@365tipu

Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)

V září 2019 jsem si po deseti letech s Androidem koupil iPhone a přešel na něj (iPad jsem používal od prvního modelu). Popsané je to v dlouhé a velmi užitečné sérii Přejít z Androidu na iPhone. Stojí to za to? V čem je to lepší? Je to vůbec lepší?. Někdy tuším v listopadu jsem přidal Apple Watch a po Vánocích AirdPods Pro. Chyběl mi jenom nějaký ten Mac. Který jsem chtěl koupit už tak minimálně rok. Prostě jsem chtěl poznat zcela jiný svět (než Windows, Linux, Android). Opravdu začít MacBook používat místo ASUS notebooku (recenzi na něj si můžete také přečíst) a dělat v něm všechno co dělám.

Apple_new-macbook-air-new-magic-keyboard_03182020_inline.jpg.large.jpg
Ten můj je tedy vesmárně šedý 🙂 Červený aby ladil s iPhone nemají.

V květnu tedy dorazil MacBook Air 2020. Původně jsem pomýšlel na 16″ MacBook Pro (má větší displej), ale slušná konfigurace je stále o dobrých 20 tisíc dražší, než to co jsem nakonec koupil (512 GB SSD, 16 GB RAM, 13″ Retina, nejrychlejší varianta procesoru, něco jako tato konfigurace). Myslím to vážně s tím, že to chci hodně let aktivně používat. Naučit se to, mít to společně s hlavním strojem s Windows a zbytkem mých jablečných věcí. A tak o tom napsat spoustu tipů. Dnes začínáme.

Začneme popisem zprovoznění, takovým malým zahřívacím kolem. Pak nejspíš každý další den večer vyjde další tip pro MacOS (MacBook) nejspíš spolu s jiným klasickým ranním tipem.

Vybaleno, zapnuto, jedem

Vypadá to na první pohled jako notebook co jsem pár posledních let používal. To byl ale ASUS a na něm Windows 10. Váhově i rozměrově je to podobné. Po vybalení z krabice a otevření víka se to zapne (to u Windows notebooků nečekejte) a začne zprovoznění – zábavné na tom je, že už u výběru jazyka to mluví – hezky v každém jazyce co si chcete vybrat. Vypínací tlačítko to mimochodem má vpravo nahoře (delším stiskem se to dá vypnout, nebo zavřít víko), je to zároveň čtečka otisku prstu. Vlevo dva Thunderbolt/USB-C porty, vpravo konektor pro sluchátka

Po volbě jazyka následuje registrace – volba země, připojení k Wi-Fi, výběr čisté instalace a přihlášení přes Apple ID – to si zde můžete vytvořit, ale v mém případě ho už mám od doby co používám iPad a nově i iPhone. Tam narazíte na první zádrhel, jak napsat zavináč (Option + 2), je to jinak než ve Windows. Bude to zajímavé se přeškolit z PravyAlt+V, ten zvyk je šíleně silný.

Zadání hesla mimochodem neumožňuje vidět co je napsané, věc kterou dost nesnáším. Pak už jen odsouhlasit licenční podmínky a vytvořit na počítači účet – pro který bude třeba vytvořit heslo – rozhodně ne stejné jako pro vaše Apple ID a do nápovědy si fakt nepiště nic příliš zřejmé. Pak přichází zajímavé zjištění, že „přístup k účtu je chráněn kódem k vašemu iPhonu“ – souvisí to se šifrováním.

D53FC5B4-38D0-4364-8721-E320858DB162_1_102_oUrčitě si zapněte Najít, tedy vyhledání ale hlavně ochranu počítače co se dostal do cizích rukou. V dalších krocích můžete povolit či nepovolit různé druhy přizpůsobení a analýzy (to co je u Windows tak zásadně kritizováno je samozřejmě i u Apple), zapnout Screen Time (čas u obrazovky, dívat se můžete i v iPhone jak jste na tom).

Zapnout Siri (češtinu neumí, takže volte uvážlivě) a nastavení „Hey Siri“ (bude chtít nějakých pět vět aby vás poznala) a poté co se vám to povede můžete zapnout sdílení zvukových záznamů (do Apple budou odcházet převážně neúspěšné pokusy).

Podstatná věc dorazí vzápětí – aktivace iCloudu – pro ukládání Dokumentů a plochy (podobně to má Windows s OneDrive) a ukládání fotek a videí do Fotek na iCloudu. Pokud už máte iPhone/iPad tak je dost jasné, že tohle použijete – nakonec je to jedna z nejlepších věcí v tomhle ekosystému. Pokud máte neplacený iCloud, tak je tu o důvod víc proč začít platit.

Následuje zapnutí šifrování – velmi dobrý nápad to udělat (tedy nechat obě volby aktivní) a poslední věc z bezpečnosti je nastavení TouchID (skrývá se pod zapínacím tlačítkem) pro přihlašování a odemykání dotykem prstu. V tomto momentě jde zadat jenom jeden otisk (jednoho prstu), co začátku stačí a později se na to musím podívat samostatně.

Pokračuje nastavení Apple Pay – pokud už ho máte z iPhone aktivní, tak je to jednodušší. Jinak stačí přidat platební karty a uložit si je v Apple Pay – pro přidání do notebooku budete potřebovat u všech karet co už máte uložené ověřit CVV (a může dojít i k ověření přes SMS), takže je mějte po ruce. Udělat můžete samozřejmě později.

Poslední je už výběr vzhledu (světlý/tmavý/auto) a aktivace/deaktivace TrueTone (přizpůsobení světelným podmínkám v okolí).

Pak už jen chvíli počkat a máte hotovo. Můžete obdivovat pracovní plochu s menu nahoře (žádné takovéto menu Windows nemají, tady je to napříč systémem i aplikacemi, určitým způsobem šikovná věc) a ikonkami v docku dole (ten Windows také nemají, byť se dají pořídit).

20200512_094454564_iOS

Zprovozněno a teď …. co s tím

Čeká vás povolení použití polohy (pro Kalendář), můžete si udělat první screenshot (Shift+Command+3) a odsouhlasit automatické aktualizace (vyskočí vpravo nahoře, v notifikační zóně).  Ten screenshot mimochodem skončí na ploše, trochu překvapující. Jeden by čekal, že to bude mít nějakou screenshotovací složku. Časem tedy nutno prozkoumat, protože takhle to smysl nedává – mě by končit v nějaké složce a ta by určitě měla být součástí fotek (a Fotek v iCloudu když už to tak Apple má) aby se to hned dostalo do iPhone či iPadu (nedostane, musíte vyvolat menu a „sdílet“ do Fotek).

Pozor na to, že Fotky se okamžitě vydají stahovat vše co máte v iCloudu (můžete Pozastavit ve Fotky) – v mém případě skoro 7 000 souborů. Překvapení je, že vlastně vůbec nevidíte co se stahuje, jestli se vůbec něco stahuje, jak rychle to probíhá (to celkové číslo se prostě ani neaktualizuje). Nějak se tu tak opět ukazuje, že na uživatele ve skutečnosti Apple moc nemyslí a „black box“ je pro ně důležitější. Nastavit maximální povolenou šířku pásma pro stahování také možné není.

Hrozný nezvyk ty ovládací prvky oken vlevo. Jasně, červená je zavřít, žlutá je do docku a zelená je na celou obrazovku.  Po čase to asi člověk neřeší, ale … ve Windows jsou vpravo (v Linuxu běžně vlevo) a dají se poznat i jinak než podle barvy – prostě ty ikonky dávají smysl. Tady ne. Apple. A možná kdyby to šlo dát vpravo, bylo by to podstatně produktivnější.  Ale jak už jsem napsal, pár dnů a člověk si zvykne. Víc o tom si přečtěte v Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS

Teď už ale nechme rozebírání podivnosti, první důležitá věc co byste měli udělat je aktualizovat Mac OS – aktuální verzi zjistíte kliknutím na Jablíčko (vlevo nahoře) a pak O tomto Macu/About this Mac. V mém Airu byla verze 10.15.3 a mezitím už je dostupná 10.15.4. Takže opět Jablíčko -> Předvolby Systému -> Aktualizace software. Stahovat se toho bude hodně, 3.34 GB. A instalovat se to bude několik desítek minut, takže pokud jste zvyklí z Windows, tady se ničemu divit nebude.

Pokračování v druhém díle

Nové tipy pro MacOS budou vycházet večer (oproti obvyklému rannímu vydávání) a vedle 📱 Tipy a triky pro Apple iOS se nově je k dispozici i 💻 Jak na Mac OS – misto, které bude postupně obsahovat všechny tipy v nějakém (snad) logickém členění. Vzniká to za pochodu, odhadem tak první dvě desítky vznikly během prvního dne nastavování a používání. Některé věci se budou časem zpřesňovat a doplňovat. A jeden z hlavních cílů je ty tipy napsat tak aby lidé co jsou zvyklí na Windows mohli snadno používat/přejít na Mac.

Další díl najdete v Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)

Zpětná vazba pomůže, otázky také, ideálně e-mailem (365tipu@gmail.com) nebo Twitter (Facebook ne, Messenger nepoužívám ani na Stránce 365tipů ani na osobním profilu).

PS: Tato úvodní „instalační“ série nebude číslovaná, klasické tipy na konkrétní věci už číslované budou.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky