@365tipu

TIP#1617: MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta

MacBook má  Trackpad, dotykovou ovládací plošku. Solidní, opravdu velký, velmi příjemný na omak (to je důležité) a také velmi citlivý na poklik (to vás bude hodně zlobit než si zvyknete).  Nemá žádné levé a pravé tlačítko, umí prostě jenom kliknout (ale dají se nastavit různá gesta při kliknutí v levém/pravém dolní rohu).  Má gesta….

.. a ta je fakt dobré se naučit – jsou přirozená a vzhledem k velikosti plochy jsou použitelná a rozumně vymyšlená. Osobně nadále zůstávám u myši, s trackpady/touchpady nejsem kamarád už více jak dekádu, ale po pár dnech vím, že některé věci přeci jen asi na trackpadu budu používat (například gesto pro přechod mezi plochami).

Práce s trackpadem

 • klikání jde kdekoliv (což mi dělá problém)
 •  vedle toho je ještě možné držet stisknuté – někde to odpovídá control+kliknutí, někde to nefunguje.
 • Funguje i pinch (otevření a sevření dvěma prsty)
 • dvěma prsty vlevo/vpravo jde stránkování v dokumentech, v prohlížeči zpět a vpřed (a asi podobně tam kde to má podobnou logiku).
 • Dvěma prsty lze i kliknout (dvakrát a máte inteligentní zvětšení), říká se tomu sekundární kliknutí. Což je totéž jako Ctrl + kliknutí (nebo pravé tlačítko myši)
 • Dvěma prsty lze otáčet

TIP: Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

 • Svisle dvěma prsty rolujete – mimochodem je to velmi příjemně plynulé a přirozené. Jen si to chce změnit směr rolování.
 • Launchpad vyvoláte sevřením palce a tří prstů. Ale to už je trochu divočina
 • Mission Control vyvoláte přejetím nahoru třemi prsty
 • Exposé přejetím dolů třemi prsty (musíte si to ale zapnout)
 • Plochu lze zobrazit rozevřením palce a tří prstů, opět divočina
 • Přejetí mezi plochami je vlevo-vpravo třemi prsty
 • Oznamovací centrum vyvoláte přejetím doleva od pravého okraje dvěma prsty (logika je, že ho chcete „vytáhnout“ zprava kde je schované)

TIP: Pokud máte z Windows návyk „mačkat tlačítka“ palcem, tak tady se toho zbavte. Překvapivě to velmi rychle pomůže k lepšímu používání

Další nastavování Trackpadu

Natavovat si vše můžete v Trackad (klasicky Jablíčko -> Předvolby Systému). A také si tam tedy nastudovat co všechno to umí (šikovné).

Najdete tam i možnost zapnout sekundární klikání (tedy Ctrl + Click) na levý nebo pravý dolní roh Trackpadu (místo výchozího kliknutí dvěma prsty).

TIP: Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS

Trackpad navíc umí kliknutí a přitlačení – to může vyvolat něco víc než jenom kliknutí. Když to budete zkoušet tak má opravdu dvě odezvy/reakci – po kliknutí ještě tlačte a poznáte to – není to ale všude, je to haptic feedback.

POZNÁMKA: Screenshoty z Mac OS mají stín, docela milý vedlejší efekt. Navíc jsem došle k tomu že sice tip vložím na Windows do WordPressu (protože přeci jen plná klávesnice je plná klávesnice) ale pak ho otevřu na Mac kde pořídím screenshoty a vložím je do článku. A v tomto případě jsem i z jednoho z obrázku udělal obrázek do záhlaví – tj. změnil mu velikost a ořízl na výšku.  Ne, intuitivní to vůbec není, ale člověk se to snadno naučí

Všechny tipy a triky pro Mac, MacBook a MAC OS najdete v 💻 Jak na Mac OS

PS: V Jaká je Apple Magic Mouse 2? Jaké gestury myš umí? Obstojí srovnání s trackpadem? najdete pohled na vše co potřebujete o téhle legendární myši vědět.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky