Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/www/25398/365tipu_cz/www/wp-content/themes/twentyfifteen/functions.php on line 538
@365tipu

TIP#320: Jak poznat kolik má nějaký účet na Twitteru falešných sledujících?

Oblíbené téma, které se objevilo před pár dny na mém Twitteru. Někdo mi tam ukazoval, že účet Andreje Babiše (@AndrejBabis) lajkují fake (falešné) účty. Takový ty co typicky vypadají jako falešné, žádná profilová fotka, žádné BIO, netweetují a jenom lajkuji. Dokonce v tomto případě některé lajkovaly právě a jenom Andreje. Pro dotyčného to bylo jasné, jsou to fejky.

Jenže, má to jeden háček, byly by to hodně hloupé fejky. Když už si někdo dává práci s vytvořením falešných účtů pro „podporu“ jiného účtu (či kauzy) tak těch pár minut po vytvoření přidá na nějakou tu fotku do profilu, něco napíše do BIO. A v průběhu času se postará o to, aby falešné účty dělaly něco jiného, než jenom dávali líbí jednomu jedinému účtu. Paradoxem všeho je, že tyhle „vajíčkovité“ účty jsou často lidé, kteří si založili Twitter a neví co s ním.

2015-11-13 19_51_19-Fakers Dasboard _ Fakers App from StatusPeople.com

DŮLEŽITÁ VĚC: Twitter není Facebook, takže počty líbí, sledovaných a retweetů (sdílení) nijak neovlivňují to, jestli tweety (příspěvky) ukáže více sledujícím. Dávat si líbí od falešných účtů je k ničemu, plýtvání penězi i časem, navíc to působí divně a vyvolává pochybnosti. A jak tomu bude poté co Twitter zavedl filtovanou algoritmitkou timeline se zatím neví. 

Ale zpět k prvnímu důležitému, jak poznat falešný účet

Jednoduchá odpověď je … těžko. Ty hloupé falešné účty nemají profilové obrázky ani popisky, netweetují (nemají příspěvky), sledují jenom málo dalších účtů, případně jich více sleduje jeden a ten samý účet. Nikdo je také nesleduje (ale to je  běžné u řady účtů), neretweetují (což je ale také bohužel běžné u řady živých a skutečných účtů). Když už tweetují tak je to spam, nesmysly nebo pořád dokola jedny a ty samé věci.

Jenže to výše popsané je vlastní pro řadu jiných účtu. Třeba ty neaktivní, kterých je Twitter plný. Nebo účty lidí, kteří Twitter nepoužívají, ale založili si ho jenom pro nutnost někoho/něco sledovat. Skutečný falešný účet má naopak aktivitu velmi často velmi silnou (zejména pokud jde o některý z propagandistických účtů). Jako falešné mohou vypadat i účty různých bláznů, ti budou chrlit nesmysly na všechny strany, ale pořád za účtem bude skutečný člověk.

Reálné účty bývají k poznání snáz, protože jejich obsah prostě dává smysl, ale (hlavně) také dost často komunikují s dalšími účty. Je tam vidět ne umělá, ale skutečná inteligence. A také je tam nějaká různorodost tweetů v podobě textů, odkazů, fotek, včetně případně geolokačních informací a dalších věcí.

TIP: Jeden z indikátorů většího počtu falešných účtů může být i pohled na graf vývoje počtu sledujících. Pokud se tam objevil nějaký náhlý prudký vzestup, tak může jít o nákup falešných sledujících. Ale také o nějaký reálný důvod zvýšení. Reálný důvod navýšení ale sice může mít velký skok v krátkém časové úseku, ale pak následuje většinou ještě mírné pokračování růstu.

K tématu ještě viz Jak poznat, jestli má Stránka na Facebooku, profil na Instagramu či Twitteru živé fanoušky?

Jak zjistit kolik má účet na Twitteru falešných sledujících

Existuje několik online služeb, které projdou účet na Twitteru (váš, případně cizí) a řeknou vám, kolik si myslí, že má aktivních, neaktivní a falešných sledujících. Je nutné pamatovat na to, že počet falešných sledujících lze zjistit jenom velmi obtížně. A také na to, že schopnosti jednotlivých služeb jsou velmi různorodé a výsledky velmi rozporuplné.

Twitter Audit www.twitteraudit.com – funguje pro jakýkoliv účet, ale nebude chtít analyzovat něco, co již dříve analyzováno bylo. Dávejte si trochu pozor i na to, že vám místo toho ukáže třeba i dva roky starý výsledek.

Fake Follower Checkfakers.statuspeople.com  –  musíte se přihlásit přes Twitter (stejně jako všude jinde buďte opatrní a po použití případně odeberte práva) a dozvíte se vaše vlastní výsledky, pak můžete i zadat nějaký jiný účet (ale je omezený počet analýz). Snaží se zjistit i počet neaktivních účtů.

Fake Followers Check www.socialbakers.com/twitter/fakefollowercheck/ – mimo provoz, neznámo zda bude kdy zpět (2015/11). Mimo provoz i v lednu 2016.

BotOrNotbotornot.co – opět nutné přihlášení (a bude chtít váš e-mail), a jakkoliv o sobě tvrdí, že je velmi „precizní“, tak má zásadně chybnou detekci falešných účtů (a byli mimo v listopadu 2015 a jsou mimo v lednu 2017)

2015-11-16 08_23_43-Dashboard

TIP: Některé z těchto služeb vám umožní blokovat falešné účty, pokud se ale necháte zlákat třeba tím co předloží BotOrNot, tak si buďte jistí, že jste přišli o sledující, kteří jsou zatraceně živí.

TwitBlocktwitblock.org – 24. srpna 2015 ukončil provoz.

Twitter Counter twittercounter.com – už není jenom službou na kontrolu „fejků“, ale pokročilejším nástrojem (navíc za peníze), ale kontrola vašeho vlastního účtu by měla být možná zdarma a rovnou. Tedy pokud budete mít štěstí a služba bude fungovat (v době psaní tohoto tipu moc ne). [15.03.17] pozor ale, tahle služba už byla dvakrát hacknuta a pokaždé zneužita pro vkládání obsahu na účty uživatelů. Důvěryhodnost tedy dost blížící se nule. Skončil v listopadu 2018

Sparktoro Fake Followers – v říjnu 2018 spustěná pomůcka na zjištění počtu falešných sledujících na Twitteru. Pro Andreje Babiše to říká, že má 90,8 % fake sledujících. Celé se to odvíjí od toho, že v Sparktoro mají poněkud striktní kritéria pro určení fake – na Twitteru je běžné, že účty jsou déle jak 120 dní neaktivní (a nejsou to fake). Navíc bych si i dost vsadil, že mají dost problém s určením jazyk (89 % účtu co sleduje Andreje Babiše má prý jiný jazyk než on).

Mimochodem můj vlastní @medvidekpu účet má má mít 54,8% fake, @lupacz pak 84.2% fake a Miloš Čermák dokonce 93.1 % fake.

Od autorů potvrzeno, že funguje pouze pro anglicky psané účty. 

2018-10-02 17_25_21-Fake Followers Audit for @365tipu _ SparkToro.png

V Twitter for dummies (4): Přes třicet užitečných služeb pro uživatele Twitteru najdete řadu dalších služeb, které slouží pro správu účtů na Twitteru a některé z nich umí i analýzu vedoucí ke kýženému zjištění falešných účtů. Ty, které můžete použít pro řešení „fejků“ najdete níže, ale přímé řešení moc nečekejte, většinou jde o lepší nástroje na správu sledujících s různými filtry, pohledy,atd.

  • Commun itcommun.it – tady najdete analýzu účtů pod „COMMUNITY“.
  • ManageFlitter manageflitter.com – umožní zjistit účty bez obrázků, neaktivní, z jiné země. Falešné účty vám ale ukáže pouze v placené verzi.
  • Crowdfire www.crowdfireapp.com – zjistí koho sledujete aniž by oni sledovali vás, neaktivní účty.
  • Twitonomy www.twitonomy.com – neumí sice přímo hledat falešné účty, ale klasické kdo koho (ne)sleduje. A usnadní případné zkoumání účtů.
  • Tweetpitweepi.com – podobně jako předchozí, ale navíc tu najdete (v placené podobě) možnost zbavovat se účtů bez bio, obrázků, atd.
  • Unfollowers unfollowers.com – nabízí přímo „fake following“ (najdete vlevo v menu) plus ostatní obvyklé analýzy sledujících.
  • SocialRank socialrank.com – opět bez specifických analýz fake účtů, ale má řadu možnosti pohledu na vaše sledující usnadňují ruční čistění.

Nenašli jste tu vámi oblíbenou a používanou službu pro odhalování fejku? Dejte vědět, doplníme!

Jak vypadají výsledky pro @365tipu?

Každá z výše uvedených služeb vám dá jiné výsledky, to je první důležité zjištění. Druhé je to, které bylo už zmíněno výše. Některé za falešné účty označí ty, které jsou zcela určitě pravé i živé.

Skuteční (aktivní) Falešní Neaktivní
Twitter Audit 1 299 159
Fake Follower Check 685 218 554
BotOrNot 1373 85

A pro srovnání leden 2017 (předchozí je 11/2015). Je z toho poměrně dobře vidět, že žádná z těchto služeb nedokáže správně rozpoznat aktivní/neaktivní účty, natož ty falešné.

Skuteční (aktivní) Falešní Neaktivní
Twitter Audit1 1 470 180
Fake Follower Check 764 306 840
BotOrNot 1792 119

Bránit se falešným sledujícím?

Můžete nesouhlasit, ale můj názor je, neřešit to příliš. Tedy pokud nejste (pardon) tak hloupí, že jste si falešné účty nakoupili jenom proto, aby váš počet sledujících vypadal lépe. Dokud Twitter nebude z počtu sledujících či jejich aktivit (engagementu) něco dalšího řešit, je v zásadě jedno kolik jich máte.

Jediné co s falešnými sledujícími můžete dělat je … blokovat je. Tím zanikne sledování a vy je buď můžete nechat zablokované, nebo je poté odblokovat. Přikláněl bych se k řešení v podobě – zablokovat, odblokovat a přidat na seznam „fake účty“. To vám umožní při pozdějším „vrácení se“ takovéhoto sledujícího řešit zda je opravdu fake či nikoliv.

Fake účet je samozřejmě i takový, který se za někoho vydává. V tomto tipu řešíme ale jinou kategorii fake účtů, ty které nejsou skutečného člověka, které ovládá stroj (bot) nebo které někdo využil jenom proto, aby vyvíjely falešné/podvodné aktivity. Na českém Twitteru je řada velmi povedených účtů, které se za někoho „vydávají“, v řadě případů jde o nesmírně zdařilé parodie. Chcete-li se na nějaké podívat, tak v seznamu FAKE-CZ.

TIP: V Kolik je na Facebooku (a jinde) falešných (fake) účtů a botů? Proč je to problém? se dozvíte něco o tom, jak je to s těmi fake účty. Hodit se může i Ověřují sociální sítě identitu uživatelských profilů? Jak je možné, že na Linkedin je tolik fake profilů?

Je dobré si uvědomit, že falešní sledující vám nijak neškodí. Ale co hlavně, nemusí být falešní, možná jenom pasivně sledují co píšete, nebo prostě používaji Twitteru velmi málo. Jediné co na existenci většího množství fake sledujících je negativní?  Pokud si sledujete engagement a nějak tak doufáte v nějaký ten online marketing, tak vám samozřejmě sráží čísla dolů.

TIP: V Jak zjistím, kdo mě na Twitteru přestal sledovat? A proč to neřešit najdete něco podobného tomuto tématu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky