TIP#1169: Jak nastavit soukromí ve fitness aplikaci nebo u fitness hodinek či náramků?

Možná používáte něco jako Strava nebo máte chytréend sportovní hodinky od Garminu či Fitbitu. Případně jenom nějaký fitness náramek jako je Xiaomi Mi Band 2.  Je ale dost dobře možné, že vás příliš nenapadlo, jak tyhle aplikace a zařízení mohou být problémem pro soukromí a bezpečnost.

Především, Strava (Fitbit, Garmin Connect, RunKeeper, Endomondo) a řada dalších jsou mobilní aplikace, takže jako první platí to, že musíte mít dobře zabezpečený mobilní telefon jako takový – samotné sportovní hodinky či náramek nejsou nijak rizikové ani problematické, vše z nich se totiž nakonec přes mobilní aplikaci přenáší do nějaké online služby – kde jsou data dostupná ve webové aplikací (a v oné mobilní aplikace).

Přístup k samotným online službám je klasicky nutné chránit volbou dostatečně silného a unikátního hesla – pravidlo, které platí univerzálně. Dvoufaktorové ověření u sportovních aplikací moc nečekejte.

1) Polohové informace, záznamy tras aktivit

Dnes je běžné, že sportovní hodinky mají GPS a  pokud ne, ta vaši aktivitu (běh, kolo, atd) zaznamenáváte pomocí aplikace (jako je Strava, atd) s využitím GPS v mobilním telefonu. Výsledkem jsou mapičky vaší aktivity doplněné o další údaje – tep, převýšení, rychlost, datum a čas.

Celé to znamená, že pokud se někdo nepovolaný dostane k záznamům o vašich aktivitách tak bude vědět kde bydlíte, odkud a kam běháte, kdy běháte, jakou trasu volíte pro běh. Což znamená, že pokud si na nějaké to děvče chlubící se na sociálních sítích s běháním počká nějaký úchyl, bude mít velmi usnadněnou práci.

2018-09-13 07_17_50-Prostě jsem se jel podívat projet podél Labe _ E-Bike Ride _ Strava.png

Není dobré veřejné poskytovat vaše aktivity s geolokací. Měli byste je sdílet jenom s pečlivě vybranými lidmi, kterým dáte přístup k vaší Stravě (či jiné aplikaci).

Není dobré aktivity sdílet na sociální sítě v plné podobě (s geolokací, časovými údaji, atd).

TIP: Jak nastavit soukromí ve Stravě je velmi konkrétní návod přímo pro Stravu

Některé aplikace umožňuje skrýt některé části aktivity jako soukromé (Strava tomu říká Privacy Zones). Nenechte se příliš mýlit tím, že to k něčemu je – skrytá část je logicky zajímavá a snadno se dá „dopočítat“ potřebné. A stále je k dispozici zbytek. Třeba vaší oblíbené trasy pro ranní či večerní běh.

2018-09-13 07_20_33-Strava _ My Privacy.png

TIP: Fitness zařízením se věnuje v Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl a související jsou i Tipy pro ježdění na kole a elektrokole na www.kolotipy.cz

2) Účast v žebříčcích a segmentech

Pokud se budete chtít objevovat v žebříčcích a segmentech, tak to bude znamenat, že na sebe budete upozorňovat cizí lidí – privátní účty se v nich objevovat nebudou. Musíte zvážit, zda chcete soukromí nebo cirkus. Strava má například i jednu další potenciálně nebezpečnou funkci jménem Flyby – upozorňuje běžce či cyklisty, že se minuli.

3) Blokování otravných uživatelů

V některých fitness aplikacích můžete blokovat uživatele, kteří vás obtěžují. Nic ale nezabrání tomu, aby si zablokovaný založil jiný účet a opět váš šmíroval či obtěžoval.

4) Pozor na exporty a propojení

Fitness aplikace zpravidla umí nastavit různorodá propojení – další fitness aplikace, na sociální sítě, atd. Hlídejte si, ať si tím nenarušíte soukromí.

5) Výchozí nastavení

Jak už to tak bývá, výchozí nastavení nebývají šetrná na soukromí. Strava, například, ve výchozím nastavení prostě nahrává vše do jejich cloudu a zpřístupňuje komukoliv. Než začnete s aktivitami ověřte si nastavení a správně si to změňte.

2018-09-13 07_19_09-Strava _ My Privacy.png
Ve Stravě lze zapnout „Režim širší ochrany soukromí“. Dost dobrý nápad mít ho aktivní, ale opravdové soukromí vám to nezajístí.

6) Anonymizovaná velká data

Strava má „heat mapu“ na které je vidět kompletně celý svět, detailně až na úroveň ulice a cestiček v lese s vizualizací kde všude uživatelé Stravy běhají, jezdí, atd. V roce 2018 se zjistilo, že lze snadno odhalovat pozice tajných vojenských objektů. Nedostávají se tam privátní aktivity a můžete si nastavit, že tam nechcete být, ale vše co pouštíte veřejně se tam objeví. Pokud bydlíte někde kde nikdo jiný neběhá/nejezdí, tak se tam objevíte více než jasně.

2018-09-13 07_24_18-Strava Global Heatmap.png

7) Vaše data nejsou vaše

Pokud chcete být více paranoidní, tak je dobré připomenout, že data co ukládáte do (třeba) Stravy, nejsou vaše a vlastník si s nimi bude dělat cokoliv se mu zlíbí. Včetně prodeje někomu, kdo dostatečně dobře zaplatí. Řadu dat navíc sdílí neustále s dalšími partnery, ale třeba in inzerenty. Vyhnout se tomu můžete jedině tak, že nebudete podobné aplikace vůbec používat.

Vyplatí se asi dodat, že čím obskurnější a méně známé je vaše fitness zařízení a aplikace, tím rizikovější nejspíš bude s ohledem na soukromí.

8) Google Fit a Apple Health

Jak Google, tak Apple, mají v mobilních telefonech přímo zabudované fitness aplikace – Google Fit a Apple Health. Ohlídejte si, zda nezaznamenávají vaše aplikace aniž byste si toho byli vědomi.

9) Profily v aplikaci nemusí být na vaše jméno a údaje

Nezapomínejte, že účet ve Stravě si skutečně nemusíte založit na vlastní jméno a vlastní e-mail. Nemusíte je spojovat s Facebookem, Twitterem. Není nutné mapičky sdílet na sociální sítě a „falešný“ účet co si založíte, můžete kompletně nastavit jako soukromý.

Všechno?

Napadá vás ještě něco ve vztahu fitness aplikací a zařízení a soukromí? Dejte vědět, ať je možné doplnit.

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.