@365tipu

Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)

Nový seriál popisuje takřka v přímém přenosu pořízení vůbec prvního MacBooku a zprovoznění. Začíná v Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a po několik úvodních dílech bude pokračovat zcela konkrétními tipy a triky pro Mac OS. Vycházet budou večer a běžné tipy ráno jako doposud.

Je to velký nezvyk. Při posunování kurzoru neustále mačkám na „tlačítko“ a něco se aktivuje. Je to hodně citlivé, bude potřeba si na to zvyknout. Na řadě míst jsou slepé uličky – třeba při spuštění Pages to prostě musíte proklikat a teprve pak jde zavřít okno, nemá vůbec ovládací prvky. Hodně absurdní chování.  Na klávesnici chybí Del pro tak obyčejnou věc, jako je smazání souboru (přetahovat do Koše, jo, to vypadá hezky). Ale určitě na to bude nějaká klávesová kombinace, takže časem najít.

Snímek obrazovky 2020-05-14 v 10.39.18

Změnit jas displeje? Ne, na Control+Click v ploše tam nic takového dostupné není, ačkoliv přesně tam by to mělo být (ve Volby zobrazení). Po hledání to najdete v Monitory/Displays v Jablíčko->Předvolby systému/System Preferences (ty samozřejmě nejsou utříděné abecedy, taková ta typická Apple schválnost, ale zase můžete zkusit Spotlight a „jas dis“ protože na samotné „jas“ to nezabírá, v tomhle ohledu hledá Windows i iPad/iphone líp). Při zkoumání F kláves pak najdete jas na F1 a F2 – pokud to nejde přímo, je nutné to dělat jako Fn+F1 a Fn+F2. Jinak ten displej je nádherný, Retina, 2560×1600.

TIP: Jak si přizpůsobit Předvolby systému/System Preference na Mac OS zjistíte, že výše zmíněnou nepoužitelnou podobu Předvolby systému můžete změnit.

Vydávám se zprovoznit služby od Apple

Hudba/Music je taky zvláštní záležitost. Jste na vlastním počítači, jste přihlášení přes Apple ID, ale první spuštění Hudby to neví. Musíte se extra přihlásit. Když to ale neuděláte hned při prvním spuštění (kde vám to nabízí), tak už v Hudba nenajdete možnost přihlášení. Vzpomenete si že vlastně horní pruh je kontextové menu (tohle bude dlouho trvat než si to zažijete a ve Windows to bude dost chybět) a tak kliknete na Hudba a čekáte to v Předvolby. Ani tam to není. A pak v menu uvidíte Účet a máte vyhráno. Ne, tohle není intuitivní ovládání, je to všechno jen zbytečná komplikace. Pak ještě (též v Účet) nezapomeňte Autorizovat počítač, jsou to takové trochu skryté iTunes.

Paradoxní je, že přihlášení přes Apple ID vám do Hudby v počítači nedá vaši hudbu (platím si Apple Music). Na to musíte ještě znova do Účet a tam Zaregistrovat se v Apple Music a znova se přihlásit (už potřetí mimochodem) – což přináší jeden zvláštní moment kdy odešlete přihlášení a ono to „něco asi dělá“ aniž by indikovali nějaký postup a zároveň s otevřeným oknem nic nemůžete dělat. Takže si říkáte, iTunes byly pro Windows šílenost, ale na Mac OS to není jinak. Jo a mimochodem, v tomto případě je nejspíš lepší začít prostě tím Zaregistrovat se v Apple Music.  A to zatuhnutí, chce to chvíli počkat, pak kliknout na Později a zkusit to znovu (tu registraci). Pak už to projde a objeví se aktualizace hudební knihovny a máte konečně Apple Music v počítači.

Podcasty/Podcasts už potom jenom spusťte, přeberou si přihlášení (a registraci) z Hudby/Music. S Apple TV to je stejné, stačí spustit a protože Music je již nastavené, tak i tady bude váš účet. Obecně je lepší všechny tyhle věci poprvé spustit, často v nich probíhá nějaké nastavení.

Knihy/Books (v Mac počítači máte vlastně totéž co v iPhone či iPad) jsou také vtipné. Nejprve vám poví, že nemáte žádné Knihy a máte jít do Knihovny (tu kamennou bohužel nemyslí) aby to po kliknutí bylo náhle jinak.  Nezapomeňte že i tady se to začne automaticky stahovat (ikona s přehledem je vpravo nahoře).

První život s Dockem a aplikacemi

V tomto okamžiku jste si už asi v Docku (to je ten pruh icon dole a je to jedna z těch hodně šikovných věcí) všimli, že u některých ikon zůstává černá tečka pod ikonou – znamená to, že je aplikace spuštěná. Zvláštní je, že indikace zůstává i poté, co jste ji zavřeli (červeným kolečkem) – pokud opravdu chcete aplikaci ukončit, tak Control+kliknutí na ikonku v Docku vyvolá menu a tam je Ukončit. Tenhle koncept vám bude ještě hodně dlouho vrtat hlavou a ta černá tečka možná iritovat (později zjistíte, že jde vypnout). Ještě víc budou iritovat skákající ikonky, ale o tom taky až někdy později.

Trojice ovládacích knoflíků oken v levém horním rohu? A jaké mají klávesové zkratky?

  • Červený zavírá okno, ale neukončí běh programu. Command+W (to je jako Alt+F4)
  • Zelené je „zoom/maximize“, tedy roztáhnutí na celou obrazovku, respektive na maximální možnou velikost. Control+Command+F (opustit pomocí Esc). Na zelené tlačítko můžete umístit kurzor a objeví se menu – roztažení,  umístění na levou/pravou polovinu displeje (šikovné, tohle Windows neumí) a pokud máte aktivní Sidecar (Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej ), tak přesunutí na displej iPadu.
  • Žlutý je minimalizace do Docku – na jeho pravou stranu.  Command+M

Bez myši to nepůjde

Myš z mého pohledu vypadá jako dost nutnost, nedával jsem trackpad ani u notebooků s Windows a vždy měl k dispozici myš.

Pro MacBook jde připojit i klasická bezdrátová myš pro Windows. Jablíčko -> Předvolby systému -> Bluetooth (ikonku Bluetooth v horní liště můžete mít až když si právě zde zapnete Zobrazit Bluetooth v řádku nabídek). Pak už jen stačí myš uvést do párovacího režimu (některé na to mají knoflík či otvor, jiné reaguje na držení pravého a prostředního tlačítka/kolečka) a pokud se objeví v nabídce, tak kliknout na Připojit. Pokud se neobjeví, tak je možné, že nepodporuje OS X.

Klasická PC myš bude fungovat bez problémů – levý knoflík bude klasický hlavní klikací, pravý bude jako když držíte Control a klikáte (což musím říci, že je výborná věc a přechod z Windows to zásadně usnadňuje). Rolovací kolečko bude rolovat (jen opačně než jste zvyklí, ale můžete si to změnit, viz dále)t. Připojit můžete i drátovou myš – jen u MacBook Air 2020 musíte vyřešit to, že má pouze dvojici Thunderbird/USB-C konektorů.

Jedna věc u myši vám možná bude vadit, rolování kolečkem je opačně než na Windows – v Jablíčko -> Předvolby Systému -> Myš to najdete jako Směr posuvu: přirozený. Stačí zrušit zaškrtnutí. Změní se tím i směr rolování na Trackpadu. A pokud je pro vás přirozené že rolování/tahání dolů posunuje dolů, tak bude vše v pohodě.

Pro Trackad je docela dobré se naučit gesta (podrobněji se k tomu vrátí extra tip) jsou užitečná a velikost trackpadu podporuje jejich užívání. Natavovat si vše můžete v Trackad (klasicky Jablíčko -> Předvolby Systému). A také si tam nastudovat co všechno to umí.  Podrobně popsáno v MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta

POZNÁMKA: Třetí den s MacBookem musí konstatovat že s myší je to zásadně lepší.  Ale to je dané tím, že já trackpady nemám v oblibě už doslova pár desítek let.

Jediná vada u klasické Bluetooth myší je, že usíná a pomalu se probouzí – probuzení trvá i deset až dvacet sekund.   V přímo dostupných nastavení není nic, ale budu to muset časem zkusit najít jinde.

Snímek obrazovky 2020-05-14 v 11.11.28

Komplikace okolo instalace programů (aplikací)

Instalace aplikací vám připraví velmi nepříjemné překvapení. „Normálně“ jdou instalovat aplikace z App Store (Jablíčko -> App Store). Tam je to celkem snadné „click and install“. Vyzkoušel jsme si to na Trello, byť i tady vás čeká překvapení, ač notebook umí TouchID a ačkoliv je to dostupné zdarma, tak stejně musíte se znovu přihlásit k Apple ID – naštěstí je to jen při prvním nákupu – vzápětí se totiž zeptá, jestli chcete používat Touch ID. Jinak App Store na Mac vypadá stejně jako na iPadu/iPhone (takže žádná sláva). Pokud dáte víc věcí k instalaci, tak postup všech najdete po kliknutí na váš profil/ikonku vlevo dole.

Otázkou po instalaci je, kde ty věcí končí? Najdete je jednak v Launchpadu (tohle je obdoba Start menu z Windows), ale také v aplikaci Finder (což je obdoba Průzkumníka/Explorer z Windows) kde se schovávají ve volbě Aplikace. Abyste si instalované aplikace mohli rychleji spouštět, tak je můžete přidat do Docku (stačí je tam přetáhnout), dát na plochu (také přetažením, objeví se tam zkratka, shortcut, něco co mají Windows také, ale na plochu fakt aplikace nejsou vhodné, tak to nedělejte). Ale k tomuto tématu se bude potřeba ještě vrátit.

Tvrdý náraz vás čeká v okamžiku kdy chcete něco co není v Mac App Store (protože to Apple neumožní, protože tvůrci nechtějí odvádět Apple peníze za každého uživatele, atd).  Občas vás čeká to co znáte z Windows – tedy instalační programy co prostě provedou instalaci, ale ne vždy. Je několik variant jak se věci instalují (a vrátí se k tomu ještě samostatný TIP):

  • DMG je image které je nutné připojit (mount) a pak ve zcela zmateném okně přetáhnout jednu ikonku na druhou. A pak to nezapomenout odpojit (unmount)
  • ZIP/RAR jde otevřít a pak je nutné to co jste získali kopírovat do Applicatons složky. Jenže to taky může být aplikace, která se postará o další instalaci. Tohle je ještě zmatenější, než předchozí varianta.
  • PKG je instalační balíček, opět obsahující nějaký instalační program (skript)

Každopádně, na nový MacBook musíte  dostat programy co potřebujete k práci (v mém případě je například nejzásadnější Chrome, viz Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox) takže je vždy nejprve zkuste najít v Mac App Store. Pokud tam nejsou, tak prostě Google – což vás většinou přivede přímo k „výrobci“ a tam najdete stažení verze pro Mac.  Ve Windows je to podobné, v Microsoft Store také není všechno. Jen ty instalace jsou jednodušší.

Jo a důležitá maličkost. Vůbec nezkoušejte (prozatím) řešit kam se ty programy instalují, nechte to na výchozím nastavení.

A pokud chcete k instalacím, odinstalacím a aktualizacím vědět víc, tak viz Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace

Pokračování je vlastně tak trochu v Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

PS: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje spoustu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch i Airpods. První díl seriálu je v Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1) a 💻 Jak na Mac OS  je místo, kde najdete všechny tipy a triky pro Mac OS.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky