TIP#1162: Jak nastavit soukromí na Instagramu?

Než zkusíme trochu probrat téma zmíněné v titulku, tak je vhodné připomenout to, že Internet je veřejný prostor a soukromí na něm mít nelze. Můžete Instagram nastavit a používat tak, abyste nedělali věci, které vaše soukromí přímo ohrožují, ale v bezpečí nikdy nebudete. Cokoliv na Internet (a Instagram) nahrajete či napíšete, může vždy najít cestu k lidem, kteří fotku, video či text nějakým způsobem mohou zneužít.

Jak tedy lépe nastavit a používat Instagram?

První dostatečně vhodné řešení (zejména třeba pro dětské účty) je to, že si účet nastavíte jako soukromý. Probrané je to v Mohu mít na Instagramu soukromý  účet? Co to všechno znamená? Hlavní podstatné je, že vaše příspěvky i Příběhy uvidí jenom ti, které si pustíte „do přátel“ – budou si muset zažádat o sledování a vy žádostí budete schvalovat. Stále ale bude platit, že ten kdo získá přístup k vašemu obsahu, ho může jakkoliv uložit, využít, stáhnout, přeposlat, atd.

Pokud si budete pečlivě hlídat komu dáte k účtu přístup, tak je to docela užitečné řešení. Nezapomeňte ještě, že cokoliv budete na Instagramu psát za komentáře pod cizí fotky budou vidět další lidé.

TIP: Pokud přepnete na Instagramu na firemní účet, tak nebudete moci aktivovat soukromou podobu (zámeček).

Co když nechcete mít soukromý účet?

Nechcete-li účet se zámečkem (soukromý), tak zde platí to co všude. Na Instagram nedávejte nic co je soukromé a důvěrné či citlivé. V době selfie a usilovného focení sebe sama to samozřejmě vypadá složitě – předpokládá to například to, že budete na Instagram fotit všechno jenom ne sebe, to kde bydlíte, co máte doma, kam jezdíte na chatu, kam chodíte do školy či do zaměstnání. Dodržuje se to poměrně těžko pokud chcete fotit okolí – ale není to až tak nedodržitelné.

Existuje řada skvělých účtů na Instagramu kde není jediná fotografie vlastníka. Nenajdete tam ani skoro nic co by vlastníka nějak umožnilo blíže identifikovat. Ani do profilové fotky nemusíte dávat svůj obličej.

Pro oba případy, tedy veřejný i soukromý účet, platí – nedávejte do popisku účtu žádné informace o vás. Nepatří tam věk (bohužel dost často to udělají děti), bydliště, telefonní čísla, e-mail. Na Instagramu je stále možné se i vyhnout použití skutečného jména.  Telefonní číslo sdělené Instagramu bude samozřejmě znamenat, že ho Facebook okamžitě využije pro další dohledání kdo jste. Nejspíš se tomu ale nedá zabránit, pokud budete mít aplikaci Instagramu v telefonu – k číslu se dostane i bez vás.

Vůbec se nerozpakujte blokovat kohokoliv, kdo vás obtěžuje, otravuje nebo je to na první pohled fake účet. Nebrání to tomu, aby se na váš účet dívali z jiného účtu nebo na webu (na soukromé účty se nejde na webu dívat, viz Jak na Instagramu sledovat soukromý účet?), ale aspoň jim to znesnadní.

Při fotografování dalších lidí, zejména vlastních dětí a rodiny, pamatujte na to, že tím možná také narušujete jejich soukromí.

DŮLEŽITÉ: Pokud nemáte soukromý účet, jsou všechny vaše fotky, videa, příběhy i obsah v IGTV volně dostupný komukoliv. Kdokoliv si je může stáhnout a zneužít. Stejně tak je vidět koho sledujete a kdo sleduje vás. O tom více v Jak na Instagramu skrýt koho sleduji a kdo sleduje mne

Stále to ale není všechno

Pokud to není nutné, tak nepropojujte účet na Instagramu s vaším účtem na Facebooku – byť zrovna tohle „opatření“ stejně asi moc nepomůže, Facebook vlastní oboje a stejně velmi brzy zjistí komu ty účty patří – pomoci tomu můžete snad jedině tím, že si do mobilu aplikaci Facebooku nepořídíte (nebo ji alespoň nikdy nepoužijete).

2018-09-04 07.22.07.png

Rozhodně nedávejte Instagramu přístup ke kontaktům v telefonu – je to sice lákavé objevit pomocí této funkčnosti vaše známé na Instagramu, ale bohužel tím dáte Facebooku obrovské množství informaci nejenom o vás, ale hlavně o všech vašich kontaktech. Tady viz Jak synchronizovat kontakty z Instagramu do Messengeru. A proč to nedělat

Pamatujte i na to, že podle toho co/koho sledujete, jaká dáváte Líbí, co/koho komentujete, co si ukládáte do Sbírek si Facebook určuje váš inzertní profil – a nemusí to nutně být jenom Facebook, kdo tyhle informace chce a zneužívá.

2018-09-04 07.21.40.png

Nastavte si schvalování příspěvků, kde vás označili. Dozvíte se tak o označení v nějaké fotce či příspěvku schválíte či neschválíte. Je dobré vědět, že toto nejde zakázat.  

Při používání hashtagů se vyhněte těm, které jsou nějakým způsobem rizikové či nevhodné – některé vám mohou přinést postih (shadowban), ale z hlediska soukromí mohou některé přitahovat „divné“ lidi.

TIP: Instagram používáte na mobilu, takže rozhodně nastudujte Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu?

Pokud chcete, můžete omezit možnost komentování z „kdokoliv“ na kombinaci sledujících/sledovaných. Případně využít i dalších možností. Může to být poměrně praktické, zbavíte se tak záplavy spamu od fake/robotických účtů.

2018-09-04 07.21.30.png

Pamatujte na dodržování autorského práva, může vás to přivést do problémů. Viz Je legální používat na Instagramu aplikaci Repost? Jak je to se sdílením cizích fotografií?

TIP: Jak smazat instagramový účet? Jak deaktivovat účet na Instagramu? se může hodit. Stejně jako Jak si založit účet na Instagramu? Jak se přihlásit na Instagram a kde Instagram stáhnout?

Pozor na přihlašovací údaje a aplikace

Jedno z nejzásadnějších pravidel co platí u všech sociálních sítí a online služeb – nikdy nedávejte své přihlašovací údaje někomu dalšímu. Zadávejte je jenom v aplikaci Instagramu na mobilu a jenom na www.instagram.com. Vylákat tyto údaje bude cíl řady útočníků – budou chtít ukrást a zneužít váš účet. Rozhodně si chraňte účet na Instagramu dvoufaktorovým ověřením.

Pamatujte i na to, že dávat práva k práci s vaším účtem nějakým aplikacím může být také zdrojem problémů. Účet vám sice neukradnou, ale budou za vás moci sledovat či dávat líbí a komentovat. Viz například Hlídejte si koho sledujete na Instagramu. Účty se nejen kradou, ale zneužívají pro sledování a komentování a Hlídejte si, jakým aplikacím jste dali na Instagramu práva. Mohou vás přidávat jako sledující

Pozor si případně dejte i na propojené účty – na Instagramu jde napojit Facebook, Twitter, Flickr, Vkontakte (a některé další online služby).

Možná budete jednoho dne potřebovat Jak na Instagramu změnit e-mail?

TIP: Když už zaznělo slovo Facebook, tak viz Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.

Pamatujte na geolokaci

Instagram umožňuje u fotografií určit geolokaci – je to jedna z dalších věcí, které se možná budete chtít vyhnout. Z fotek to často jde poznat (prostě když se vyfotíte na Karlově mostě tak je to jasně vidět), ale tady jde spíš o to, že určením geolokace u všech fotek umožníte případnému zájemci o vaše soukromí snadno rekonstruovat kde všude se vyskytujete.

Chcete to v krátkých bodech?

 • Můžete-li mít účet jako soukromý, udělejte to
 • Pamatujte, vždy se najde cesta, jak někdo získá vaši fotku či video
 • Nikdy nezadávejte vaše přihlašovací údaje jinam než aplikaci či webu Instagramu
 • Účet si chraňte dvoufaktorovým ověřením
 • Blokujte účty, které nechcete mít mezi sledujícími
 • Zapněte si schvalování příspěvků, kde vás někdo označí
 • Vyhněte se fotografiím, kde jste vidět
 • Neuveřejňujte geolokační informace
 • Neuvádějte žádné soukromí či citlivé informace ve fotkách či textech
 • Na Instagram nepatří váš e-mail, vaše telefonní číslo, věk, bydliště
 • Střídmě s fotografiemi dětí a blízkých lidí
 • Vyhněte se nevhodným/zapovězeným hashtagům
 • Hlídejte si jakým aplikacím jste dali přístup k účtu a s čím jste Instagram propojili

Nenechte se nachytat

Řada způsobů jak vás připravit o účet je založená na snahách lidí zjistit nezjistitelné. Třeba na tom, že je zajímá Jak na Instagramu zjistit, kdo si uložil mou fotku. Zjistit to nejde. Stejný problém je Jak zjistím, kdo mě na Instagramu přestal sledovat? a Jak zjistím kdo si prohlížel můj Instagram?

Pokud  už snad někdo získal přístup k vašemu účtu? Jak se s tím vypořádat najdete v Co udělat, pokud někdo získal přístup k vašemu Instagramu. A jak na to přijít? O tom je řeč v Jak poznat, že někdo cizí má přístup na můj účet na Instagramu? A co s tím udělat?

TIP: Další tipy týkající se Instagramu najdete v ‣ Návod pro Instagram

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.