TIP#089: Jak zjistím kdo mě odstranil z přátel na Facebooku?

Než se dostaneme k tomu jak to udělat, tak nejprve jedna rada. Nechte to plavat, protože to jestli vás někdo má nebo nemá v přátelích neznamená vcelku nic. Ale uznávám, pro některé lidi je to hodně podstatná otázka. Doslova otázka života a smrti. A ještě jedna věc. Pokud vás někdo bude chtít přestat vidět, tak to může snadno udělat, aniž by ukončil facebookové „přátelství“. Stačí když si vás skryje (hide). A o tom se nedozvíte.

Facebook sám vám pouze řekne, že vás někdo požádal o přátelství nebo vás začal sledovat, ale informace o ukončení přátelství a ukončení sledování sdělováno není. Záměrně.

Řešení může znamenat bezpečnostní riziko, velké riziko

Abyste se dozvěděli kdo vám zmizel z přátel budete potřebovat nějakou aplikaci. Ta si budete pamatovat přehled vašich přátel a bude vám schopna říci, kdo v nich už není. Přináší to jedno velké riziko – řada z těchto aplikací je podvodných, škodlivých, slouží k něčemu zásadně jinému než jenom k hlídání koho máte mezi přáteli.

Aplikace hlídající vaše přátelské vztahy si můžete pořídit pro mobil či tablet, stejně tak jako přímo pro Facebook (spustitelné v klasickém prohlížeči). Populární v minulosti bylo třeba www.sadlyunfriended.com, ale dnes je otázka, jak po změnách v Facebook API (viz níže) funguje.

Zásadní princip fungování všech těchto aplikací je, že jim dáte  aplikaci práva k účtu, ona si načte přehled vašich přátel  a poté kdykoliv budete chtít vědět o nějaké změně, musíte si aplikaci znovu spustit. Ta porovná aktuální přátele s těmi zapamatovanými a řekne vám rozdíl.

POZNÁMKA: V dubnu 2015 došlo k řadě změn ve Facebook API a některé z těchto aplikací přestaly fungovat. Například jako původní who.unfollowed.me, které dnes sledují pouze úbytky sledujících na Twitteru.

Z toho mimochodem plyne, že když někdo přijde a odejde mezi spuštěními aplikace, tak ta nemá šanci se o tom dozvědět.  Což je problém prakticky všech aplikací pro sledování toho kdo vám odešel z přátel – jsou schopné udržovat přehled přátel jenom v určitém časovém intervalu a leccos jim může uniknout. Nepoznají ani rozdíl mezi tím, jestli přátelství zrušil ten druhý nebo vy.

Obdoba té předchozí je who.deleted.me – má i mobilní podobu pro Android i iOS, navíc nabízí, teoreticky, upozornění e-mailem. Aktuálně (tedy na začátku července) ale zjevně stále nemají aktuální verzi nutnou pro změny API.

Kdo už není mezi vašimi přáteli na Facebooku?

A do třetice je tu třeba www.deleted.io v podobě rozšíření pro Chrome, Firefox a Operu (kde ale ještě více zdůrazním, že opravdu není jisté jak dobré úmysl má či bude mít tvůrce podobných věcí a zda se nedostanou do špatných rukou o něco později). Navíc mají i aplikaci pro Android i iOS.

U Who Delete Me on Facebook je vidět jak dopadla zmíněná dubnová změna API – museli zrušit klasickou aplikaci pro Facebook a přejít na rozšíření pro prohlížeč (má mimochodem minimalistická práva, stejně jako v případě aplikace pro Android). To umožňuje, za předpokladu že jste často na Facebooku, poměrně hodně sledovat „stav“ vašich přátel – ale stále zde platí, že pokud někdo přijde a odejde mezi momenty záznamu stavu, tak se o tom nedozvíte. V žádné z těchto aplikací či služeb.

Neprozradím vám, které z aplikací pro iOS či Android jsou funkční a bezpečné, musel bych se je vydat zkoušet a otevřeně se přiznávám, že tohle už je mimo moji ochotu si něco takového pustit do mobilu či tabletu – zejména proto, že nemám k tomu použitelný tablet či mobil, který by měl kompletně falešné účty na sociálních sítích.

Pokud tedy někdo máte opravdu dobrou zkušenost s některou z podobných aplikací pro iOS, Android, Windows Phone (atd), tak se nebojte dát vědět, rád doplním.

PS: Kdo vás přestal sledovat nebo kdo odešel z vašich přátel je opravdu dost zbytečné řešit. Ale chápu, někdo bez toho nemůže žít. 

PPS: Pro Twitter viz Jak zjistím, kdo mě na Twitteru přestal sledovat? A proč to neřešit a pro Instagram viz Jak zjistím, kdo mě na Instagramu přestal sledovat?