@365tipu

TIP#1621: Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy

Tuhle pětici dost dobře možná znáte, vlastně přesně odpovídá tomu co je v iPhone či iPadu a ve Windows má také v některých případech ekvivalent. Osobně jsem u prvních tří v Google – používám GSuite, takže e-mail, kalendář a kontakty zůstávají i po přechodu na iPhone v původní podobě. Další dvě nepoužívám vůbec, respektive mám vše také někde jinde – v Kalendáři u Google (ten umí Připomínky) a v Trello.

Po zprovoznění Mac počítače budete mít tuhle pětici nastavenou na vaše Apple ID a pokud tedy používáte (například) GSuite, tak váš „normální“ kalendář tam bude chybět. Nezapomeňte tyhle aplikace alespoň poprvé spustit, ať se připojí a natáhnou si obsah (budou při prvním spuštění prázdné). Pak se můžete vydat připojit další účty.

Snímek obrazovky 2020-05-18 v 18.33.08

V Jablíčko -> Předvolby systému najdete Internetové účty – místo kde (podobně jako v iPhone/iPadu) připojíte další účty od jiných poskytovatelů. Po prvním zprovoznění je tam váš iCloud účet a ještě extra Game Center účet. Pro přidání klikněte na „+“ vlevo dole a vyberte typ účtu (v mém případě například Google) a projděte přihlášením a připojením. Můžete si i vybrat co chcete/nechcete z daného účtu synchronizovat.

Tímto postupem si můžete přidat všechny kalendáře, kontakty, e-maily a pokud to daná služba umí, tak i připomínky a poznámky.

Nadšení z toho nebudete.

Kalendářová aplikace pro MacOS je nepřehledný zmatek, při připojení Google účtů se vám tam objeví spousty položek ze všech kalendářů co už ani nepoužíváte, takže to budete muset porůznu povypínat a přenastavit.

Mail je o trochu lepší, ale provedením odpovídá té příšerné ikonce v podobě poštovní známky. Vlastně tak nějak vypadá jako když vznikl a zamrzla v době kdy pošta fungovala přes POP3.

VELKÝ POZOR: Po připojení e-mailu pozor, začne automaticky všechno stahovat a zatím to nevypadá, že by někde bylo nějaké rozumně použitelné nastavení. Rychlá cesta jak se toho zbavit je dát všechny schránky Offline a zatím to vypadá, že taky jediná. To dání offline se vám ale pokaždé náhodně zruší po novém přihlášení a běžně s vám i při vypnutí hraje hru, že se to samo okamžitě zapne zpět.

V praxi to tedy znamená, že asi spíš jít do jiné aplikace pro Poštu a takové věci jako Google s pár stovkami tisíc e-mailů do Macu vůbec nepřipojovat. Naštěstí můžete zvolit že chcete (například) připojit jen kalendář.

Snímek obrazovky 2020-05-18 v 18.39.18

Osobně všechny e-maily používám v rozhraní na webu (Gmailové účty/Gsuite) a Gmail mobilní aplikací na mobilu i tabletu. Kalendáře taktéž na webu (Gsuite) a v Google Calendar aplikaci a s kontakty je to totéž – webová verze v GSuite a v iPhone samozřejmě v Apple kontaktech/Phone aplikaci.

Gmail, Google Calendar ani Google Contacts jako aplikace pro Mac neexistují. Takže buď používejte webové verze (nic tomu nebrání) nebo připojte do Apple Mac verzí a používejte tam. Některé z účtů si můžete nechat jenom v mobilu, takže dobře zvažujte.

PřipomínkyPoznámky jsou stejně divné jako na mobilu/tabletu. Zejména Poznámky by potřebovaly zásadní uživatelský redesign, je to krajně nepřívětivé ačkoliv funkcí to umí poměrně dost užitečných věcí (ty zajímavější ovšem jenom na mobilu či tabletu, který ostatně musíte vzít do ruky třeba i pro Přidat kresbu).

Přidávání účtů je dostupné i v Předvolbách jednotlivých aplikací – najdete v jejích menu jako Předvolby nebo stisknutím Command + , (čárka).

Pro všechno je tu případně velké množství alternativ (některé zdarma, některé placené, to je další věc se kterou musíte počítat), stačí hledat, takže tady jen pár příkladů a možná později samostatné tipy.

Alternativy

Mail : Spark, Thunderbird, CloudMagic (původní Newton), AirMail či PostBox, Microsoft Outlook. Tady i viz Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou?

Kalendář: macOS Calendar, Fantastical, BusyCal, Microsoft Outlook, Itycal, Calendar 366 a případně mrkněte i do Jaké kalendářové aplikace si můžete pořídit?

Kontakty: ContactsMate, Contacts Cleaner, Contacts+, BusyContacts, Top Contacts

Připomínky:  Clear, Todoist,Later, GoodTask 3 a řada dalších. Pomoci může V čem řešit projektový management, ideálně navíc ještě týmový?

Poznámky:  Evernote, OneNote, Bear, Simple Note a řada dalších. Ostatně viz Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep?

Další aplikace pro Mac OS najdete v Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3) a připravte se, je jich hodně a navíc bude určitě i další pokračování.

PS: Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky