@365tipu

TIP#1060: Hlídejte si koho sledujete na Instagramu. Účty se nejen kradou, ale zneužívají pro sledování a komentování

Hlídat si heslo k Instagramu a jakým aplikacím jste dali přístup je jedna z dost důležitých věcí (a nejenom k Instagramu). Pokud někdo získá vaše přístupové údaje, můžete přijít o účet – účty se prostě kradou. Co se ale také může lehce stát je, že účet neukradnou, jen ho tiše budou používat – postupně budou sledovat další a další účty. Pokud si nedáváte pozor na to koho sledujete, tak si toho nejspíš vůbec nevšimnete.

Výsledkem bude to, že během pár měsíců náhle budete sledovat stovky účtů – fake, porno, zcela nevhodných. Možné to je, protože někudy uniklo vaše heslo (třeba proto, že jste ho sdíleli s více kolegy nebo dodavatelem) a na účtu nebylo aktivní dvoufázové ověření (což dost dobře nejde, pokud na účtu musí pracovat více lidí).

Řeč je o tom také v Jak poznat, že někdo cizí má přístup na můj účet na Instagramu? A co s tím udělat?

2018-04-12 09_48_39-cin... (@cinti.godoy) • Fotky a videa na Instagramu.png
Nikdy nevíte, kolik ze sledujících bylo nakoupeno.

Dívejte se čas od času na to, koho váš účet sleduje – jakmile tam objevíte něco podezřelého, tak je to jasné – čeká vás okamžitá změna hesla (a nezapomeňte zkontrolovat, jestli útočník nezměnil e-mail) a pak otravná práce s pročištěním koho váš účet sleduje. Těch kroků, které budete muset udělat je o trochu více, podrobněji je najdete v Co udělat, pokud někdo získal přístup k vašemu Instagramu

TIP: V Jak nastavit soukromí na Instagramu? je přehled všeho co můžete (a měli byste) udělat pro lepší nastavení vašeho Instagramu

Tu můžete naštěstí udělat z webového rozhraní (viz Instagram můžete spravovat i z webu. Ne vše, ale dost toho jde.), ale pořád platí, že nemůžete během jediného dne zrušit sledování několika set účtů (občas se uvádí 600 účtů na den, 100/20 na hodinu, u nových účtů podstatně méně, vizJak Instagram omezuje příliš aktivní uživatele? Proč například nemohu sledovat další účty?) – Instagram by to vyhodnotil jako podezřelou aktivitu. Pozor i na to, abyste ne „sleduji“ (tlačítko co ukončí sledování) neklikali příliš rychle.

2018-04-12 09_49_36-Rubikon PR (@rubikonpr) • Fotky a videa na Instagramu.png
Přes osm stovek zasledovaných účtů, které jste vy sami nezasledovali. Dobrá ukázka toho, jak silně se nakupují na Instagramu sledující

POZNÁMKA: Ano, opravdu vás čeká postupné klikání na „Sleduji“ u každého účtu, který si zobrazíte v přehledu. Existují sice různé pomůcky a služby, které by to umožnily hromadně, ale jejich použití je nejenom rizikové (rozhodně se vyhněte těm, které budou chtít přihlašovací údaje), ale většinou jde o placené služby. Je navíc velmi pravděpodobné, že podlehnete pokušení a budete mazat příliš rychle, takže vás stejně Instagram sejme a neumožní vám to dokončit.

Můžete zkusit odsledovat z mobilní aplikace (na mobilu či tabletu) – bude to mít jednu dobrou stránku, je tam menší ochrana než na webu, ale bohužel jedno odsledování jsou dvě kliknutí. Ve skutečnosti to ale půjde rychleji.

Takto napadené účty jsou používány obezřetně, útočník běžně zasleduje pouze několik další účtů (maximálně desítek) týdně, takže je poměrně obtížné si toho všimnou, pokud zrovna neřešíte právě to koho sledovat. Nevšimne si toho ani Instagram, který také hlídá, jestli náhle nezačnete sledovat příliš účtů.

POZNÁMKA: Pokud vám tam útočník (a klidně jich mohlo být i víc) přidal pár tisíc účtů co sledujete (limit je 7 500) a váš účet není podstatný, tak je rychlejší ho komplet zrušit a založit si nový.

Jak na Instagramu zrušit sledování poradí, jak se zbavit někoho, kdo vás na Instagramu stalkuje, ale i jak si čistit účet.

Nedivte se, pokud po změně hesla dorazí jeden nebo více mailů, které budou vypadat jako ten na obrázku níže. To se jen útočník (či útočníci) snaží získat účet zpět – pokud byste nezajistili správnou e-mailovou adresu (a oni by ji změnili), získali by opět kontrolu nad účtem. Prostě používají „reset hesla“.

2018-04-12 11_32_49-Doručená pošta - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

TIP: Pokud toho chcete vědět o Instagramu víc, pokračujte do Instagram pro začátečníky? Máme tu návod pro Instagram, pokud ho postrádáte

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky