@365tipu

TIP#1532: Jak na iPhone pracovat s kontakty. Mazání, hromadné mazání, duplicity, atd.

Po přechodu z Androidu na iPhone velmi rychle zjistíte, že aplikace Kontakty od Apple je tak trochu roky zaostalá věc, která jenom velmi složitě a neochotně umí ty nejzákladnější věci. Neumí smazat všechny kontakty, neumí snadno smazat ani více kontaktů, chybí i možnost hledat duplicity (musíte vše ručně). Nemluvě o tom, že samotné ovládání je uživatelsky krajně nepřívětivé (už jenom to že smazání kontaktu je dostupné až teprve pro jeho otevření pro editace je šílené).

20200118_130047000_iOS.pngUsnadnit si život můžete využitím toho, že si připojíte váš účet u Google a necháte kontakty synchronizovat – můžete je pak snadno spravovat ve webové verzi Google Contacts – contacts.google.com . Ta umí hromadné mazání, označování i hledání duplicit. A po projení na iPhone se vám změny provedené v Google projeví i ve vašem telefonu.  v Nastavení pro Kalendář/Calendar na iPhone si pak vyberete jako výchozí/default účet právě ten od Google. Bohužel v telefonu ale nakonec můžete mít kontakty „z Google“ a zároveň kontakty „z iCloudu“ – v aplikaci od Apple přitom není možné poznat odkud vlastně kontakt pochází (ano, další nedostatek).

Pokud máte MAC, tak je tu druhé snadné řešení – synchronizujte si kontakty mezi telefonem a počítačem přes iCloud – pak můžete v aplikaci Contacts/Kontakty snadno daleko lépe vše spravovat. Duplicity to ale vyhledávat neumí. Snadno ale smažete všechny kontakty i více kontaktů najednou (držením Command a vybíráním si je můžete označit a pak hromadně smazat).

TIP: Smazání jednoho kontaktu? Najděte ho v Contacts/Kontakty a pokračujte přes Edit vpravo nahoře, pak musíte odrolovat až zcela dolů a tam najdete Delete contacti. Vážně. Nejde déle podržet, nejde ani posunovat do strany, prostě nic.

Třetí možnost využívá toho, že vaše kontakty jsou přístupné na www.icloud.com – stačí se přihlásit s Apple ID a zamířit do Contacts/Kontakty

2020-01-18 14_42_46-iCloud Contacts.png

Tady můžete vybírat s využitím Command/Ctrl a hromadně mazat. V levém dolním rohu je ozubené kolečko – to poněkud zábavně schovává Select All/Vybrat všechno a také možnost mazat více označený (klikáním s Command/Ctrl).

Extra aplikace

Pro iPhone/iPad můžete zkusit využít nějakou alternativní aplikaci pro práci s Kontakty – zkuste Groups, ale připravte se na to, že pokročilejší funkce bude nutné koupit. Další dobré varianta jsou Contacts+.

Pokud chcete hlavně uklízet, tak Cleanup Duplicate Contacts je zajímavá možnost – navíc umí vyzobávat kontakty z e-mailu a scan vizitek. Opět ale narazíte na to, že některé z pokročilejších funkcí je nutné zakoupit. Další možná varianta například Contacts Optimizer (1.99 USD).

TIP: Přechod z Androidu na iOS (5): Mail, Kalendář, Kontakty, Zprávy

Další co byste měli vědět

Vypnutí synchronizace kontaktů s určitou službou (Google, iCloud, Microsoft, atd) umožňuje takto synchronizované kontakty odstranit z telefonu – v příslušném cloudu (službě) vám ale zůstanou.

Nezapomeňte, že už dlouho platí, že nemá smysl si kontakty ukládat na SIM kartu.

Dost vhodné bývá i vypnout synchronizaci kontaktů s cloudovými službám kde je nechcete mít ukládané.

Dejte si pozor na napojování na sociální sítě – propojení s Facebookem/Messenger nejenom že všechny vaše kontakty odevzdá Facebooku (hodně špatný nápad), ale také se vám v kontaktech mohou objevit kontakty na lidí z Facebooku.

Dejte si i pozor pokud máte iPhone a iPad – nastavení pro synchronizaci kontaktů jsou tam oddělená, stejně jako volba výchozího účtu pro kontakty.

TIP: Další tipy a triky pro iPhone, iPad a Apple Watch najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

PS: Nějaké další nápady? Zkušenosti s nějakou konkrétní dobrou aplikací? Dejte vědět.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky