@365tipu

TIP#1630: Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander

Usnadnit a urychlit psaní na klávesnici pomoci maker a a zkratek je extrémně užitečná věc. Už před několika lety tohle téma řešil v samostatný tip pro všechny platformy – pro Mac OS v najdete v něm aText označovaný za nejlepší, hodně doporučovaný Text Expander a pak řadu dalších :  TypeIt4MeTypinatorKarabiner-Elements, PhraseExpress, Keyboard Maestro či DashExpander.

macos-atext (kopie)

Hodně je to ale spojené se zádrhelem v podobě měsíčního placení (věc do které rozhodně nejít), v příznivějším případně nutnosti „jen“ koupit a nevypadá to na žádné Open Source dostupné zdarma. Na druhou stranu, třeba právě aText není nijak drahý, 4.99 USD – má 21 denní Trial, dá se koupit přímo od autora (doporučil bych platit přes PayPal) ale také z Mac App Store (asi lepší nápad) – ale tam pozor, na poslední OS X tahle verze prozatím nefunguje ale dá se provést „upgrade“.

U aTextu (ale bude to platit i u jiných) si dejte pozor na ukázkové a výchozí nastavení, některé se moc pro české použití hodit nebudou (třeba obvykle „ty“ měnící se na „thank you“).

macos-klavesnice-text (kopie)

TIP: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows a Jak na Mac OS zjistím klávesové zkratky? se budou určitě hodit. Případně novější Jak na Mac OS zjistit jaké klávesové zkratky nějaká aplikace používá?

Sám operační systém má základní funkčnost tohoto typu zabudovanou přímo v sobě (System Preference/Předvolby systém -> Keyboard/Klávesnice -> Text). Umí ale jenom jednoduché „vyměnit něco za něco jiného“, takže například vložit aktuální datum (mám ve Windows řadu začínajících středníkem, jako například ;tdd) to neumí.

Opakovaně zmiňovaný Alfred umí Snippets ale musíte si k němu dokoupit PowerPack (za 25 liber není nejlevnější).

POZNÁMKA Při instalaci těchto aplikací narazíte na další uživatelský opruz v Mac OS. Všechny potřebují povolit Accesibility/Přístupnost aby mohly přistupovat ke klávesnici. Místo toho aby to systém zobrazil jako dotaz tak musíte otevřít Předvolby, povolit změny, najít tu správnou aplikaci a zaškrtnout povolení. Pak zavřít, vrátit se ke spuštěné aplikaci a restartovat ji.  Přitom by na tohle stačil dotaz systému na povolení. Staré známé „prostě Apple“.

Podobné věci pro Windows a další povídání o tomto tématu najdete v Jak si zjednodušit psaní? Programy pro makra a zkratky na klávesnici. Mnou používaný AHK bohužel pro MacOS neexistuje.

PS: Zatím zkouším (trail) aText a první dojmy říkají, že to asi bude dobrá volba. Jen ten středník jako spouštěč zkratek budu muset nahradit něčím jiným. Na MacBookové klávesnici není na klávese na okraji klávesnici jako u Windows.

TIP: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky