TIP#098: Víte jaké aplikace mají přístup k vašemu účtu na Facebooku? Udělejte si v tom pořádek

Pokud máte Facebook delší dobu, je dost jisté, že se vám nahromadil dostatek aplikací, které mají velmi různorodou úroveň přístupu k vašemu účtu. A s jarem přichází hodně užitečná možnost udělat velký jarní úklid.

S https://www.facebook.com/settings?tab=applications&ref=settings www.facebook.com/bookmarks/apps  se můžete velmi rychle dostat k základnímu přehledu interních aplikací, které mají přístup k vašemu účtu. Ale pozor, pokud budete chtít opravdu udělat velký jarní úklid, tak musíte ještě na druhé místo. Ale o tom až o pár odstavců níže.

2018-03-20 19_32_45-(95) Facebook.png

Dříve zde byl vedle každé aplikace  symbol pro vyvolání menu, ve kterém bylo možné okamžitě odstranit aplikaci nebo se dostat k nastavení. Poté se to celé nějak změnilo a jsou zde vidět jenom interní aplikace, které odstranit nemůžete.

TIP: Pokud používáte Twitter, tak tam to funguje velmi podobně. Více najdete v Kontrolujte si jaké aplikace mají práva k vašemu účtu na Twitteru

Aplikace se schovávají jinde

Pokud ve výše uvedené sekci kliknete na tlačítko vpravo nahoře (Settings/Nastavení) tak se dostane do sekce Aplikace v Nastavení – tam je možné vidět kompletní seznam všech aplikací třetích strany a je možné s nimi pracovat.

Jak to vypadá v novém vzhledu Facebooku (od roku 2020)
2018-03-20 19_36_35-(1) App Settings.png
A jak to vypadalo do roku 2020

Tento přehled je použitelný pro odstranění aplikace (což je ve skutečnosti to, že jim odeberete přidělené možnosti přístupu k vašemu účtu) či změnit jejich nastavení.

V Nastavení konkrétní aplikace máte možnost se podívat jaké druhy informací o váš může získávat a zpracovávat, nastavit kdo vidí, že ji používáte (a kdo uvidí příspěvky touto aplikací vytvářené), co může dělat (zejména zda za vás může přispívat či například spravovat vaše Stránky).

Jak to vypadá v novém vzhledu Facebooku (od roku 2020)

2018-03-20 19_37_43-(95) Nastavení aplikací.png
A jak to vypadalo do roku 2020

Dříve zde bylo možné také zjistit jak „odstranit informace shromážděné aplikací“, u čehož je nutné dodat, že něco takového se reálně stane jenom velmi výjimečně. Případnou podvodnou či škodlivou aplikace zde můžete nahlásit, ale stejně jako všude se připravte na to, že to nic moc platné nebude. Což nakonec nejspíš vedlo k tomu, že to Facebook přestal nabízet.

Pokud používáte nějaké další aplikace na mobilních telefonech a propojili jste je s Facebookem, tak v přehledu Aplikací najdete i tyto – typicky Twitter, Klout,  Path, Spotify a další.

Pokud máte k účtu připojených aplikací mnoho, tak špatná zpráva je, že bohužel nejde udělat „hromadné“ odpojení. Je nutné jednu po druhé odstranit.

[03.04.18] Facebook doplnil přehled aplikací o výběrové zaškrtávátko – můžete tedy označit všechny co chcete odstranit (musíte ale postupně jednu po druhé) a pak hromadně označené odstranit.

[16.07.21] Někdy v roce 2020 s novým vhledem zaškrtávátko opět zmizelo.

2018-04-03 19_18_11-App Settings.png

TIP: Hodné podstatná věc v téhle části je popsána v Jak zamezit zneužití mých údajů z Facebooku aplikacemi třetích stran