@365tipu

TIP#1283: Jak na mobilním telefonu zablokovat Premium SMS

Už tu byla řeč o volání na zpoplatněná čísla, m-platbách a audiotex službách .Věcech, která je velmi vhodné (zejména u dětí) na telefonu mít zablokované. Patří sem ale i možnost prémiových SMS – tedy SMS stojících desítky až stovky korun.

Prémiové SMS se často používají v různých soutěžích, placení za služby či registrace. Poznáte je poměrně snadno, jde o čísla začínají devítkou a mající pouze pět, sedm či osm číslic – u těch delších poslední číslice přímo říkají, kolik korun zaplatíte za jednu SMS (varianta MO, viz níže)

Měli byste vědět i to, že existuje dvě varianty

  • MO neboli Mobile Originated – zpoplatněna je přímo odesílaná SMS. Čísla jsou sedmimístná, poslední dvě číslice určují cenu (začínají 900 a 909)
  • MT neboli Mobile Terminated – tady nejprve odešlete obyčejnou SMS v podobě „objednávky“ nějaké služby a zpoplatněna je až přijatá SMS – tady jsou ale čísla osmimístná (ale také začínají 900 až 909) a poslední tři číslice určují cenu (což znamená i to, že můžete přijít o daleko více peněz). Matoucí je to, že objednávku odesíláte na pětimístné číslo

Příklad Premium SMS je koupě jízdenek MHD v Praze. Posílíte na 90206 požadavek typu jízdenky (například text DPT32) a zpět dostanete SMS z čísla 90206032 (a zaplatíte tedy 32 korun)

TIP:  Toto je poslední z trojice typů věnujících se ochraně peněženky. Předchozí viz Jak na mobilním telefonu zakázat volání na zpoplatněná čísla a Jak na mobilním telefonu zakázat m-platby

Pozor i na to, že existuje varianta, kde můžete přijít o více peněz než o 99 Kč – posíláte objednací SMS a poté vám přijde SMS požadující potvrzení, zda si opravdu chcete koupit službu v oné vyšší ceně – tady v prvním okamžiku platíte klasickou cenu za odeslání i příjem těchto SMS. Jakmile ale odpovíte a dostanete potvrzení o uskutečněné objednávce, tak už to bude za onu uvedenou cenu.

V praxi si tohle můžete také vyzkoušet u jízdenek MHD v Praze – pokud na 90206 pošlete „DPT310“ (třídenní jízdenka) nejprve přijde SMS s požadavkem na potvrzení, že si za 310 Kč chcete pořídit třídenní jízdenku. Na tu odpovíte „ANO“ a jakmile vám přijde ona třídenní jízdenka, zaplatíte 310 Kč (včetně DPH).

Tady opět platí (a zejména u dětí), že Prémiové SMS je možné pro telefonní číslo zablokovat. Jak to udělat závisí na operátorovi – většinou je zde i možnost vybrat co vlastně blokovat – můžete si tak třeba nechat možnost jízdenek MHD, ale blokovat jiné PRSMS (PRemium SMS) – třeba 909 (erotické služby, ale i SMS chat, loga, tapety, atd) nebo 906 (hlasovací služby).

Blokování nepodceňujte, poslat SMS co vás připraví o peníze může i nějaká ta škodlivá aplikace, která se vám dostala do telefonu.

Prémiové SMS hrají podstatnou roli v smishingu, tedy SMS phishingu/rhybaření.

TIP: Pokračovat každopádně můžete i do  Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? a hodit se může i ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky