@365tipu

TIP#1881? Jak poznat, že někdo cizí má přístup na můj účet na Instagramu? A co s tím udělat?

Pokud někdo hackne váš účet na Instagramu, tak to nemusí znamenat, že vám ho hned ukradne a znemožní k němu přístup. Je poměrně časté, že získané přihlašovací údaje či aplikační přístup bude dlouhodobě využívat a na váš účet chodit a používat ho pro vlastní účely.

Hacknutí účtu na Instagramu je snadné za předpokladu, že si ho nechráníte – tedy že jste si nenastavili dvoufaktorové ověření. Samotné heslo nestačí (přihlašovací jméno je název vašeho účtu, takže není ani potřeba znát e-mail). Bez dvoufaktorové ochrany stačí získat nebo uhodnout vaše heslo a cest je nespočet.

Jak ale poznat, že někdo další používá váš účet na Instagramu?

1) V Nastavení/Settings -> Zabezpečení/Security -> Přihlašovací aktivity/Login activity je možné se podívat, kde jste přihlášení na Instagram. Není to úplně „blbuvzdorné“ tím, že je to založeno na geolokaci a občas to bude tvrdit nesmysly (jako v mém případě Rakovník či dokonce Ostrava). Protože ale většinou případný útočník nebývá v Česku, tak je snazší ho zde poznat. Můžete také zde ono podivné přihlášení ukončit, ale problém to neřeší (má-li vaše heslo, přihlásí se znovu). Na tohle se můžete podívat i po přihlášení na Instagram na počítači.

2) Podezřelá líbí (najdete v Nastavení/Setting -> Účet/Account -> Příspěvky, které se vám líb/Posts you’ve liked) je jedna z cest jak to vidět. Právě možnost lajkovat je jeden z důvodů, proč se hackují účty.

3) Rychle přibývá počet účtů co sledujete a mezi nimi vidíte podivné účty, zejména zahraniční. Koho sledujete najdete zobrazením vašeho profilu (ikonka vpravo dole) a výběre Sleduji/Following – seznam si můžete utřídit (Třídit podle/sorty by -> Datum sledování:Nejnovější/Date followed:Latest). Případně i viz Hlídejte si koho sledujete na Instagramu. Účty se nejen kradou, ale zneužívají pro sledování a komentování

4) Komentujete příspěvky, které byste nikdy nekomentovali. Bohužel tohle je prakticky nemožné najít a můžete na to přijít jedině tak, že v upozorněních se vám objeví reakce na váš komentáře, který jste nenapsali. Případně složitější řešení je, že byste si stáhli váš Instagram (pomoci nátroje, který Instagram má) a tam je možné se podívat (viz Jak na Instagramu zjistit, kde všude jsem něco komentoval?)

TIP:  Jak nastavit soukromí na Instagramu?

5) V Upozorněních/Notifikacích se vám objevují věci, které vám nic neříkají – může to být reakce na vámi nenapsaný komentář, sledované účty co někdo zasledovat za vás.

6) Útočníci si přidali na váš účet přístup pro nějakou aplikaci. Přehled najdete v Nastavení/Settings -> Zabezpečení/Security -> Aplikace a weby/Apps and websites -> Aktivní/Active. Můžete je tam také odebrat. Řeč je o tom i v Hlídejte si, jakým aplikacím jste dali na Instagramu práva. Mohou vás přidávat jako sledující a je tam i druhá cesta  jak to zjistit (na počítači) – praktičtější v tom, že se dozvíte co přidané aplikace mohou s účtem dělat.

Co když zjistíte, že vám někdo chodí na Instagram

Vlastně je to snadné, musíte si znovu zabezpečit účet a řeč je o tom v Co udělat, pokud někdo získal přístup k vašemu Instagramu. Všechny tam uvedené kroky proveďte, rozhodně nic nevynechávejte.

A nezapomeňte aktivovat dvoufaktorové ověření přihlašování pro váš Instagram.

TIP: ‣ Návod pro Instagram obsahuje další tipy a triky pro Instagram. ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže tipy a triky týkajíc se soukromí a bezpečnosti

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky