TIP#1681: Vyplnit pravdivé datum narození u online služeb? Telefon? Bydliště? Máte dilema? Vyřešíme ho

Řada online služeb vyžaduje při registraci vyplnění data narození. Vedle různých dalších osobních informací. Máte je vyplnit pravdivě? Nebo je lepší si vymýšlet? A proč byste si měli vymýšlet?

Především, to první zásadní. Naučte vlastní děti, aby nikdy neuváděly skutečné datum narození. Uvedením toho, že jsou děti, se příliš snadno stanou obětmi sexuálních predátorů, pedofilů. Když už ne tohle, tak někdo jako Facebook bude vědět,  že jsou děti. A bude vědět jak na ně cílit a jak je využít.  Jak zvláštně to zní, tak to je – falšujte datum narození jak to jenom jde. Žádný konkrétní den a měsíc. Dokonce ani žádný konkrétní rok. Klidně nechte vaše děti vyplnit datum co bude znamenat, že nebudou rozpoznatelné jako (třeba devítileté) děti (budou to muset udělat tak jako tak, vše na Internetu je až od třinácti, viz dále).

Obecně to ale platí i pro dospělé. Vyplňovat skutečné datum narození má smysl jenom tam, kde je důležité, významné z hlediska funkčnosti nebo požadované z hlediska práva (zákona). Dát Facebooku či Twitteru vaše datum narození nedává smysl.  Dát ho Netflixu? Abyste se mohli dívat na dospělácké filmy i když na to nemáte „nárok“?  Možná Netflix můžete dát skutečný rok, ale daleko spíš mu dejte jiný rok než je skutečný

TIP:  Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí

Proč? Protože vaše skutečné datum narození vás může identifikovat jako jeden ze záchytných údajů. Takže si vyberte falešné datum narození, které budete používat pro online služby. Dobře si ho někde zaznamenejte, jak jinak.

Samozřejmě nezapomeňte, že příliš mladé datum narození vás může dostat do problémů. Děti pod 13 let nemohou používat sociální sítě ani online služby a váš účet tak bude okamžitě zablokovaný. Děti pod 16 (nebo pod 18) mají různou úroveň omezení funkčnosti u online služeb. Na některých službách je možné zakládat pro děti „dětské“ účty vázané na rodičovský účet. Moc praktické to ale není, což po pár letech po založení poznáte.

Telefonní číslo

Podobné je to s telefonním číslem. Tento údaj je nejvíce problematický – je to totiž velmi unikátní identifikátor.  Tady opět zvažujte, zda telefonní číslo poskytnout.. Bude to těžké, řada služeb bude pro dvoufaktorové ověření žádat telefonní číslo – zcela špatně, samozřejmě. Dvoufaktorové ověření přes telefonní číslo (SMS) je to nejméně bezpečné. Nic s tím asi nenaděláte, takže tady ho budete muset předat. Nebo, užitečné řešení, mít samostatnou SIM kartou a tím telefonní číslo, které použijete pouze pro tyto účely. K telefonnímu číslu si určitě nastudujte Je bezpečné dávat telefonní číslo Facebooku? K čemu se využívá na Internetu telefonní číslo?

Adresa bydliště (či práce)

Co adresa, tedy to kde bydlíte? Opět musíte zvážit, zda je to skutečně potřeba. Pro (například) Alza.cz prostě musíte uvést skutečnou adresu (i skutečný telefon) pokud chcete doručit zboží. Nechcete-li uvádět, budete si muset pro zboží osobě jezdit. Takže si vyberte jakým způsobem se k tomu budete chtít postavit. Každopádně vaše adresa (bydliště) je zásadní údaj umožňují vás velmi konkrétní identifikovat a najít.

TIP:  Nechcete o sobě Facebooku nic říkat? Neříkejte. A platí to i pro další sociální sítě

E-mailová adresa

Podobně problematická je i skutečná e-mailová adresa – e-mail budete potřebovat k založení většiny online služeb (mohou umožnit založení přes telefonní číslo, ale to je ještě horší). Facebook či Instagram není možné mít pokud nemáte e-mail nebo telefon. Jenže i tady platí, že váš skutečný e-mail je soukromý údaj a je velmi vhodné ho chránit. Což může znamenat vytvoření více e-mailů pro některé online služby, kde nechcete, aby byly spojené s vaším skutečným e-mailem.

Nezapomeňte,  První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. Smrtelně. Vážně. Platí to právě pro ten váš hlavní e-mail.

Heslo

Vaše hesla jsou ta nejvíce problematická věc. Snad už víte, že musí být unikátní (pro každou službu musíte mít jiné heslo) a složitá (aby je nikdo hned tak neodhalil) a nesmíte je na potkání rozdávat. Co navíc, každé přihlášení co má význam je nutné chránit dvoufaktorovým přihlašením. A nezapomeňte si přečíst  Jaká jsou nejpoužívanější hesla a jak vůbec zacházet s hesly na Internetu?

PS: S důvěrnými a osobními informacemi je to jednoduché. Dali byste o sobě důvěrné informace nějakému cizímu člověku na ulici? Asi ne. Jenže ve Facebooku (Twitteru, Instagramu, atd) jsou zaměstnány tisíce lidí. Cizích lidí. Tak cizích, že jim určitě nechcete svěřovat důvěrné a osobní informace.

TIP: Soukromí a bezpečnosti na Internetu se věnuje ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže