@365tipu

TIP#446: Jak zjistím kdo si prohlížel můj Instagram? Pozor ať nepřijdete o účet

Je čas se vrátit k jednomu letitému a klasickému tématu, které na @365tipů patří dlouhodobě k nejčtenějším tipům, ale od Jak zjistím kdo si prohlížel můj profil na Facebooku? je dnes nutné ho rozšířit o totéž, ale ohledně Instagramu. A stejně jako u Facebook či Twitteru i zde platí, zjistit kdo si prohlížel váš Instagram není možné. Naletíte-li, přijdete o váš účet na Instagramu.

Na Instagramu můžete narazit na spam, který může vypadat jako následující obrázky. Bude vám slibovat, že pomocí něčeho můžete zjistit, kdo si prohlížel váš profil. Tedy něco co je nesplnitelné, protože Instagram stejně jako ostatní sítě (až na Linkedin, které na tom chce vydělávat) žádnou takovou funkčnost neumí.

Výše uvedený spam vede ve skutečnosti na aplikaci pro iOS či Android (Who Viewed Me – InstaDetector – Android Apps on Google Play a řada dalších jmen), která ve verzi pro iOS kupodivu nic podvodného neslibuje – v zásadě vám pouze udělá analýzu toho, kdo na vaše fotky na Instagramu dával Líbí a komentoval je. Což je zjistitelné snadno ve skoro každé službě pro správu a analýzu účtů na Instagramu (viz Jak se dozvědět více o tom jak funguje účet na Instagramu, nějaké ty analytické nástroje).

TIP: Dá se zjistit, kdo se mi dívá na WhatsApp? a Jak zjistit, kdo se dívá na můj profil na Linkedin? jsou další dva tipy, které byste si měli nastudovat

Zkrácený odkaz používaný v falešném profilu používaném pro spam je bitly.com/1RmFpxc+ a můžete se podívat, že o tenhle podvod projevují zájem desítky tisíc lidi denně.

2016-03-20 13_53_23-Bitly. The power of the link..png

Pokud si tuhle aplikaci důvěřivě stáhnete, tak si dejte velký pozor, protože první co po vás bude chtít jsou přihlašovací údaje do Instagramu. Ano, rozumíte tomu správně, autor této aplikace získá kompletní přístup k vašemu účtu na Instagramu. Což využije k tomu, že na váš účet umísti spam (ten ostatně můžete vidět v příkladu výše) a může si s účtem udělat co chce, včetně toho, že vás o něj může okamžitě připravit.

2016-03-20 12.57.19.png

Tady opět platí, že žádná aplikace ani služba nemá důvod se vás ptát na přihlašovací údaje, tohle Instagram řeší přidělením práv aplikaci a děje se to na Instagramu. Podvodná Who Viewed Me – InstaDetector,  Who Cares With Me – Instadecttor či Who Viewed Me – InstaDetector (jak se ve skutečnosti jmenuje na Google Play) se vás na tyto údaje zeptá sama, v podvodném dialogu, který se tváří jako Instagram.

POZNÁMKA: V Jak na Instagramu zjistit, kdo si uložil mou fotku se dozvíte jedno podstatné, není možné zjistit, kdo si vaši fotku stáhl. Ani že k tomu došlo.

Ale shrňme to, kdo si prohlížel váš Instagram zjistit nemůžete, nic takového není dostupné. Prohlíží si ho ti co vás sledují (k jejich přehledu se můžete snadno dostat na svém účtu) a prohlíží si ho ti, kdo našli vaše fotografie přes hashtagy nebo jinak. O některých z nich se můžete dozvědět, protože možná komentovali nebo dali Líbí. Na to ale nepotřebujete žádnou aplikaci ani službu, které byste měli dát k dispozici přihlašovací údaje.

TIP: Trochu podobné téma: Jak zjistím, kdo mě na Instagramu přestal sledovat?. Také nemá žádné vhodné řešení a může být stejně nebezpečné. Hodně důležitý je tip Jak nastavit soukromí na Instagramu?

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky