Jeden tip denně (po-pá), starší často aktualizované. Na Twitteru i Facebooku navíc pouštíme i nějaké ty tipy extra, co to nedají do velké článkové podoby.
TIP#1350: Jak si chránit soukromí na YouTube?
Pokud se díváte na videa na YouTube tak je dobré vědět, že Google uchovává na co se vlastně díváte a používá to nejen k doporučování dalších videi, ale také k cílení reklamy a dalším věcem. Ochrana soukromí na YouTube je tady hlavně otázka toho, že Google (a ani nikdo další) nebude vědět, na co se díváte.
Nepoužívejte YouTube s účtem od Google je první nejlepší cesta, jak se chránit – Google nebude mít kam informace ukládat. Jen pamatujte, že historie v prohlížeči stále bude ukazovat, na jaká videa jste se dívali. Pomoci tomu můžete tak, že budete používat anonymní režim prohlížeče, případně si vypnete či budete mazat historii prohlížení. Pokud chcete ještě více soukromí (aby vás nemohl snadno šmírovat váš poskytovatel připojení k Internetu), tak musíte používat něco jako Tor Browser nebo bezpečnou privátní VPN.
Pokud účet od Google používáte, tak si můžete YouTube nastavit tak, aby se informace sice dozvěděl Google, ale nebyly dostupné pro nikoho dalšího. V Nastavení Soukromí na webu YouTube můžete aktivovat to, že všechna vaše líbí, playlisty a odběry budou soukromé – výchozí nastavení totiž je, že toto jsou informace dostupné na vašem uživatelském profilu. Dostanete se tam kliknutím Settings/Nastavení -> Privacy/Soukromí.
Pokud nechcete aby Google vámi viděná videa používal pro přizpůsobení inzerce, tak to můžete vypnout také. Skočte do Nastavení reklam Google a tam si vypněte „Personalizaci reklam“.
Pokud už v YouTube máte nějakou historii videí a vyhledávání, tak ji můžete smazat – na webu stačí na www.youtube.com klikout na History/Historie. Vpravo pak najdete Vymazat celou historii sledování a případně Pozastavit historii sledování. Případně můžete totéž udělat v Google My Activity -> YouTube Watch History. Tam stačí kliknout na Change Settings/Změnit Nastavení a na další stránce pak můžete historii pro YouTube vypnout.
TIP: V Google My Activity je v Activity Controls možné zapínat a vypínat všechny „sledovací“ funkce – YouTube je tam pochopitelně dvakrát – historie vyhledávání (YouTube Search History) a historie sledování (YouTube Watch History).
Na iPhone platí klasické zásady bezpečného chování jako na každém mobilním zařízení. Řeč o tom už byla například v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? Velmi … Pokračování textu TIP#1494: Jak na bezpečně používání iPhone?
V dřívějším tipu Jak se bezpečně chovat na seznamce Tinder najdete většinu pravidel a postupů vhodných pro bezpečnější seznamování přes Internet, ale neuškodí je projít bez navázání na konkrétní seznamku. Tinder je poměrně … Pokračování textu TIP#1298: Jak bezpečně používat internetové seznamky