@365tipu

TIP#1277: Jak na mobilním telefonu zakázat m-platby

Placení mobilem aneb m-platba je věc, která může být enormně užitečná, ale v neopatrných rukou se může proměnit v nepříjemnost. Platí to zejména u telefonů dětí, které někdo cizí velmi snadno může uvést v omyl a okrást čistě pomocí získání čísla mobilního telefonu a zneužití pro mobilní placení. Jako rodiče to navíc nejspíš zjistíte až na měsíčním vyúčtování nebo tím, že dítěti náhle zmizel kredit.

Okrádání přes m-platby nepodceňujte, jednorázově tam lze přijít až o 1 200 Kč (50 Eur), během 24 hodiny až o 3 000 Kč a měsíčně až o 7 200 Kč (čísla se mohou lišit podle operátora). Vedle jednorázových plateb se navíc dá upsat i k opakovanému placení.  Pozor na to, že pokud bude váš mobil (vaše číslo) zneužito k podvodnému využití m-platby, peníze zpět jen tak nezískáte a operátor vám nepomůže.

Vypněte m-platby. Hlavně na telefonech dětí

Vypnout m-platby je možné u každého operátora – hledejte tam kde máte k dispozici vyúčtování a další nastavení – pokud si nevíte rady, tak je užitečné zavolat na zákaznickou linku a vyřešit to s operátorem.  Případné detaily viz T-Mobile m-platba, m-platba u O2 a Plať mobilem u Vodafone.

Jeden z nejčastějších způsobů zneužití m-plateb je ten, že podvodník od vás získá mobilní telefonní číslo (často přes hacknuté účty vašich přátel na Facebooku, viz Ahoj, dej mi své číslo? Pozor na zloděje, co vás připraví o peníze a Pozor na útoky na Facebooku! Nikdy neposílejte nikomu kód, který vám přijde přes SMS) a poté na toto číslo provede m-platbu. Vám na mobil přijde ověřovací kód – ten po vás podvodník bude chtít. Často pod různými záminkami. Pokud nemáte m-platby zakázané a ověřovací kód někomu cizímu dáte, okamžitě přijdete až o 1 200 Kč.

M-platby jsou častým nástrojem pro okrádání pomoci phishingu/rhybaření. Má to i vlatní termín – smishing

Vedle zákazu m-plateb se u telefonů děti vyplatí zakázat i volání na zpoplatněná telefonní čísla a audiotex. Ale o tom je tip Jak na mobilním telefonu zakázat volání na zpoplatněná čísla. Podívejte se ale i ještě do Jak na mobilní telefonu zablokovat Premium SMS

Pokračovat každopádně můžete do  Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? a hodit se může i ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky