@365tipu

TIP#1831: Jak na Mac OS zjistit jaké klávesové zkratky nějaká aplikace používá?

Tohle je tak trochu komplikovaná věc, se kterou čas od času budete zápasit. Chcete zjistit jaké klávesové zkratky jsou obsazené a hlavně, jaké určitá aplikace používá. Což je složité i tím, že každá aplikace může mít desítky klávesových zkratek a vedle toho existují ještě ty, které jsou platné napříč systémem. Dostat se tedy snadno k nějakému přehledu není příliš jednoduché.

Manuálně můžete udělat to, že aplikaci spustíte a projdete si menu aplikace – každá věc v menu má uvedeny klávesové zkratky. Nedostanete se tak samozřejmě ke všem – akce co nejsou v menu se nedozvíte.

TIP: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

Můžete se také podívat do Předvolby systému/System Preference -> Klávesnice/Keyboard  -> Zkratky/Shortcuts kde najdete množství zkratek, především těch globálních. Jednotlivé aplikace zde nejsou.

Užitečný možnost je pořídit si KeyCue (placená, 19.99 EUR). Má zkušební verzi, takže nic nebrání abyste zkoumali. Nečekejte nic snadno použitelného, KeyCue má extrémně zmatené Nastavení i samotné zprovoznění je peklo (protože je nutné udělit několik různorodých systémových práv).

TIP: Jak na Mac OS spustit aplikaci pomocí klávesové zkratky

Po instalaci budete mít v liště ikonku od KeyCue na kterou můžete kdykoliv kliknout a objeví se vám přehled zkratek v aktivní aplikaci. Pro zobrazení přehledu v určité aplikaci také můžete chvíli držte command. Až se vám podaří pochopit možnosti nastavení KeyCue (lze změnit i aktivaci, co vypisuje a řadu dalších věcí), tak zjistíte, že je to ale šikovná aplikace.

Podobně funguje CheatSheet. Je zadarmo, stačí také držet command a objeví se vám přehled. Nemá žádné možnosti přizpůsobení. Z porovnání to vypadá, že KeyCue dokáže odhalit víc než CheatSheet. Nepořizujte si předchozí u tuto současné, nebo si alespoň změňte vyvolání.

TIP: Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander

Zkusit můžete i Pretzel (zdarma) umožňující poměrně zajímavou věc – zkratky prohledávat. Napíšete slovo a zobrazí vám zkratky (v aktivně otevřené aplikaci), které toto slovo obsahují v popisu.

 Jak na Mac OS zjistím klávesové zkratky? je předchozí podoba téhož tématu, jen zaměřená trochu jiným směrem.

TIP: V  Jak na Mac OS najdete další tipy a triky

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky