@365tipu

TIP#1123: Od kolika let je Instagram? A samozřejmě Facebook, Twitter, Google, YouTube a další?

Chcete aby váš potomek měl sociální sítě? Nebo jste sami děti či mládež a nejste si jisti, jak to je s věkovou hranicí pro Instagram, Facebook, Twitter, Google, YouTube a další online služby a sociální sítě?

Prozatím je to jednoduché, abyste mohli používat online služby, musí vám být alespoň 13 let. V brzké době zásahem Evropské Unie a pod vlivem tradiční omezenosti našich zákonodárců dojde k tomu, že sociální sítě budou až od šestnácti let – a budou vyžadovat souhlas rodičů při zakládání účtu. Absurdní, ale bohužel to reálně hrozí.

Pokud při zakládání účtů na sociální sítě či online služby zadáte datum narození tak malé, že vám (uživateli) bude méně než 13 let, tak vám ona služba zpravidla rovnou zablokuje možnost vytvořit účet. Tohle bohužel platí i pro e-maily od Google (a vůbec účty od Google, takže i pro účet co potřebujete pro používání telefonu). A platí to prakticky všude – zadejte příliš nízký věk a rovnou jste zablokovaní. A zároveň s tím bude zablokovaný i případný e-mail, který jste se pokusili použít.

POZNÁMKA: V Jak se přihlásit na Facebook? Kde najdu přihlášení (login) na Facebook? Kde si založit účet? zjistíte případně kde že se a jak se účet zakládá

POZNÁMKA: Skutečnost je tak, že Facebooku není dobré dávat skutečné datum narození. U dětí už vůbec ne. To proto, že Facebook soukromí uživatelů nechrání a děti se příliš snadno stanou cílem predátorů. Nakonec stovky tisíc dětí mezi devíti a třinácti roky věku stejně používají Facebook – a zpravidla mají účet s datem narození osmnáct let. Ostatně viz Vyplnit pravdivé datum narození u online služeb? Telefon? Bydliště?

TIP: Věkové zádrhele jsou perfektně vidět na věkovém složení uživatelů českého Facebooku. Viz Kolik má v Česku Facebook uživatelů? Jak je to s věkem? Proč jsou ta čísla tak podivná?

Účty na Facebooku mimochodem fungují jinak, pokud rok narození napovídá, že jde o dítě. Facebook podle toho věku cílí reklamu a zvolí jiné počáteční nastavení účtu – pokud jde o lepší ochranu dítěte, tak není ideální když si vyplní, že je mu osmnáct let – ale pokud mu ještě není třináct a chce mít účet, tak bude muset věk tak jako tak „falšovat“. Alespoň na 13.

Minimální věk pro Instagram je také 13 let.

POZNÁMKA: V souvislosti s výše zmíněným hloupým nápadem EU jsou ale dnes původní omezení „od 13“ trochu zmatené, plete se do toho období mezi 13 a 16 a od 16 do plnoletosti (u nás do osmnácti). A chvíli bude trvat, než bude jasné jak to celé bude fungovat.

Účty u Google mohou děti mít od 13 let výše, od šestnácti let výše si je mohou spravovat. Google má mechanismus Family Link – rodiče tak mohou spravovat účty dětem, včetně dětí mladších 13 let. Family Link je, to je dobré vědět, mobilní aplikace

Účty u Apple také mají hranici 13 let (nutno opět dodat – zatím, než to EU zkomplikuje). Apple ID pro dítě mladší je ale možné vytvořit, mechanismus se jmenuje Family Sharing – „ověření“ rodiče tady ale znamená, že musíte k Apple ID rodiče přidat platební kartu – bez toho nelze.

POZNÁMKA: Děti na sociálních sítích začínají v devíti letech a ty dvanáctileté jsou dnes prakticky všechny na nějaké sociální sítí. Je asi dost jasné, že prakticky všechny uvádějí falešná data narození. Ale to už víte, o kousek výše to bylo napsáno.

YouTube je až od 18, což je tak trochu zábavná věc, kterou málokdo tuší. A také věc, které rozhodně nefunguje. Pro mladší je nutné se přihlásit se souhlasem rodičů.

Linkedin měl neznámo proč minimální věk 14. Otázkou zůstává, proč by si dítě mělo chtít založit účet na Linkedin. Užitečnost velmi mizivá.

WhatsApp už dříve měl omezení na 16 let – tady nezapomínejte, že WhatsApp (a Instagram) patří Facebooku a ten si účty propojuje. A může tak snadno zjistit, že se věk uživatele na některé ze sítí liší.

Některé z chatovacích služeb měly či ještě mají ještě striktnější omezení, WeChat či Kik také až od 18 let.

POZNÁMKA: Oněch často a dlouho užívaných 13 let coby minimum je dáno právem v USA – určuje to tamní COPPA (Children’s Online Privacy Protection ACT).

Twitter se na datum narození vůbec neptá (respektive je to dobrovolné), ale vyžaduje aby uživatel měl také alespoň třináct roků. S příchodem požadavku EU na posun výše to vedlo k tomu, že záplava účtů byla zablokována, protože si o nich Twitter „myslí“ že jsou dětí. Twitter dokonce zablokoval účty uživatelů, kterým dnes již není méně jak třináct, ale v době založení jim bylo méně.

Microsoft (Skype, Xbox, atd) to má ještě komplikovanější (i proto, že má Xbox a hry). Dětské účty umožňuje pokud jsou spojené s účtem dospělého a rozlišuje pod osm let, 8 až 12, a 13 až 18.  Objevuje se tu i poměrně dost časté ověření věku rodiče tím, že musíte zadat číslo platební karty (a přijdete o půl dolaru).

Snpachat byl doposud také od 13 výše. Pro mladší děti se pokoušel uvést do života SnapKidz (omezená funkčnost, nelze posílat zprávy) – podobně jako se Facebook aktuálně snaží s Messenger Kids.

TIP: Souhrn tipů týkající se soukromí najdete v Průvodci bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůžePrůvodci soukromím na Facebooku

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky