@365tipu

TIP#563: Jak zjistím, kdo mě na Twitteru přestal sledovat? A proč to neřešit

Dnešní tip uvedu dotazem, který @365tipů dostalo, najdete ho níže a než k němu dorazíte, tak připomenu že podobné téma se řešilo v Jak zjistím kdo mě odstranil z přátel na Facebooku? kde je nutné připomenout, že na rozdíl od Twitteru jsou podobné snahy na Facebooku extrémně nebezpečné, prakticky jde o zaručenou cestu jak přijít o účet a něco takového není možné zjišťovat.

Je nějaký spolehlivý nástroj na vyhledávání těch, kteří vás na Twitteru přestanou sledovat? Vyzkoušel jsem nejdřív Statusbrew, ale po čase jsem zjistil, že mi do „Unfollowers“ zařazuje i ty, kteří mne dál sledují. A těch omylů bylo opravdu hodně. Proto jsem přešel ke konkurenci a nainstaloval jsem si Crowdfire, jenže tam je to úplně to samé. Jen za včerejšek mi našel 5 lidí, kteří mne údajně přestali sledovat, ovšem dnes jsem je zkontroloval na pevném PC a dva z nich mne vůbec sledovat nepřestali. Dal jsem tedy na rady dalších článků na internetu a vyzkoušel jsem UNFOLLOWERSTATS.COM, kde jsem pohořel taktéž.

A opět jsem na to, že mi podsouvají nepravdivé údaje přišel čistě náhodou, když jsem nástrojem označené unfollowery oplátkou zablokoval a po dvou dnech jsem pro kontrolu otevřel na pevném PC onen seznam blokovaných, kde mne čekalo nemilé překvapení. Zablokoval jsem na popud mi předloženého seznamu rovněž i ty, kdo mne nikdy nepřestali sledovat.

Tyhle nástroje mi zkrátka a normálně mezi opravdové unfollowers zamíchají i ty, kdo mne dál sledují. Musím se přiznat, že mne to dost štve. Při představě, kolika lidem jsem nevědomky ukřivdil, když jsem je často jako neprávem označené unfolowery i já přestal sledovat, nebo jsem je bloknul, aniž bych si to ještě nějak zpětně překontroloval, tak je mi z toho úzko. Jsou tyto nástroje opravdu tak nespolehlivé? A existuje vůbec nějaká spolehlivější forma, jak zjistit, zda mne někdo přestal sledovat?

Musím se přiznat, že jakkoliv ten dotaz je logický a dává smysl, tak je v něm jedno děsivé místo o tom, že tazatel blokuje účty, které přestaly sledovat jeho účet. Ale budiž, každý si může používat Twitter jak chce. Byt opravdu nechápu proč něco takového dělat, připadá mi to jako rafinovaná pomsta, kdy je zbytečně těmto lidem znemožněno někdy později znovu sledovat určitý účet (přirozené chování nejen pro Twitter).

Neřešte hlouposti, kdo vás přestal sledovat je jedno

Podstatné je, že žádný nástroj nemůže spolehlivě zjistit, kdo přestal sledovat určitý účet – důvod je zejména v tom, že dokáže jenom „vzorkovat“ přehled sledujících, tj. v určitém časovém intervalu si načíst sledující a porovnat je s minulým seznamem. Řada z těchto služeb navíc načte přehled sledujících jenom v okamžiku, kdy se do nich přihlásíte. Nutno dodat že ono vzorkování u většiny služeb narazí na to, že u Twitteru čas od času vyčerpají povolené počty dotazů, takže běžně nenačtou přehled sledujících vůbec nebo jenom nekompletní.

TIP: Zajímavé na výše uvedeném dotazu je i to, že tazatel netuší, že když zablokuje někoho kdo ho sledoval, tak tím zruší sledování. Takže se nemůže podívat na seznam sledujících aby přišel na to, že někoho zablokoval „neprávem“.

Ale zpět k tématu, zopakujme to. Žádná spolehlivá cesta jak zjistit kdo vás přestal sledovat neexistuje. Služby co to zjišťují nedokáží odhalit ty co začali a přestali v době mezi kontrolou, stejně tak neodhalí pokud někdo přestal (v době kontroly) a chvíli poté opět začal. Tohle všechno je přitom přirozené používání Twitteru a snažit se to nějak řešit a regulovat je kontraproduktivní, zbytečné a nemá žádný efekt.

Mírně praktičtější by bylo řešit, jestli nemáte falešné sledující (viz Jak poznat kolik má nějaký účet na Twitteru falešných sledujících?) ale i tady je zcela jedno jestli je máte nebo nemáte. To že někdo (něco) sleduje nějaký účet neznamená nic. Nijak se to neprojevuje, nic to neznamená, je to viditelné nakonec jenom v onom čísle o počtu sledujících.

2016-07-16 08_03_27-Track and Chart Twitter Followers over Time - Followerwonk.png

TIP: Pokud vezmu můj @medvidekpu tak každý týden (no, spíše den) přijdou a zase odejdou minimálně desítky lidí. Stejně jako odejdou někteří, kteří mě sledovali delší dobu. Zároven s tím desítky dalších přijdou a zůstanou. Rešit kdo odešel nedává smysl, takhle Twitter funguje. Můžete to ostatně vidět na obrázku výše

Služby co umí zjišťovat kdo přestal sledovat

V tipu Twitter for dummies (4): Přes třicet užitečných služeb pro uživatele Twitteru je řada služeb, které zahrnují možnost zjistit, kdo váš účet přestal sledovat, ale všechny budou vždy trpět tím, že nedokáží zaznamenávat sledující v reálném čase. Z tam zmíněných (a nějakých dalších) umí řešit to kdo vás přestal sledovat to nejspíše jsou :

Zcela určitě budou existovat další služby, které umí totéž. Takže pokud víte o některé chybějící, napište. Byt je to jedna z těch nejzbytečnějších funkcí, které služby analyzující a spravující účty nabízejí.

Většina z nich vám nabídne i zjištění koho sledujete vy aniž by oni sledovali vás. Což je také zcela přirozená vlastnost Twitteru. Něco jako „já tě sleduji, koukej mě sledovat“ je absurdní požadavek.

POZOR na bezpečnost vašeho účtů

Důležité je ale ještě jedno – drtivá většina z těchto služeb chce kompletní přístup k vašemu Twitteru, takže si dejte pozor, abyste ho nedávali zbytečně a příliš mnoha službám. Ten plný přístup chtějí proto, aby za vás mohly dělat „unfollow“ a některé další věci.

Bohužel, řada z těchto služeb navíc automaticky začne na váš účet den co den tweetovat nějaké podivné statistiky o tom kolik lidí vás začalo či přestalo sledovat. Což bude dobrá cesta jak přijít o sledující. K tématu viz Kontrolujte si jaké aplikace mají práva k vašemu účtu na Twitteru

2016-07-16 08_17_24-Twitter _ Autorizace aplikace.png

Některé z těchto služeb jsou dokonce tak nenasytné, že chtějí „zobrazit vaše soukromé zprávy“. Požadavek už velmi za přijatelnou hranici. Pro zjištění kdo vás přestal sledovat totiž stačí pouze přístup pro čtení.

TIP: Jak zjistím, kdo mě na Instagramu přestal sledovat? vám s tímhle pomůže pro Instagram. A Jak zjistím kdo mě odstranil z přátel na Facebooku? totéž pro Facebook.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky