@365tipu

TIP#1999: Jak používat Mac OS s klasickou PC klávesnicí?

Nic nebrání připojit k Mac/MacBook počítači/notebooku klasickou klávesnici pro Windows/Linux – stačí ji připojit do USB portu a Mac OS vám zobrazí pomůcku pro identifikaci klávesnice – bude po vás chtít, abyste nejprve zmáčkli klávesu napravo od Shiftu na levé straně klávesnici, pak abyste zmáčkli klávesu nalevo od pravého Shiftu. Nic si nedělejte z toho, že to nic nebude dělat a nepodaří se vám dostat přes první krok ať mačkáte Z sebevíc.

Je velmi pravděpodobné, že klávesnice bude fungovat zcela v pohodě. Jen to bude mít jeden háček, musíte se naučit, že některé věci se skrývají jinde, než byste čekali. Případně (viz dále) si můžete klávesy přemapovat.

KlávesaMac OS ekvivalent
Win (Windows)Command
AltOption
F12Eject
Print ScreenF13
Scroll LockF14
Pause/BreakF15
CtrlControl
BackspaceDelete
EnterReturn

V Předvolby Systému/System Preferences -> Klávesnice/Keyboard najdete záložku Klávesnice/Keyboard a na ní Modifikační klávesyModifier Keys – můžete tam předefinovat pětici modifikační kláves (Caps Lock, Ctrl, Alt, Cmd a Fn) – dá se to dělat pro jednotlivé klávesnice co si připojujete k počítači, takže pokud si to uděláte pro (například) Microsoft Keyboard, tak to nebude nijak ovlivňovat klasickou klávesnici vašeho MacBooku – musíte to ale dělat když máte onu externí klávesnici připojenou (pak půjde vybrat v horní části panelu).

Nejčastěji je vhodné prohodit dvě následující (nebo to nechte být a prostě si zvykněte). Popravdě si nejsem jist, jestli to prohození opravdu dává smysl – sice se tak vyřeší například klasické Ctrl+C/Ctrl+V (a tak podobně), ale třeba Ctrl+BackSpace se nebude chovat „jako ve Windows“. Rozdílů je mimochodem poměrně hodně.

  • Option (⌥) Key ->  ⌘ Command.
  • Command (⌘) Key ->  (⌥) Option.

Výše uvedené udělá to, že Win klávesa se stane Alt/Option pro Mac OS a Alt klávesa se stane Command pro Mac OS

S nastavením je to trochu komplikované v tom, že tomu vlastně není moc rozumět. Navíc si musíte uvědomit jak je to s klasickou klávesnici na Macu/MacBooku vs klávesnice na Windows.

Windows: CtrlWin Alt

Mac: Fn – Control Option Command

Hlavní komplikace je v prohození funkčnosti u Control + Command (Mac) vs. Ctrl + Alt (Windows). Prostě pokud na Windows mačkáte Ctrl+C, tak na Mac musíte mačkat Command+C – a pozice těchto dvou kláves je jiná. A ve finále jde hlavně o to, že Command = Alt – tam budete válčit ze všeho nejvíc.

Po týdnech občasného používání Microsoft Keyboard mám nakonec spíše pocit, že je lepší to nechat být a zvyknout si že Win je vlastně Ctrl. Usnadnit vám to může Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

TIP: V Jak na Mac OS najdete další tipy a triky pro Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky