@365tipu

TIP#406: Hlídejte si, jakým aplikacím jste dali na Instagramu práva. Mohou vás přidávat jako sledující

Měli byste vědět, že i na Instagramu funguje systém aplikací, kterým přidělujete práva k účtu. Podobně jako u Twitteru, Facebooku a řady dalších online služeb. Aplikacím pak většinou přidělujete práva co umožňují čtení účtu (poměrně neškodné) ale také práva k aktivitám na účtu – to zahrnuje například dávání Líbí na fotky i vkládání komentářů. A co hlavně, také sledování dalších účtů. Řeč je o tom například v Jak poznat, že někdo cizí má přístup na můj účet na Instagramu? A co s tím udělat?

Pokud se vám stalo, že jste začali sledovat účet, o kterém nejste vědomi, že byste to sami udělali, tak je možné, že máte v aplikacích něco, co to dělá za vás. Je zcela běžné, že některá z aplikací neškodí řadu měsíců a pak začne škodit. Je zcela běžné, že starou aplikací získá někdo, kdo ji promění ve škodící. Je možné i to, že aplikaci někdo hacknul a zneužil. Může to být ale také stav, kdy někdo získal vaše heslo, o tom ale víc v Co udělat, pokud někdo získal přístup k vašemu Instagramu

TIP: V Jak nastavit soukromí na Instagramu? je přehled všeho co můžete (a měli byste) udělat pro lepší nastavení vašeho Instagramu

Čas od času si projděte www.instagram.com/accounts/manage_access/.  Dostanete se tam po přihlášení k Instagramu přes web a poté přes Správa aplikací. Problematické mohou být všechny aplikace, které mají něco víc než „ACCESS BASIC INFORMATION“.

2016-02-09 09_15_31-Aplikace s oprávněním • Instagram.png

Aktuální pohled na můj účet na Instagramu ukazuje například to, že se Pinsta změnilo na Tofo.me (což může a nemusí být podezřelá věc). A také to, že práva pro zápis má poměrně dost aplikací – Hootsuite, Squarelovin, Tofo.me, Ink361, Gramfeed, Websta, Iconosquare, Captiv8 Insights, Tsu, IFTTT, Crowdfire, HereFeed, Flipboard, .FollowGram.me, HoneyGram, InstaPad, About.me, Instamazing a Instadrop (čas odstranit, už dávno nemá nic společného s Instagramem).

TIP: Zdejší ‣ Návod pro Instagram se vám může dost hodit. Najdete tam třeba i přehled užitečných analytických nástrojů pro Instagram. Odtamtud pocházejí i ony různorodé aplikace, které mají přístup k mému účtu. 

Pomocí ODEBRAT PŘÍSTUP můžete aplikacím odebrat práva (nejde to udělat pro všechny jedním kliknutím). Pokud si nejste jisti, jestli nemáte mezi aplikacemi škodnou, tak je prostě odeberte všechny. Pokud něco bude nutně potřebovat přístup, tak si o to řekne. Případně věci jako IFTTT, HootSuite snadno odhalíte jako „nutno přidat ručně znovu“.  Zásadní podezřelé jsou vždy jen ty, které mají více než přístup pro čtení (tedy více než ACCESS YOUR BASIC INFORMATION).

Podívat se koho sledujete můžete v mobilní aplikaci, stačí otevřít záložku s vaším profilem a nahoře kliknout na „SLEDUJI“ (to je to číslo vpravo). Tam se můžete vždy podívat, koho jste v poslední době začali sledovat (je to tříděné od nejposlednějších).

Co je to Instagram shadowban? Jak ho nechytit? zjistíte, že kontrola téhle části vašeho účtu může být dost zásadní, pokud jste od Instagramu chytili postih za používání něčeho co porušuje Pravidla užívání.

TIP: V Kontrolujte si jaké aplikace mají práva k vašemu účtu na Twitteru se řeší totéž, ale pro Twitter. Souvisí s tím i Co dělat pokud mi někdo hacknul Twitter. A pro Facebook hledejte pomoc ve Víte jaké aplikace mají přístup k vašemu účtu na Facebooku? a samozřejmě je tu i Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky