TIP#483: V čem řešit projektový management, ideálně navíc ještě týmový?

Musím se přiznat, že už pár měsíců tenhle tip mám ve (velmi dlouhém) dokumentu s rozpracovanými tipy a čas od času něco mírně doplním, ale asi je čas ho zkusit vypustit ven, protože delší už to nejenom nebude, ale také by to asi nemělo smysl. Řeč bude tentokrát o nástrojích (online) pro správu projektů, ideálně aby to ještě navíc umožňovalo týmovou práci (i proto online), aby to mělo i nějaké ty mobilní klienty. A aby to nebylo něco za co utratíte tisíce dolarů (a nakonec vám to stejně nebude).

Trellowww.trello.com – můžete mít zdarma a nutno říct, že pokud vám sedne, je to opravdu dobrá pomůcka. Máte-li navíc v oblibě Kanban, tak tohle se vám bude líbit. A možná se vám bude k Trello líbit Pomello Chrome rozšíření které karty z Trella promění v úkoly přímo v Chrome.

trello-home-hero

TIP: 11 nejlepších Kanban aplikací aneb jaké jsou alternativy pro Trello:  MeisterTaskLeanKitKanbanToolKanbanFlowBlossomBreezeTaskworldWekan (jediná serverová), dapulse a Pipefy.

AceProject www.aceproject.com – vám chvíli vydrží zdarma (50 aktivních úloh, dva projekty a pět uživatelů).

Asanawww.asana.com – je dostupná zdarma pro jednotlivce i týmy (do 15 lidí), pokud chcete víc lidí v týmu, budete muset platit. A oproti Trello se vám bude líbit třeba absence omezení u příloh.

Atlassian JIRAwww.atlassian.com/software/jira – asi nejpoužívanější komerční nástroj s nejvíce možnostmi, podporuje Agile i Kanban, případně vlastní. K dispozici je pouze v placené podobě (cloud nebo server). dokonce jej používají i někteří free software developeři a opensource developeř (říká Michal Zobec a má pravdu, JIRA je prakticky legenda)

Atlassian BitBucketwww.atlassian.com/software/bitbucket – do 5 uživatelů zdarma. Ekvivalent MS VSTS, zaměřen spíše na funkci repozitáře zdrojových kódů včetně vlastního GIT klienta, ale taktéž umí zjednodušeně řídit projekty, spíš je ale zaměřen na bugtracking a je také propojen s JIRA.

Azendoowww.azendoo.com – funguje jako freemium, takže zdarma je dostupné leccos, za některé věci se musí připlatit.

Bambam www.dobambam.com – se vám bude možná líbit pro velmi různorodé možnosti výstupů/pohledu na data.

Freedcampfreedcamp.com – poslouží jednomu člověku i více lidem, stejně jako jednomu či více projektům.

Fleepwww.fleep.io – je něco o čem se občas píše jako o vhodném ekvivalentu pro Slack. – http://www.slack.com  – který zde nemůže, pochopitelně, chybět.

slack-screenshot.jpg

Freelowww.freelo.cz – je zajímavá už tím, že je česká. Ale mimo to vypadá docela zajímavě a pro malé týmy (do 3 lidí) s menším nárokem na data (222 MB) je zdarma.  A sami tvůrci k tomu říkají:  „Freelo je česká online aplikace pro snadnou organizaci práce v týmu. Díky Freelu celá firma ví, co má dělat, termíny nekloužou a informace se neztrácejí. Umí také hlídat rozpočty a odpracovaný čas na úkolem rovnou můžete vyfakturovat.“

Githubwww.github.com – asi znáte, takže byste měli vědět, že umí i věci týkají se řízení projektů, týmové.

HiTaskhitask.com – je možná tak trochu prolnutí meziúůkolníkem a projektovým managementem. Líbit se bude integrace Kalendáře z Google a dalšími věcmi.

Microsoft Visual Studio Team Servicestudy – do 5 uživatelů zdarma, slouží jak jako repozitář projektů pro zdrojové kódy (včetně podpory buildu a integrace), tak jako jednodušší software pro řízení projektů. Další dodatek od Michala Zobce.

TIP: Možná ani nebudete potřebovat nic specializovaného, může vám stačit obyčejné Google Docs, Office 365, Dropbox/OneDrive a hodně věcí můžete zvládat i tam (bez nutnosti online samozřejmě Word/Excel atd). Ale některé věci vám tam asi nakonec budou chybět, hlavně nějaké hlídání termínů a úkolu, napojení na kalendáře a nějaké ty další možné integrace. Není v silách @365tipu všechno vyzkoušet – hlavně ne v tomto případě, protože výše i níže uvedené věci prostě musíte opravdu používat.

Podiowww.podio.com – doporučuje Pavel Kramný a určitě k tom má dobrý důvod (mimo pár let používání).

Producteev – www.producteev.com – nejenom vypadá pěkně, ale je zadarmo jak pro jednotlivce, tak týmy.

ProjecPlacewww.projectplace.com – umí komunikaci v reálném čase a spoustu dalších vychytávek.

Taigataiga.io – je open-source a ještě vhodné pro agile.

Restya restya.com/index.html – a Restyboardrestya.com/board  – pro ty, kdo mají v oblibě Kaban. Umí import z Trello. Napojení řady další aplikací (Slack, GitHub, Zapier, atd).

TeamGantt – teamgantt.com – se vám bude líbit, pokud máte slabost pro grafy nesoucí stejné jméno.

Marek Kováč píše: V našem týmu řešíme projektové záležitosti přes Teamwork Projects – www.teamwork.com – a za pětikilo měsíčně mám fajn aplikaci pro 15 projektů, 5 gb místa. Vyzdvihl bych nejspíše přehlednost, intuitivní vytváření nových todoček (termíny, odhady, štítky, soubory, priority), samozřejmost jsou pak komentáře a soubory v jednotlivých todos :) Jako projekťák vítám obsáhlé a přesto přehledné reportování o trackovaném čase na jednotlivých todos, nebo projektech celkově – samozřejmě možnost filtrování atd :) Naší klienti s touhle appkou jsou taky za dobře a nemají s ní problém :)

Twoodowww.twoodo.com – je zajímavý využitím hashtagů pro organizaci a různými sociálními prvky.

Updateyupdatey.com – se vám možná bude líbit pro minimalismus a jednoduchost.

Wrike – www.wrike.com  – je snadno použitelné, neomezený počet projektů pro tým, time tracking, integrace se Zapier. NOVÉ 2016/11

Liquid Planner – www.liquidplanner.com – webová aplikace, praktické a oceňované rozhraní, time i resource tracking. NOVÉ 2016/11

Basecamp – basecamp.com – už dávno není jenom na evidenci a řešení chyb, dnes je to pokročilý projektový management. Řeč o něm mimochodem je i v Jaké aplikace používat pro práci na dálku? NOVÉ 2016/11

Zoho Projectswww.zoho.com/projects – můžete brát jako další část ZOHO balíku (setkáte se s ním například i v Co použít místo Microsoft Office?). Zajímavé i tím, že umožňuje integraci s Google Apps. NOVÉ 2016/11

Clarizen – www.clarizen.com –  má otevřené API, chatoací služby, snadnou použitelnost a dobře kombinuje projektový a pracovní management. NOVÉ 2016/11

Todoist – en.todoist.com – sice možná znáte spíše jako klasickou TODO/úkolník aplikaci, ale má řadu funkcí, které umožňují použití i pro řízení projektů. Včetně týmových. NOVÉ 2016/11

Redmine – www.redmine.org – je Open Source s velmi širokými možnostmi. NOVÉ 2016/11

Zenkit – www.zenkit.com – prý přináší vše dobré z Trello a přidává další užitečnosti navíc. Vedle Mind Man třeba kalendář a klasický ToDo list. NOVÉ [04.03.17]

Nozbenozbe.com – multiplatformní od todo až po týmové/projektové věcí. [25.11.18]

Samepagewww.samepage.io – zajímavé českými kořeny, dostupné i ve zdarma použitelné podobě – MAC, Windows, iOS, Android.  [03.07.20]

Quirequire.io – je docela zajímavá kombinace TODO a nástroje na kolaboraci.  V březnu 2021 dostupné zdarma, ale asi to tak nezůstane.  Ondřej Kadlec doporučil a říká k tomu: Chtěl bych doporučit quire.io který aktuálně používám a jsem s ním spokojený. Nabízí možnost více projektů, zobrazení úkolů jako seznam, kanban a časovou osu, zadávání úkolů jednotlivým členům týmu, deadliny, opakované úkoly a další zajímavé funkce. To všechno (aktuálně) zdarma, včetně aplikací pro telefony a tablety. 

Lamaelwww.lamael.cz – další český software shrnující řízení projektů, delegování úkolů, vykazování práce a CRM/ERP. Michal Sklenář z MyTimi k tomu napsal: Nástroj jako takový využívám asi půl roku jako zastřešení pro všechny aktivity (stále vedle Lamaelu využíváme i Freelo). Jednoduše se v něm vykazuje, orientuje i fakturuje. Jediným problémem je občas trochu méně intuitivní ovládání (pravděpodobně subjektivní názor), ale s tím nikdo jiný u nás ve firmě nemá problém. Hlavně potěší, že jde o český nástroj s českým supportem, který je nápomocný a problémy řeší rychle. Lamael bych tedy mohl doporučit. [19.08.21]

POZNÁMKA: Více než kdy jindy tady platí, že pokud máte tip na nějaké software pro projektové řízení (projekt management), tak neváhejte a dejte vědět. Případně pokud máte praktickou zkušenost s něčím výše uvedený a rádi byste doplnili odstavec s informacemi, tak prosím pošlete, bude přidán.

TIP: V čem sledovat kolik času vynakládáte na projekty a různorodé činnosti? Dost důležité, pokud jste na volné noze, nebo prostě potřebujete vědět čím trávíte čas.