TIP#098: Víte jaké aplikace mají přístup k vašemu účtu na Facebooku? Udělejte si v tom pořádek

Pokud máte Facebook delší dobu, je dost jisté, že se vám nahromadil dostatek aplikací, které mají velmi různorodou úroveň přístupu k vašemu účtu. A s jarem přichází hodně užitečná možnost udělat velký jarní úklid.

S pomocí rozcestníku v levém sloupci (najdete tam nadpis APPS/Aplikace a možnost More/více) nebo prostým přechodem na www.facebook.com/bookmarks/apps  se můžete velmi rychle dostat k základnímu přehledu aplikací, které mají přístup k vašmeu účtu. Ale pozor, pokud budete chtít opravdu udělat velký jarní úklid, tak musíte ještě na druhé místo. Ale o tom až o pár odstavců níže.

fb-apps

Vpravo vedle každé aplikace je symbol pro vyvolání menu, ve kterém může okamžitě odstranit aplikace (Remove App) nebo se dostat k nastavení (Edit Settings) – tam se dozvíte hlavně jaké informace o vás (a vašich přátelích) může aplikace získávat. A také tam můžete aplikaci odstranit. Třetí dostupnou volbou v menu může být Přidat k oblíbeným (Add to favourites) čímž aplikaci umístíte do levého sloupce.

app-settings-1

Je dobré vědět, že řada aplikací jsou aplikace „interní“ a dost často je tedy není ani možné odstranit – v těchto případech jen nastavení vlastností (Edit Settings) může obsahovat některé užitečné volby. Mezi interní aplikace patří News Feed (má vlastní nastavení), Messages, Events. Photos, Gifts, Music, Notes, Places Editor, Pokes či On This Day.

V Nastavení konkrétní aplikace máte možnost se podívat jaké druhy informací o váš může získávat a zpracovávat, nastavit kdo vidí, že ji používáte (a kdo uvidí příspěvky touto aplikací vytvářené), co může dělat (zejména zda za vás může přispívat či například spravovat vaše Stránky). Můžete zde také zjistit jak „odstranit informace shromážděné aplikací“, u čehož je nutné dodat, že něco takového se reálně stane jenom velmi výjimečně. Případnou podvodnou či škodlivou aplikace zde můžete nahlásit, ale stejně jako všude se připravte na to, že to nic moc platné nebude.

TIP: Pokud používáte Twitter, tak tam to funguje velmi podobně. Více najdete v Kontrolujte si jaké aplikace mají práva k vašemu účtu na Twitteru

Pokud používáte nějaké další aplikace na mobilních telefonech a propojili jste je s Facebookem, tak v přehledu Aplikací najdete i tyto – typicky Twitter, Klout,  Path, Spotify a další.

Pokud máte k účtu připojených aplikací mnoho, tak špatná zpráva je, že bohužel nejde udělat „hromadné“ odpojení. Je nutné jednu po druhé odstranit.

Zbytek aplikací se schovává jinde

facebook-more-apps

Poslední nutné vědět je, že přes Settings/Nastavení v horní části se dostane do Nastavení aplikací. Tam můžete dělat nejenom totéž co na výše uvedeném odkazu, ale jsou tam dostupné další volby týkající se soukromí a aplikací. Ale to nejpodstatnější, najdete zde další aplikace, které možná  budete chtít odstranit.

Tento přehled je použitelný stejně jako předchozí, můžete zde aplikace odstranit (což je ve skutečnosti to, že jim odeberete přidělené možnosti přístupu k vašemu účtu) či změnit jejich nastavení.