TIP#1630: Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander

Usnadnit a urychlit psaní na klávesnici pomoci maker a a zkratek je extrémně užitečná věc. Už před několika lety tohle téma řešil v samostatný tip pro všechny platformy – pro Mac OS v najdete v něm aText označovaný za nejlepší, hodně doporučovaný Text Expander a pak řadu dalších :  TypeIt4MeTypinatorKarabiner-Elements, PhraseExpress, Keyboard Maestro či DashExpander.

macos-atext (kopie)

Hodně je to ale spojené se zádrhelem v podobě měsíčního placení (věc do které rozhodně nejít), v příznivějším případně nutnosti „jen“ koupit a nevypadá to na žádné Open Source dostupné zdarma. Na druhou stranu, třeba právě aText není nijak drahý, 4.99 USD – má 21 denní Trial, dá se koupit přímo od autora (doporučil bych platit přes PayPal) ale také z Mac App Store (asi lepší nápad) – ale tam pozor, na poslední OS X tahle verze prozatím nefunguje ale dá se provést „upgrade“.

U aTextu (ale bude to platit i u jiných) si dejte pozor na ukázkové a výchozí nastavení, některé se moc pro české použití hodit nebudou (třeba obvykle „ty“ měnící se na „thank you“).

macos-klavesnice-text (kopie)

TIP: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows a Jak na Mac OS zjistím klávesové zkratky? se budou určitě hodit

Sám operační systém má základní funkčnost tohoto typu zabudovanou přímo v sobě (System Preference/Předvolby systém -> Keyboard/Klávesnice -> Text). Umí ale jenom jednoduché „vyměnit něco za něco jiného“, takže například vložit aktuální datum (mám ve Windows řadu začínajících středníkem, jako například ;tdd) to neumí.

Opakovaně zmiňovaný Alfred umí Snippets ale musíte si k němu dokoupit PowerPack (za 25 liber není nejlevnější).

POZNÁMKA Při instalaci těchto aplikací narazíte na další uživatelský opruz v Mac OS. Všechny potřebují povolit Accesibility/Přístupnost aby mohly přistupovat ke klávesnici. Místo toho aby to systém zobrazil jako dotaz tak musíte otevřít Předvolby, povolit změny, najít tu správnou aplikaci a zaškrtnout povolení. Pak zavřít, vrátit se ke spuštěné aplikaci a restartovat ji.  Přitom by na tohle stačil dotaz systému na povolení. Staré známé „prostě Apple“.

Podobné věci pro Windows a další povídání o tomto tématu najdete v Jak si zjednodušit psaní? Programy pro makra a zkratky na klávesnici. Mnou používaný AHK bohužel pro MacOS neexistuje.

PS: Zatím zkouším (trail) aText a první dojmy říkají, že to asi bude dobrá volba. Jen ten středník jako spouštěč zkratek budu muset nahradit něčím jiným. Na MacBookové klávesnici není na klávese na okraji klávesnici jako u Windows.

TIP: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS