Launchpad je snadná cesta jak se podívat co máte v Macu za aplikace a rychle je spustit. Je vlastně dost podobný displeji mobilu nebo tabletu (tomu zejména), včetně té zásadní nevýhody že může mít více ploch a jakkoliv můžete na ploše měnit pořadí, není možné mít určité pozice pro ikonky (prostě to není plocha). Stejně jako na iPhone/iPadu se to „samo“ přerovnává a posouvá.

Stejně tak umí složky (stačí přetáhnout jednu ikonu na jinou a tím založit novou složku). Zavření otevřené složky je kliknutím mimo složku.. Přejmenování složky je možné po kliknutí na její název. Zrušit složku je možné pouze vytažením všech aplikací v ní mimo složku (prostě Apple).
Další plochy si založíte přetažením ikony doprava – posun mezi plochami buď kliknutím na indikátor dole nebo dvouprstým tahem vlevo/vpravo.
Launchpad najdete v Docku (druhá ikonka odleva) případně je možné ho spustit sevřením palce a tří prstů na Trackpadu. Zavření Trackpadu je kliknutím do prázdné plochy nebo roztažením palce a tří prstů a F4.
Můžete také využít Aktivní rohy a na některý roh displeje si aktivovat otevření Launchpadu. Ještě jednodušší je pro otevření stisknout F4
Pozor na to, že řada podstatných systémových věcí (jako například Terminal) je schována v Jiné. A Jiné je kdesi na první stránce mezi kupou dalších ikon. Logiku v tom nehledejte.
Mimochodem, jak dlouho bude asi Apple trvat, než odstraní ten nesmysl že když se ukliknete a netrefíte na ikonku tak se to celé zavře?
Nečekejte, že by z Launchpadu bylo možné snadno odinstalovat aplikaci. Neumí to přímo ačkoliv by prostě stačilo něco jako „odtáhnout do koše“. Musíte na to jako v iPhone/iPadu, podržet ikonku dokud se nezačne třást a neobjeví křížek. Prostě Apple. Některé aplikace nemusí jít odinstalovat.
Do Launchpadu se aplikace dostávají automaticky – instalaci z Mac App Store nebo tím že se objeví v ve složce Aplikace. Znamená to tedy to, že můžete mít řadu aplikací, které se v Launchpadu vůbec neobjeví.
Launchpad má nahoře vlastní vyhledávací políčko kam je možné psát jenom názvy aplikací. Usnadní vám nalezení aplikace, kterou v záplavě ikon nemůžete najít. Spotlight (nebo Alfred) je ale praktičtější cesta. Viz Spotlight na Mac OS. K čemu to je a čím to nahradit
K Launcpadu a organizaci ikon na něm je vhodní přistupovat jako k ikonám na iPhone či iPadu. Více viz Jak nejlépe uspořádat ikonky aplikací na iPhone či iPadu?
PS: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS