@365tipu

TIP#1307? Je bezpečné dávat telefonní číslo Facebooku? K čemu se využívá na Internetu telefonní číslo?

Začněme od jednoduchého základu. Telefonní číslo je identifikační údaj nabízející zásadní výhodu unikátnosti napříč celým Internetem i službami. V drtivé většině případů má osoba jedno konkrétní osobní telefonní číslo řadu let, ne-li většinu svého života. Mírně se to liší u pracovních (firemních) telefonních čísel, ale i ta jsou zásadně cenný identifikační údaj.

Telefonní číslo umožňuje Facebooku zjistit, že jste uživatel WhatsApp (kde je telefonní číslo povinné, nelze mít účet bez něj) i Instagramu. Využívá k tomu i telefonní čísla, která zadáte při ověření pravosti účtu (aniž byste si toho byli vědomi) a nastavená pro dvoufaktorové ověření (opět aniž byste si toho byli vědomi). Vaše telefonní číslo

Facebook získává i z kontaktů v mobilních telefonech (od lidí co ho mají, také něco čemu nemůžete bránit) a od firem, které ho Facebooku dávají aby na vás mohli cíli v inzerci (také tomu nemůžete zabránit).  Tady viz Jak z Facebooku smazat naimportované kontakty?

TIP: Nedávat telefonní číslo Facebooku je dobrý nápad. Nevyplňujte si ho na profilu, ani ho nepoužívejte pro dvoufaktorové ověření – tam použijte ověření přes aplikaci. Vše došlo tak daleko, že telefon se pro dvoufaktorové ověření opravdu nehodí. Navíc to není bezpečný způsob.

Celé je to natolik agresivní, že když Facebook zjistí vaše číslo a nemá ho potvrzené u vašeho účtu na Instagramu, tak se vás zeptá, zda ho chcete přidat. U WhatsApp už víte, že tohle nepotřebuje. Tam máte telefonní číslo jako povinnost. Facebook se od WhatsApp pochopitelně vaše telefonní číslo dozví, možná ne hned, ale po určité době na základě shody kontaktů a komunikace může číslo tam uvedené spolehlivě přiřadit k účtu na Facebooku.

Podle telefonního čísla je vás možné najít a pokud jste ho na Facebooku nechávali dostupné, tak za ty možné roky volné dostupnosti se dostalo do milionů cizích databází. Z divoké doby Cambridge Analytica je jasné, že i tento údaj ve velkém získávaly zcela pochybné subjekty pro pochybné účely.

2019-03-03 07_48_00-(82) Magdaléna Dobromila
Výchozí nastavení je, pochopitelně, veřejná viditelnost. Změňte si to.
2019-03-05 07_36_30-(81) Nastavení a nástroje pro ochranu soukromí.png
Zvláštní přístup Facebooku. Nemůžete zakázat vyhledání podle telefonního čísla.

Asi nepřekvapí, že výchozí nastavení telefonního čísla na profilu na Facebooku je, že je veřejně dostupné a vyhledatelné. Změnit si to musíte sami – najdete v části Informace o vás. Nejlepší ale je, když tam nikdy žádné telefonní číslo nedáte.

TIP: Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí je dost užitečný návod

Telefonní číslo je cenné zboží

Telefonní číslo vedle jednoznačné identifikace slouží hlavně pro inzertní účely. Ve skutečnosti je to primární důvod proč ho chce Facebook, Google, Twitter, každý podivný startup a záplava „zdarma“ použitelných Wi-Fi. Na Facebooku lze přímo na telefonní číslo cílit reklamy a je více než jisté, že databáze telefonních čísel bude Facebook ochotně sdílet s kýmkoliv dostatečně velkým a přínosným.

TIP: Můžete si pořídit druhou SIM kartu (zejména pokud máte mobil kde mohou být dvě, nebo mít dva mobily) a toto druhé číslo používat výhradně pro účely sociálních sítí a Internetových aktivit

Pokud na Facebooku spravujete firemní Stránky přes Business Manager, tak je tam další místo, kde Facebook může vynucovat zadání telefonní čísla. Stejně tak pokud dojde k problémům se Stránkou a vyvolá se ověřovací proces – opět nutnost zadat telefonní číslo.

Problematický samozřejmě není jenom Facebook – Twitter například sice umožňuje dvoufaktorové ověření pomocí aplikace, ale ještě předtím musíte zadat telefonní číslo a na něj dorazí ověřovací kód.

TIP: Telefonní číslo v cizích rukou je zneužitelné i pro případnou přímou finanční škodu přes mobilní platby, Premium SMS a audiotex. Není to sice možné bez aktivní spoluúčasti vlastníka, ale na Facebooku tenhle druh podvodů probíhá ve velkém. Přes hacknuté účty, které oslovují přátele s žádosti o zaslání „ověřovacího kódu“ co si nechali poslat na jejich telefon. Klasické rhybaření/phishing má navíc i variantu Smishing

Jedním z vedlejších efektů existence telefonního čísla pro přihlašování na Internetu je i to, že je velmi snadné vám zrušit účet a zamezit další přístup. Vaše číslo na černé listině je překonatelné jedině pořízením dalšího telefonního čísla. Což sice možné je, ale není to tak jednoduché jako v případě e-mailu.

TIP: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky