TIP#1705: Jaká je Apple Magic Mouse 2? Jaká gesta myš umí? Obstojí srovnání s trackpadem?

Apple Magic Mouse 2 je tak trochu legendární zařízení. Má totiž nabíjecí port zespodu a když ji nabíjíte, vypadá to nesmírně směšně. Také nejde párovat s počítačem/MacBookem bez toho, abyste ji připojil kabelem (v balení je USB-Lightning, takže do MacBooku 2020 to zapojit nejde) – u bezdrátové myši poměrně absurdní požadavek. Jinak je to ale perfektně do ruky padnoucí myš s ližinami pro pojíždění místo obvyklých několika plošek.

Na spodní ploše má ještě vypínací tlačítko, které se hodí používat pokud myš prostě hodíte do batohu nebo chcete delší dobu /hodiny) nepoužívat. Po zapnutí myši tlačítkem se většinou velmi rychle spojí s počítačem/notebookem – uspíšit/vynutit to můžete poklepáním na myš. Protože čas od času to prostě „samo“ nezafunguje.

Nabíjet budete tak jednou za měsíc. Velmi krátké nabíjení zajistí dostatečně dlouhý provoz (uváděná je minuta na hodinu provozu), kompletní nabití trvá něco přes dvě hodiny.

A co je nejpodstatnější, je skutečně dotyková – nemá tlačítka (což u Apple nepřekvapí) a plocha pro prsty je vlastně malý trackpad.  Je to v základní podobě dost geniální nápad zkažený tím, že gesta/gestury jsou jiné než na trackpadu. V hlavě a v ruce z toho budete mít guláš.

Gesta na Magic Mouse 2Gesto na Trackpadu
Kliknutí samozřejmě klepnutí, ale pozor na sekundární kliknutí.Stejné
Sekundární kliknutí je kliknutí pravým tlačítkem a na myší můžete kliknout na pravou stranu myši.   Musíte si ale zapnout v Nastavení, viz dále.  Jedno z nejvíce praktických gest pro ty, kdo jsou zvyklí na myš z Windows.Kliknutí dvěma prsty
Posouvání je přejetím nahoru nebo dolů jedním prstem. Míněno je posouvání zobrazení.Přejetí nahoru/dolů dvěma prsty
Inteligentní zvětšení je dvojí klepnutí jedním prstem – způsobí přiblížení (zhruba 50%)/oddálení stránky či dokumentu. Musíte si ale zapnout v Nastavení, viz dále.Dvojí klepnutí dvěma prsty
Mission Control vyvoláte dvojím klepnutím dvěma prsty. Gesto, které si rozhodně zapamatujte a používejtePřejetí nahoru čtyřmi prsty
Přejetí mezi aplikacemi na celé obrazovce nebo mezi plochami je přejetí doleva/doprava dvěma prsty.Přejetí doleva/doprava čtyřmi prsty
Přejetí mezi stránkami je přejetí doleva/doprava jedním prstem. Tady ale neočekávejte širokou podporu, týká se to hlavně a jen prohlížečů (zpět a kupředu). Bude to ale rolovat doleva/doprava u stránek co jsou širší než okno prohlížeče a je to celé trochu zmatené. Musíte si ale zapnout v Nastavení, viz dále.Přejetí vlevo/vpravo dvěma prsty

Je toho překvapivě málo. Smysl nedává ani to jak se liší jednotlivá gesta mezi myší a trackpadem – Magic Mouse 2 přitom umí rozpoznat více prstů než jeden (nakonec Mission control vyvoláváte dvojklikem dvěma) a zvládá i tři.

TIP: Pokud chcete mít na Magic Mouse víc gest tak zkuste BetterTouchTool (placené) nebo jitouch 2 (zdarma). Dříve oblíbené a hodně dobré MagicPrefs už bohužel není aktualizováno.

Nastavení myši

V předvolby Systému/System Preference -> Myš/Mouse najdete možnost Magic Mouse nastavit (musí být připojená) a je tam možné zjistit i stav baterie. Změnit zde můžete následující:

Směr posuvu: přirozený – osobně rozhodně odškrtnuté, Apple a jejich zběsilý systém obráceného rolování nedávám.

Sekundární kliknutí (tedy „pravé“ tlačítko) si musíte zapnout, ve výchozí podobě není aktivní.

Inteligentní zvětšení si také musíte zapnout, ve výchozí podobě není aktivní.

Rychlost ukazatele si můžete zkusit přizpůsobit pokud nevyhovuje. Pokud se vám po připojení myš náhle pohybuje divně/pomaleji tak ji vypněte a zapněte.

Přejetí mezi stránkami je další co si musíte zapnout, ve výchozí podobě vypnuté.

Přejetí mezi aplikacemi je možné vypnout, výchozí stav je zapnuto.

Mission control je také ve výchozí podobě zapnuté a můžete vypnout.

TIP: V  MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta se můžete podívat co všechno umí Trackpad.

Koupit Magic Mouse 2?

Koupil jsem ji, protože jenom tak je možné napsat tenhle tip a hlavně si to opravdu osahat a opravdu to používat. Jsme ale trochu na rozpacích zda koupi doporučit. Těch gest je totiž opravdu hodně málo a nejsou stejná jako gesta na trackpadu – přitom všechno ostatní je skvělé (tedy až na poněkud směšné nabíjení a první zprovoznění, ale to nebudete dělat tak často).

Problém je, že Trackpad toho opravdu umí hodně a je to navíc velmi dobře vymyšlené. O Magic Mouse 2 se to už tolik říci nedá.

Ve finále koupi Magic Mouse 2 nelituji (je ale poměrně drahá), ale je to dáno tím, že já se prostě celé desítky let s trackpady sžívám velmi obtížně a velmi rád pro některé činnosti sáhnu právě po myši.

PS: Magic Mouse bílá stojí 2 290 Kč (aktuálně, 2 390 Kč běžná cena) a Magic Mouse 2 vesmírně šedá stojí 2 790 Kč. Přidejte to k dalším podivnostem okolo magické myši.

TIP: Další tipy a triky pro Mac OS najdete v  Jak na Mac OS