@365tipu

TIP#2019: Jak na Mac OS pracovat s ikonkami v horním menu (menu bar)?

Tohle je na Mac OS tak trochu pekelná záležitosti. V horním menu jsou umisťovány ikonky spuštěných aplikaci, většinou takových těch co byste mohli rychle či často potřebovat, či vidět jejich stav. Na počátku používání Macu to bude v pohodě, bude jich tam málo, ale časem to začne být komplikace.

Menu „překrývá“ ikonky, není pro ně dostatek prostoru.

Horní pruh nemá navíc jasnou velikost části pro ikonky – položky menu vlevo se liší podle spuštěné aplikace a může jich být pár, stejně jako hodně přes polovinu horního pruhu. Apple to vyřešilo tak, že prostě ikonky neukazuje a neexistuje žádný způsob jak se k nim dostat (než odejít do nějaké aplikace, kde je málo položek v menu). 

Další peklo je to, že jakkoliv můžete na ikonku najet kurzorem, nestane se nic. Neobjeví se název, abyste věděli na co klikáte. Musíte kliknout. Což někdy zobrazí dostatek informací k pochopení, ale někdy rovnou spustí něco, co jste vůbec spustit nechtěli. 

Pokud byste chtěli ikonky přesouvat tak to jde pokud podržíte command a pak můžete ikonky přesouvat. Upozornění/Notifikace a Siri přesunout nejde. 

Odstranit ikonku můžete “přesunutím” mimo pruh, tedy do desktopu. Některé to ale odmítnout a musíte najít možnost vypnutí/zapnutí v konkrétní aplikaci. 

Přidat ikonku (či vrátit zpět) do pruhu musíte v příslušné aplikaci nebo v příslušném nastavování v Předvolby systém/System Preferences. Bohužel žádné centrální místo kde jde zapínat a vypínat ikonky neexistuje.

Příklad – Jak na Mac OS zobrazit stav baterie v procentech v horní liště

Ještě zábavnější je, že v /System/Library/CoreServices/Menu Extras (pozor, v českém MacOS počeštěno na Knihovna) se schovává pár ikonek, které jdou přidat jenom odtamtud 

TIP: Jak na Mac OS zacházet s plochou?

Jak řešit nedostupné ikonky? 

Základní řešení je to, že odstraníte ikony co nebudete potřebovat nebo změníte pořadí tak, aby co nejvíc vpravo byly ty potřebné. 

Pro aplikace ikonky potřebovat nutně nebudete, můžete je spouštět klasicky (osobně velmi rád přes Spotlight, nalezení přes něj je rychlejší, než když budu zkoumat kde mám kterou aplikaci podle velké ikony). 

A poslední možnost je, pořídit si něco lepšího, co vám s ikonami umožní pracovat. Umožní vám to ikonky skrývat bez odstranění (a tím komplikovaného vracení). 

TIP: Jak změnit velikost pruhu s menu (řádku nabídek) na Mac OS

Aplikace pro lepší práci s ikonkami

Už v Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace je tip na Bartender 3 (mezitím mají Bartender 4) coby nejvíce oceňovanou aplikaci právě pro zvládání zmatku na displeji. Má 4 týdenní trial a pak si ji musíte koupit. Za nějakých 420 Kč to samozřejmě není špatný nápad. V App Store nehledejte. 

Aktivní Bartender 4, ikonky jsou schované.
Aktivní Bartender 4, ikonky zobrazeny, menu se sschovalo

Zdarma dostupná alternativa je Dozer a přidá jednu jedinou vychytávku – můžete přetáhnout “tečky” Dozeru v menu pruhu tak, aby oddělovaly viditelné a skryté ikonky (včetně možnosti nastavit klávesovou zkratku). Pořídit buď na uvedeném odkaze nebo přes “brew install –cask dozer”. Po instalaci ale pozor, tečky se přidají zcela vlevo, takže pokud už máte moc ikonek (nebo moc položek menu) tak ji neuvidíte. Nevýhoda je, že nepoznáte která tečka dělá co. Při odinstalaci přes homebrew pozo,r. abyste Dozer ukončili ještě před odinstalací.

Hidden Bar na to jde podobně jako Dozer, s trochu lepším GUI. A dostupný je zdarma. 

Vanilla je další zdarma dostupná možnost (má Pro verzi s více možnostmi za 10 USD). Přístup opět jako dva předchozí, tedy vytvoření “oddělovače”. Můžete opět instalovat přes Homebrew pokud chcete. A je to stejně komplikovaně použitelné jako předchůdci. 

Takže jestli chcete doporučení, investujte těch cca 420 Kč a pořiďte si Bartender.  Má dost zásadní výhodu v tom, že umí schovat prakticky vše a pak také prakticky vše zobrazit a zároveň s tím potlačit zobrazené položky menu. 

TIP: V  Jak na Mac OS najdete, jak jinak, další tipy a triky pro Mac O2

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky