@365tipu

TIP#2127: Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu? 

Pokud budete chtít kupovat reklamu na Facebooku, budete muset v určitý moment prokázat totožnost. Stejně tak pokud budete chtít ověřený účet na Twitteru. Totéž vás může čekat při snaze získat zpět ukradený/napadený účet. Nebo účet, kde Facebook dospěl k názoru, že nepoužíváte skutečné jméno či jste dítě.

TIP: Co je to krádež identity (identity theft)?

V takových případech chce Facebook, Twitter i další poslat (vyfotit) občanku nebo jiný průkaz totožnosti. Pro řadu lidí je to nepřekonatelné, odmítají je posílat. Dá se to chápat, nevěří tomu, že nedojde k zneužití. A je to jejich výběr, jen to má tedy ten problematický vedlejší efekt, že reklamu na Facebooku (i jinde) prostě kupovat nebudou, účet zpět nezískají. 

Poslat “kopii” osobního dokladu Facebooku (Why am I being asked to upload an ID to Facebook?), Twitteru, Linkedin či Google (How to complete advertiser identity verification) je věc, které bych se osobně nijak extra neobával.

Posílají to tam miliony lidí po celém světě a očekávat že někdo někde z USA (nebo z Bangladéše) dokáže využít jednu fotku české občanky je trochu sci-fi.  Pro případně zneužití, například pro nebankovní půjčky či zakládání účtů, jsou třeba dva doklady totožnosti, takže jedna fotka občanky moc použitelná není.

Samozřejmě, riziko pořád existuje – ale můžete tomu trochu pomoci tím, že rozmažete či kompletně přemalujete černým obdélníkem číslo dokladu a případné některé další zásadní údaje. Facebook a další potřebují vidět vaše jméno, příjmení a (často) fotografii a datum narození (pro ověření, že můžete mít účet). Pro ověření u reklamy na Facebooku je nutné aby byla vidět vydávající země, stejně tak jako u Google. 

TIP:  Jak ve Windows ve fotografiích a screenshotech rozmazat informace, které nemají být čitelné a Jak na Mac OS rozmazat ve fotce obsah co nemá být vidět se může jistě hodit

Ještě pokročilejší samozřejmě je, že nepošlete skutečnou občanku, zejména pokud na Facebooku nemáte skutečné jméno – lidé běžně posílají “doklady” upravené, stačí na to použít nějaký ten software na úpravu fotek. Na druhé straně totiž není nikdo, kdo by věděl, jak doklad má či nemá vypadat. V úvahu ale vezměte, že vlastně falšujete úřední doklad.

Vše má nějaké to ale, takže si u téhle zapeklitosti dejte pozor na

  • neposílejte fotky/kopie dokladu e-mailem, daná služba pro něco takového má vždy bezpečný (https) formulář na vlastní doméně a jeho existenci a pravost lze snadno ověřit v nápovědě
  • neposílejte fotky/kopie jen tak někomu kdo si o to řekne, ve výše uvedených případech musí dané služby dbát na to, že zpracovávají osobní doklady a hrozí jim postihy, pokud by nebyla dodržována pravidla a zákony 
  • neposílejte papírové kopie poštou, když už, tak uplatněte výše uvedenou editaci/výmaz věcí, které jsou problematické
  • a jakkoliv to není občanka, neposílejte (a na sociální sítě nedávejte) fotografie vašich platebních karet – ani přední stranu a už vůbec ne zadní stranu. Tady to opravdu nedělejte, pro způsobení škody stačí údaje z přední strany. A přidáte-li kód ze zadní, tak to útočník bude mít zaručené

Vedle občanky samozřejmě Google/Facebook i další běžně akceptují pas, řidičský průkaz, povolení k pobytu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky