TIP#1688: Jak na Mac OS zjistím klávesové zkratky?

Mac OS (Mac Book či Mac) má záplavu klávesových zkratek. Některé jsou na úrovní celého systému, ale řada dalších se týká konkrétních aplikací. Je to stejné jako ve Windows, jen je tady jedna užitečná vychytávka – dá se poměrně snadno podívat na přehled všech klávesových zkratek. Jediné co budete potřebovat se naučit je co znamenají ty „podivné“ symboly kláves (stačí se samozřejmě podívat na Apple klávesnici).

TIP: Mrkněte do  Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows pro velký přehled hlavně těch systémových.

Systémově platné klávesové zkratky v Mac OS najdete v Předvolby Systému/System Preferences -> Klávesnice/Keyboard -> Zkratky/Shortcuts.  Můžete si je nejenom prohlížeč, ale také měnit

TIP: Pokročilejší páci se zkratky a makry popisuje  Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander

Klávesové zkratky v konkrétní aplikaci zjistíte tak, že si aplikaci spustíte a projdete si její menu – u aktivit vyvolatelných z menu jsou popsané i jejich klávesové zkratky.

Třetí extrémně užitečná možnost je pořídit si aplikaci CheatSheet – pak stačí při spuštění aplikaci delší dobu podržet Command a objeví se přehled zkratek platných pro otevřenou aplikací. Ušetří vám to komplikace při procházení všech položek menu. Po instalaci CheatSheet appky ji nezapomeňte spustit a dát ji požadovaná práva.

Další tipy na podobné aplikace najdete v Jak na Mac OS zjistit jaké klávesové zkratky nějaká aplikace používá?

TIP: Další tipy a triky pro Mac OS najdete v 💻 Jak na Mac OS