@365tipu

TIP#2169: K čemu slouží příkaz ping, co je to ping plotter a k čemu se to hodí?

Co je to ping už jsme tu řešili trochu v Jak si hlídat rychlost internetového připojení? A proč to dělat? a padla tam i zmínka o PingChart pro Rainmeter. Případně v Jak zjistím, jestli mi funguje připojení na Internet? To proto, že ping coby příkaz je jedna ze základní pomůcek pro otestování funkčního připojení. Nebo také toho, jestli nějaké zařízení v sítí je zapnuté. 

ping je dostupný ve Windows. Mac OS i Linuxu a funguje prostě tak, že napíšete ping IP_adresa a váš počítač zjistí, jestli se na tuto adresu může dostat a jestli na té adrese je něco, co odpoví. Odzkoušet si to můžete třeba přes ping 8.8.8.8 (Google DNS). Ne vždy bude ale ping fungovat – některé systémy na ping neodpovídají. 

ping umí běžet a neustále zkoušet zda cílový systém je dosažitelný – bude vám ukazovat zda se spojení a odezva povedla a jak dlouho to trvalo. Můžete tak snadno testovat jestli vaše síť (připojení k Internetu) je stabilní a tak trochu i jak rychlé je. Nebo, lépe řečeno, jestli ho máte hodně “ucpané” nebo nikoliv.

V:\>ping 8.8.8.8
Pinging 8.8.8.8 with 32 bytes of data:
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=7ms TTL=53
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=6ms TTL=53
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=15ms TTL=53
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=6ms TTL=53

Ping statistics for 8.8.8.8:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 6ms, Maximum = 15ms, Average = 8ms

Pokud vše funguje správně, tak by k žádným výpadkům (ztráta paketů) nemělo docházet. A odezva v milisekundách by měla být víceméně stabilní, nebo by se neměla razantně lišit (například místo jednotek milisekund by tam neměly být stovky milisekund). 

Není to ale až tak jednoduché, protože pokud budete “pingat” na něco kdesi v Internetu, tak se na odezvě i ztrátách projeví i stav sítí a počítačů na celé cestě mezi vámi a cílem. 

Pokud chcete něco pokročilejšího co bude “pingat” za vás a navíc přidá další funkčnost, tak nejlepší typický příklad je PingPlotter – můžete ho mít i pro Mac OS (PingPlotter for Mac OS) či Windows (PingPlotter), Linux a iOS a jakkoliv je to v zásadě placené software, tak je možné ho zdarma použít ve více než užitečné podobě. 

Výhodou podobné aplikace je, že zobrazuje graf v čase, takže je lépe vidět vývoj. A v přidané funkci je i zapojeni traceroute – takže zobrazí kompletní cestu mezi vámi a cílem. Na té zvýrazní IP adresy, kde dochází k problémům/zpomalení. 

Podobných aplikací je více, nemusíte využívat právě výše uvedený PingPlotter. Některé umí i něco navíc, třeba zobrazit mapu (světa) kudy data tečou.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky