TIP#993: Jak se bezpečně chovat na seznamce Tinder

Tinder je mobilní seznamovací aplikace. Jedna z desítek, ale také jedna z těch více rozšířených a známých. Jako každá online seznamka (a online aplikace) přináší zásadní rizika v řadě aspektů – od nastavení, až po později chování a komunikaci s těmi, se kterými vás seznámila.

Profil na Tinderu vyplňujte obezřetně, ideálně tak, aby z něj nebylo možné přímo identifikovat vaše jméno či příjmení (ano, nejčastější záhadná chyba je, že uživatelé si profil na Tinderu nazvou přímo vlastním příjmením). Nepřehánějte to ani s dalšími údaji na profilu. Opravdu nechcete aby vás po pár sekundách kdokoliv poznal a mohl vyhledat na Internetu, Facebooku či jinde.

2018-01-16 07.25.33.png

Profilovou fotografii a další fotografie už asi těžko můžete nemít osobní, ale zkuste alespoň použít takové, které o vás neprozrazují další detaily, které nemají cizí lidé vědět. Nepatří tam ani skupinové fotografie, vy a vaši děti, vy a váš pes či kočka. V žádném případě tam nepatří cizí fotografie ani něco co jste „našli na Internetu“. Jste v seznamce, takže pokud nejste připraveni na to ukazat alespoň vlastní obličej (ano, tím se začíná), tak tam raději nevstupujte. Se soukromím to nesouvisí, ale nedávajte tam hnusné, neostré či špatné fotografie.

Facebook může být nejzásadnějším ohrožením „soukromí“ vašeho účtu na Tinderu – je triviální s pomocí společných přátel najít někoho, na koho narazíte na Tindru – buď tam má alespoň křestní jméno, nebo tam má fotografii, takže stačí jenom dohledat. Bohužel vyhnout se tomu reálně lze jedině tak, že pro založení účtu na Tindru si vytvoříte falešný profil na Facebooku.

Instagram je sice skvělý a váš Tinder obohatí o spoustu fotografií, ale je to další zásadní cesta jak najít člověka aniž by tomu předcházelo nějaké to první seznámení v (alespoň) chatu na Tindru. Z hlediska ochrany soukromí si tedy Instagram zcela určitě nepropojujte. Od vašeho Instasgramu je navíc velmi snadné se dostat k řadě informací o vás.

Spotify si také můžete přidat, ale má to stejný problém, je to další cestas jak vás někdo může najít.

2018-01-16 07.21.24.png
Pár věci co jde potlačit, ale to moc nepomůže. Spíš nepřipojujte Spotify ani Instagram.

Sociální sítě o nás mají děsivé množství informací, je dobré být paranoidní, říká Dočekal na DVTV je řeč o Tinderu. Je hladový po informací stejně jako všechny sociální sítě, seznamky a online služby. Pamatujte na to, že čím déle ho budete používat, tím větší „složku“ na vás bude mít.

Chatování s někým na Tindru může přinést řadu nečekaných problémů – pamatujte, nikdy nevíte, zda na druhé straně je opravdu ten, jehož fotku a informace před sebou vidíte. Měli byste se vyvarovat lhaní a vymýšlení, ale také byste toho neměli (na počátku) o sobě říkat příliš mnoho. Do prvních chatování nepatří osobní, rodinné ani pracovní informace. Zásadně nebezpečné mohou být finance, platy, majetek či bydliště.

Osobní setkání s vaším objevem z Tindru je stejně rizikové, jako každé setkání s někým neznámým – nenechte se mýlit tím, že jste třeba dny a týdny strávili chatováním – dokud druhého člověka alespoň neuslyšíte a neuvidíte, nemůžete mít nikdy jistotu.  První setkání bývají lepší na veřejném místě, tam kde je okolo dostatek lidí. Rozhodně ne jen tak na slepo domů nebo někam, kde se nedovoláte pomoci.

TIP: Tinder neumožňuje snadno ukládat profily těch se kterými jste si sedli. Bohužel ani obsah chatů s nimi. Budete-li později potřebovat nějaké informace o někom „nepovedeném“, tak na to myslete předem. Podstatné věci si budete muset uchovat jedině screenshotem.

Jako všechny seznamky a sociální sítě je i Tinder rájem podvodníků. Typické příznaky jsou ty, že po vás budou chtít finanční pomoc, často doprovázenou srdceryvnými příhodami nebo náhlou události. Může jít o stokoruny až tisícikoruny  v klasickém zneužití mobilních plateb, ale ti pokročilejší dokáží z naivních lidí vytáhnout i více než desetitisíce korun.

TIP: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici je detailní návod jak prověřovat „druhou“ stranu na seznamkách

Účelem tohoto tipu není poradit jak se online (přes Tinder) seznámit, takže vynechme takové ty obvyklé věci jako že musíte být vtipní, atraktivní a podobně. To je prostě potřeba, ale zároveň s tím nikdy nezapomínejte, že online seznamy mohou přinést zásadní problém v podobě setkání s násilníky, pošuky, blázny, emočně nestabilními lidmi i již zmíněnými zloději. Tinder (a všechny další zahraniční služby) navíc případné problémy za vás řešit nebudou a s českou Policii se bavit také nebudou.

Poslední drobnost, ne všechny seznamky jsou si rovny. Tinder je poměrně dost solidní a uživatele podvádí a dělá na ně habaďůry minimálně. Něco jiného je popsaného v Co je to Badoo a proč se tomu vyhnout

TIP: Souhrn tipů týkající se soukromí najdete v ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže a ‣ Průvodce soukromím na Facebooku

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.