Možná používáte něco jako Strava nebo máte chytréend sportovní hodinky od Garminu či Fitbitu. Případně jenom nějaký fitness náramek jako je Xiaomi Mi Band 2. Je ale dost dobře možné, že vás příliš nenapadlo, jak tyhle aplikace a zařízení mohou být problémem pro soukromí a bezpečnost.
Především, Strava (Fitbit, Garmin Connect, RunKeeper, Endomondo) a řada dalších jsou mobilní aplikace, takže jako první platí to, že musíte mít dobře zabezpečený mobilní telefon jako takový – samotné sportovní hodinky či náramek nejsou nijak rizikové ani problematické, vše z nich se totiž nakonec přes mobilní aplikaci přenáší do nějaké online služby – kde jsou data dostupná ve webové aplikací (a v oné mobilní aplikace).
Přístup k samotným online službám je klasicky nutné chránit volbou dostatečně silného a unikátního hesla – pravidlo, které platí univerzálně. Dvoufaktorové ověření u sportovních aplikací moc nečekejte.
1) Polohové informace, záznamy tras aktivit
Dnes je běžné, že sportovní hodinky mají GPS a pokud ne, ta vaši aktivitu (běh, kolo, atd) zaznamenáváte pomocí aplikace (jako je Strava, atd) s využitím GPS v mobilním telefonu. Výsledkem jsou mapičky vaší aktivity doplněné o další údaje – tep, převýšení, rychlost, datum a čas.
Celé to znamená, že pokud se někdo nepovolaný dostane k záznamům o vašich aktivitách tak bude vědět kde bydlíte, odkud a kam běháte, kdy běháte, jakou trasu volíte pro běh. Což znamená, že pokud si na nějaké to děvče chlubící se na sociálních sítích s běháním počká nějaký úchyl, bude mít velmi usnadněnou práci.

Není dobré veřejné poskytovat vaše aktivity s geolokací. Měli byste je sdílet jenom s pečlivě vybranými lidmi, kterým dáte přístup k vaší Stravě (či jiné aplikaci).
Není dobré aktivity sdílet na sociální sítě v plné podobě (s geolokací, časovými údaji, atd).
TIP: Jak nastavit soukromí ve Stravě je velmi konkrétní návod přímo pro Stravu
Některé aplikace umožňuje skrýt některé části aktivity jako soukromé (Strava tomu říká Privacy Zones). Nenechte se příliš mýlit tím, že to k něčemu je – skrytá část je logicky zajímavá a snadno se dá „dopočítat“ potřebné. A stále je k dispozici zbytek. Třeba vaší oblíbené trasy pro ranní či večerní běh.

TIP: Fitness zařízením se věnuje v Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl a související jsou i Tipy pro ježdění na kole a elektrokole na www.kolotipy.cz
2) Účast v žebříčcích a segmentech
Pokud se budete chtít objevovat v žebříčcích a segmentech, tak to bude znamenat, že na sebe budete upozorňovat cizí lidí – privátní účty se v nich objevovat nebudou. Musíte zvážit, zda chcete soukromí nebo cirkus. Strava má například i jednu další potenciálně nebezpečnou funkci jménem Flyby – upozorňuje běžce či cyklisty, že se minuli.
3) Blokování otravných uživatelů
V některých fitness aplikacích můžete blokovat uživatele, kteří vás obtěžují. Nic ale nezabrání tomu, aby si zablokovaný založil jiný účet a opět váš šmíroval či obtěžoval.
4) Pozor na exporty a propojení
Fitness aplikace zpravidla umí nastavit různorodá propojení – další fitness aplikace, na sociální sítě, atd. Hlídejte si, ať si tím nenarušíte soukromí.
5) Výchozí nastavení
Jak už to tak bývá, výchozí nastavení nebývají šetrná na soukromí. Strava, například, ve výchozím nastavení prostě nahrává vše do jejich cloudu a zpřístupňuje komukoliv. Než začnete s aktivitami ověřte si nastavení a správně si to změňte.

6) Anonymizovaná velká data
Strava má „heat mapu“ na které je vidět kompletně celý svět, detailně až na úroveň ulice a cestiček v lese s vizualizací kde všude uživatelé Stravy běhají, jezdí, atd. V roce 2018 se zjistilo, že lze snadno odhalovat pozice tajných vojenských objektů. Nedostávají se tam privátní aktivity a můžete si nastavit, že tam nechcete být, ale vše co pouštíte veřejně se tam objeví. Pokud bydlíte někde kde nikdo jiný neběhá/nejezdí, tak se tam objevíte více než jasně.

7) Vaše data nejsou vaše
Pokud chcete být více paranoidní, tak je dobré připomenout, že data co ukládáte do (třeba) Stravy, nejsou vaše a vlastník si s nimi bude dělat cokoliv se mu zlíbí. Včetně prodeje někomu, kdo dostatečně dobře zaplatí. Řadu dat navíc sdílí neustále s dalšími partnery, ale třeba in inzerenty. Vyhnout se tomu můžete jedině tak, že nebudete podobné aplikace vůbec používat.
Vyplatí se asi dodat, že čím obskurnější a méně známé je vaše fitness zařízení a aplikace, tím rizikovější nejspíš bude s ohledem na soukromí.
8) Google Fit a Apple Health
Jak Google, tak Apple, mají v mobilních telefonech přímo zabudované fitness aplikace – Google Fit a Apple Health. Ohlídejte si, zda nezaznamenávají vaše aplikace aniž byste si toho byli vědomi.
9) Profily v aplikaci nemusí být na vaše jméno a údaje
Nezapomínejte, že účet ve Stravě si skutečně nemusíte založit na vlastní jméno a vlastní e-mail. Nemusíte je spojovat s Facebookem, Twitterem. Není nutné mapičky sdílet na sociální sítě a „falešný“ účet co si založíte, můžete kompletně nastavit jako soukromý.
Všechno?
Napadá vás ještě něco ve vztahu fitness aplikací a zařízení a soukromí? Dejte vědět, ať je možné doplnit.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…
-
TIP#2230: Ochrání vaši platební kartou CVV (CVC)? Kde ho ke kartě najdete?
Někdy před týdnem jsem otázku z titulku řešil s někým na Facebooku. U případu člověka, co ochotně předal údaje z platební karty podvodníkovi a ten mu vybílil účet. Milion korun, prý, v…
-
TIP#2189: Nasadit Meta (Facebook) Pixel? Opatrně, můžete ohrozit soukromí uživatelů
Meta Pixel (dříve Facebook Pixel) je marketingový nástroj od Facebooku sloužící pro remarketing/retargeting. Nasadíte ho na web, Facebook pomocí něj poznává kdo váš web navštívil a vy můžete na Facebooku v reklamě…
-
TIP#2137: Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?
Jsou toho plné noviny. Lidé co jim někdo zavolal, představil se, například, jako že je z Microsoftu a chtěl řešit “problém v počítači” nebo “propadlé licence Office”. Nebo to je “finanční poradce”…
-
TIP#2127: Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu?
Pokud budete chtít kupovat reklamu na Facebooku, budete muset v určitý moment prokázat totožnost. Stejně tak pokud budete chtít ověřený účet na Twitteru. Totéž vás může čekat při snaze získat zpět ukradený/napadený…
-
TIP#2087: Jak na “záložní” e-maily pro obnovení účtu? Hlídáte si je? Nehrozí vám riziko?
Když si založíte (například) GMail či Protonmail (foto v záhlaví), tak můžete vyplnit i záložní e-mail použitelný pro obnovení účtu. Podobnou funkčnost nabízí i další online služby a zrovna u e-mailu je…
-
TIP#2077: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?
Antivir je povinná výbava pro Windows a rozhodně neuškodí to takto brát i pro Mac OS. Pro Linux je to s otazníky, ale když už ne povinně, tak se tam alespoň hodí.…
-
TIP#2041: Je bezpečné používat veřejné nabíječky? Co je to “juice jacking”
Jedna z věcí, na které upozorňují na školení bezpečnosti, je ta, že na neznámý USB kabel se nikdy telefon (a další zařízení) nevyplatí připojit. Nakonec už o tom byla řeč před pár…
-
TIP#1952: Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?
Apple chystá zvýšenou ochranu soukromí v e-mailech, bude řešit různé druhy vkládaných šmírovacích nástrojů jejich stažením (aktivováním) z vlastních serverů. Ti co chtějí sbírat data o e-mailech tak dostanou jen záplavu bezcenných…
-
TIP#1884: Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?
Pokud si nejste jisti co to vlastně ten QR kód je, tak si nejprve přečtěte Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je. Není tam ale řešena…
-
TIP#1828: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici
Známá před několika týdny začala na Tinderu hledat partnera. Než se do toho pustila, dával jsem ji zdejší návod jak se tam bezpečně chovat (Jak bezpečně používat internetové seznamky a Jak se bezpečně…
-
TIP#1494: Jak na bezpečně používání iPhone?
Na iPhone platí klasické zásady bezpečného chování jako na každém mobilním zařízení. Řeč o tom už byla například v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? Velmi…