TIP#1867: Máme si s partnerem sdílet polohu mobilního telefonu? A co s tím u dětí?

Apple (iPhone, iPad) i Google (Android) přímo umí nastavit „sdílení“ polohy – tedy to, že se můžete podívat, kde se nachází váš partner nebo dětí (obecně kdokoliv s kým si to nastavíte). Tedy, lépe řečeno, kde se nachází jejich mobil. Samozřejmě za předpokladu, že není vypnutý, v letovém režimu, nemá připojení k Internetu, nedošlo k vypnutí GPS, nedošla baterie, není někde v budově či v tunelu (ukazuje to pak poslední polohu).

Může to být velmi užitečná věc, kdy třeba čekáte na partnera/partnerku co vás má vyzvednout autem, venku leje a vy se můžete prozatím schovat někde o kousek vedle místa nástupu a na mobilu budete vědět, že odvoz se už blíží. Hodí se to i k tomu, že se můžete podívat, jestli partner/partnerka není blízko pro případně setkání se.

Velmi se to hodí u dětí, pokud se vám někam zatoulaly a nejste si moc jisti, kde vlastně jsou. Stejně tak je to extrémně užitečné pro nalezení zapomenutého či snad dokonce ukradeného mobilu.

U Google je o tom řeč už v Google Najdi moje zařízení vám může říct kde je mobil. Ale také třeba kde je vaše dítě a Napište „find my phone“ do Google a najde váš telefon. Ale umí toho víc. U Apple se podívejte do aplikace Najít/Find my pro nastavení a používání (samostatný tip tu prozatím není).

Vždy platí, že ten koho chcete „sledovat“ s tím musí souhlasit, není to něco co byste mohli udělat bez jeho vědomí. Kdykoliv to také může vypnout (což zrovna u dětí není dobrý nápad) nebo prostě vypnout GPS či uvést mobil do letadlového režimu. Nikdo cizí se k polohovým informacím vašeho mobilu dostat nemůže (samozřejmě pokud je nesdílíte sami někam kam nemáte).

Zda to máte s partnerem či partnerkou dělat? To záleží na tom, jak si to nastavíte. U dětí je to čistě praktická věc z hlediska bezpečnosti, takže tam (do určitého věku) rozhodně používat.

Poslední důležitá věc je, že na tohle nepotřebujete žádné další aplikace – byť jich v App Store a Google Play najdete hodně. Umí to přímo mobilní telefon od Apple i ten s Androidem.

TIP: Samozřejmě, pokud vám někdo ukradne telefon a dostane se do něj, tak se dostane i k polohovým informacím. Telefon si prostě musíte chránit. Viz například Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?