@365tipu

TIP#1370: Ověřují sociální sítě identitu uživatelských profilů? Jak je možné, že na Linkedin je tolik fake profilů?

Jednu věc byste měli vědět. Žádná sociální síť, tedy ani Linkedin, ani Facebook, neověřuje identitu zakládaných profilů. Kdokoliv si může založit profil na jakékoliv jméno, nahrát libovolnou profilovou fotografii a vyplnit údaje. Včetně toho, že na Linkedin může tvrdit, že pracuje (či pracoval) někde.

Může založit i kopii profilu existujícího člověka – prostě využije to, že jeho profilová fotka je veřejně dostupná a lze ji stáhnout (mírně problematické na Instagramu, ale všude jinde bez problémů), jméno a příjmení je také veřejné. Řada lidí si na Facebooku nijak profil nechrání, takže je dost často možné vidět i přehled jejich přátel, případně se s jiným falešným profilem mezi přátele dostat.

Poznat falešný profil může být stejně tak jednoduché (poloprázdný, fotky z Internetu, nesmysly) jako extrémně obtížné – zejména tam, kde někdo vytvořil „klon“ (kopii) profilu skutečného člověka a opravdu tomu věnoval práci – jediné komplikované u takovýchto profilů je vytvořit historii – starší příspěvky se totiž nedají falšovat a vše na profilu bude mít novější data.

TIP: Kolik je na Facebooku (a jinde) falešných (fake) účtů a botů? Proč je to problém?Jak nahlásit falešné jméno či účet na Facebooku? A proč to dělat či nedělat? se může hodit co se Facebooku týče

Co se „ověřených“ (verified) profilů týče, tak každá sociální síť je má v jiné podobě a mělo by na ně být větší spolehnutí – přidělení „ověřeno“ je totiž vázáno na zasíláni dokladů totožnosti.  Celé to má ale stejně nakonec jeden háček, že je možné získat „ověřeno“ se zcela zfalšovaným dokladem totožnosti – žádné ověřování neprobíhá, ověřující vlastně ani nevědí jak mají správné doklady totožnosti vypadat.

TIP: Ověřené účty? Jak na ně? Instagram, Twitter, Facebook, YouTube, Pinterest, …. vám poví vše o tom jak žádat o ověření účtu

Na Linkedin je tohle vše ještě více komplikováno tím, že když na svém profilu budete tvrdit, že jste pracovali (či pracujete) pro nějakou společnost, tak to ona společnost prakticky nemá šanci ovlivnit v případě, že je to lež. Může se pokusit nahlásit, že pro firmu nepracujete, ale tohle Linkedin prakticky nikdy neřeší. Nebo může váš profil nahlásit jako zcela falešný, ale to že by to snad Linkedin opravdu řešili? Velmi málo pravděpodobné.

TIP: Jaká má Twitter pravidla pro falešné účty? Umožňuje je?Jak poznat kolik má nějaký účet na Twitteru falešných sledujících? se hodí pro Twitter

Pokud to ale už řešit budou, tak tohle sociální sítě řeší různě – od ověření přes e-mail (zcela nic neřešící), přes ověření přidáním telefonního čísla (opět nic neřešící) až po nutnost zaslat kopii dokladu totožnosti. Tato varianta je už o něco lepší, ale i zde je možné prostě poslat vytvořený doklad totožnosti a vše je vyřešeno.

V Co to znamená na Linkedin LION? A proč L.I.O.N. nebýt najdete i jeden z prapůvodních důvodů vzniku falešných profilů. Když LIONi narazili na limit 30 tisíc, tak si zakládali samozřejmě další profily.

Jak Facebook (a další podobné služby) přijdou na to, že nepoužívám vlastní jméno? Je tip, kam můžete pokračovat.

PS: Série tipů na téma „jak nastavit soukromí“

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky