemi, musíte pro každou jednotlivě (budou se totiž lišit názvy příkazu).

Problém s Cmd+Q navíc je, že jakmile ho stisknete, aplikace se nebude na nic ptát a rovnou se zavře. Hodila by se možnost zobrazení ověření, ale protože nic takového Mac OS neumí, tak se spíš naučte používat Cmd+W a tuto „násilnější“ variantu používejte opravdu jenom v okamžiku, kdy aplikace už nechcete ponechat aktivní. 

TIP: Pokud chcete Cmd+Q nějak lépe vyřešit zkuste Command Q. Řeší problém popsaný v předchozím odstavci

PS: Další tipy a triky pro Mac a Macbook najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky