@365tipu

TIP#1604: Přechod z Androidu na iPhone (5): Mail, Kalendář, Kontakty, Zprávy

Pátý díl seriálů o tom jak je to přejít po dekádě užívání Androidu na iPhone. Došlo k tomu v září 2019, tenhle seriál vznikal průběžně prakticky půl roku a začal vycházet v květnu 2020.  Pokud chcete začít od začátku, tak nejlépe prvním dílem. Předchozí díl se věnoval Siri, bezpečnosti a placení.

Mail, Kalendáře, Kontakty, Zprávy. APPLE PROHRÁVÁ

Apple tohle prohrává hlavně proto, že v jeho pojetí kontaktů, kalendáře, zpráv a dokonce i e-mailu stále vítězí všudypřítomná snaha o walled garden, uzavřený systém, kde dokud jste jenom v něm vše funguje, jakmile chcete propojit s něčím jiným, není to možné nebo jen za velkých obtíží.

Prošel jsem si tím vrchovatě, používám GSuite a jakkoliv to už „docela jde“ propojit s iPhone (a naštěstí jsem to věděl už z iPadu) je to stále zbytečně komplikované. E-maily napojíte, tam je problém minimální. Kontakty a kalendář budou neustále drhnout – špatně se aktualizují, záznamy do kalendáře na telefonu se nedostávají do kalendáře v Google.  Po určité době některé věci prostě vzdáte, jako že třeba kalendář raději ráno chodíte kontrolovat do telefonu, protože v počítači nemáte jistotu, že je v něm všechno.

Měnit to nedává smysl a ani by to nešlo – Apple mi neumožní vlastní domény, víc uživatelů, nebude mít ani smysl začít používat kancelářské software od Apple – všechno mám v Google Docs a na Google Discích. Navíc Apple nic opravdu ekvivalentní Google Doce/Microsoft Office nemá a nikdy mít nebude.

Mimo to mám v telefonu e-maily a věci z Office 365/Exchange (pár klientů na tom jede), několik dalších klientských G-Suite účtů a vlastní osobní letitý Gmail. A je to neustálý boj v tom, jak se cizí věci špatně aktualizují a nedivil bych se, kdyby to byl záměr.  Jsou velmi špatně propojitelné a u kalendářů je to peklo – Jak už je napsáno výše, do Apple kalendáře totiž věcí z Google kalendáře dostanete, ale opačným způsobem už to nefunguje.

Pokud tak například dorazí pozvánka v Office365 od klienta (kde mám klientský e-mail) a je přidána do kalendáře (odsouhlasena), tak se dostane pouze do kalendáře od Apple, do toho od Google co je (můj) primární a zásadní už ne. Jediná možnost jak to mít vše v kalendáři od Google je přidat mezi účastníky i sebe se správným e-mailem. Nebo změnit způsob práce, jak už bylo řečeno, a schůzky si hlídat v mobilu (či tabletu).

20200504_185148000_iOS.jpg

Kontakty mám stále u Google a je tady nutno dodat i to, že volání a kontakty přímo od Apple vypadají jako aplikace deset a více let stará. Uživatelsky zcela nepřívětivé. Než se naučíte na co nemačkat budete opakovaně volat lidem aniž byste chtěli.  Editace kontaktů je na úrovní webového formuláře od žáka základní školy. Skoro všechno tak raději opravím v Kontaktech Google.

Chvíli jsem řešil, jestli si místo Apple Kontaktů nepořídit nějaké pokročilejší (těch je v App Store také hodně), ale většina dobrých je placená, hodně z nich má různé jiné mouchy a nakonec jsme zjistil, že když to mohu opravovat v počítači v Google tak nemám důvod Kontakty v telefonu nějak víc používat.

TIP: Jak přesvědčit Siri aby volala správně kontakty a jak pomocí Siri vytáčet

Jednu věc na Apple Kontaktech bytostně nenávidím –  chcete prostě jen smazat kontakt? Tak to musíte jít do Edit a pak odrolovat až dolů a tam nají Delete Contact.  Hromadné mazaní také není možné, hezky poctivě jeden po druhém.  Přesná ukázka toho proč jsou tyhle základní aplikace na úrovní středověku.  Dá se to obejít přes již zmíněné pořízení jiného manažeru na kontakty nebo to opravovat v Google.  Viz Jak na iPhone pracovat s kontakty. Mazání, hromadné mazání, duplicity, atd.

20200504_190527000_iOS.png

Zprávy jsou zvláštní věc, iMessages si můžete posílat jenom s lidmi co mají iPhone/iPad a tím to celé stojí a padá. Je nesmírná škoda, že to Apple před lety neotevřeli, možná dnes nemuselo být WhatsApp nejrozšířenější. SMS už navíc dnes nikdo neposílá, takže tahle aplikace zeje prázdnotou, zprávy tam moc nechodí.  Na druhou stranu, pro poslání si věcí se ženou nebo dítětem (protože mají iPhone) je to  dost šikovné – místo SMS se to pošle „přes Internet“ a poslat si přes to fotky je jednodušší než e-mail,  WhatsApp či Messenger (ten ostatně bytostně nenávidím).

I ve zprávách je věc kterou nenávidím – zcela zbytečně otravná řádka s ikonkami u kterých absolutně netuším nejen proč tam jsou (iMessage Apps), ale co vlastně mají dělat. Ale je jich hodně a zabírají cenný prostor.  Většina z nich se navíc týká podivných ikonek, emotikonů a obrázků, pro které nemám žádné použití (a ani čas je zkoumat).  Původně to šlo vypnout jenom velmi obtížně, nově se tam objevila (klasicky bez vysvětlení, prostě hádejte) ikonka co to zapíná a vypíná.

POZNÁMKA: iMessages (a SMS vůbec) mají tak jako tak odzvoněno. Apple ujel vlak a celý svět si posílá zpráva všude jinde. WhatsApp a Messenger jsou ty nejčastější.  

Poslední co hodně vadí ve zprávách je nejasno v tom jestli člověk na druhé straně má iMesssage nebo je to jenom SMS kontakt.  Stejný problém je ostatně v Kontaktech – nevíte jestli konkrétní člověk je dosažitelný v Apple světě nebo ne.

20200504_185102000_iOS.jpg

Mailový klient je jen taková z nouze ctnost. Existují záplavy lepších e-mailových klientů než tahle obyčejný a nic moc neumějící.  Tím jak mám počtu v GSuite tak je celkem jasné, že používám stále Gmail. Mimo to jsem by nucen do telefonu dát i Outlook365 (mám pár klientů co používají Office365/Exchange) – dalo by se to sice sloučit do Gmailu, ale to jsem nakonec zavrhl, je jednodušší mít některé věci oddělené.

Pokud jste zvyklí na Gmail s možnosti archivaceštítků (složek)vlákna a vůbec všechny další vychytávky tak u Gmailu prostě zůstaňte. Tenhle komfort, rychlost a snadno používání vám nic nedá. Kdo si navíc workflow v e-mailu nastavil podle toho jak Gmail umí vlákna, tak má smůlu, tohle to prostě neumí, je to stará škola.

Jedna věc oproti Google chybí v Mailu i jinde a je zásadní – dobrá schopnost hledat. Veškeré vyhledávání v Mailu, Kontaktech i Kalendáři prostě není „to od Google“ ale takové to dost obyčejné jako všude jinde.

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje záplavu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch a brzy i MacOS

20200504_190625000_iOS.png

Kalendář toho opět proti tomu z Google umí hodně málo.  Chybí připomenutí, bloky pro schůzky, nejsem v práci (umí to prostě jenom událost),  nejsou dostupné další pohledy. Mezí tabletovým a mobilním je zvláštní inkonzistence v ovládání i schopnostech – ve výsledku je prostě lepší v mobilu používat Google Calendar. Nebo zkusit některý z jiných vynikajících kalendářových aplikací co nejsou od Apple.

Vlastně to není až tak nic divného, že člověk nepoužívá tyto základní aplikace přímo od výrobce. Ve Windows 10 by mě taky nikdy nenapadlo používat „zabudovanou“ Poštu. Na Xiaomi Androidu jsem taky nikdy nepoužíval tyhle věci od Xiaomi, první věc co jsem stahovat byly alternativy od Google.

Závěr?

Jasně, kdybych neměl Gsuite, tak by asi Kalendář i Kontakty od Apple byly použitelné.  Mail by byl horší, ale pro někoho kdo má pár mailů a jednu e-mailovou schránku to určitě skvěle stačí.  V tomhle ohledu ale Google prostě nabízí nesrovnatelně větší komfort a možnosti.  Proto Apple prohrává.

PS: Ty screenshoty z iPadu sem lépe sednou, žádný extra důvod k tomu není, je jen potřeba nějak rozdělit tu spoustu textu.

Další pokračování řeší Cloudové služby a hardware. Je to trochu zábavnější, ale u cloudových služeb to Apple zase prohraje.

 

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky