TIP#1040: Jak zamezit zneužití mých údajů z Facebooku aplikacemi třetích stran

Aféra okolo Cambridge Analytica (viz Cambridge Analytica a SCL Group mají na Facebooku zákaz) a dolování údajů o uživatelích (50 milionech uživatel) z Facebooku oživila zájem o to, co již existuje řadu let. Facebook umožňuje aplikacím (nikoliv mobilním, ale prostě software) zažádat od uživatele o svolení k přístupu k jeho údajům. Od těch nejzákladnějších co jsou stejně přístupné (jméno, profilová fotka) až po daleko podstatnější – všechny fotky, všechny příspěvky, kontaktní informace, kompletní seznam přátel atd.

V Nastavení vašeho účtu najdete sekci Aplikace a v té především najdete přehled všech aplikací kterým jste dali práva přistupovat k vašim údajům. Tohle není nic až tak nové a řeší to tip Víte jaké aplikace mají přístup k vašemu účtu na Facebooku? Udělejte si v tom pořádek (ano, ten byl napsán už před třemi lety).

Již (2020) neexistující volba

2018-03-20 18_41_55-(95) Nastavení aplikací.png

Jenže, jedna z nejvíce podstatných věcí, kterou také využívaly a využívají stovky a tisíce aplikaci je nastavení pojmenované Aplikace, kterou používají ostatní. To najdete ve spodní částí a je u toho tento popis:

Ti lidé, kteří vidí informace o vás, je můžou mít k dispozici, i když používají aplikace. Tady nastavte, které kategorie informací umožníte tímhle způsobem využít.

Vtip tohoto letitého nastavení je ten, že vlastně nikdo ani moc netuší, že automaticky dává (dával) všem svým přátelům možnost získat záplavu informaci, které poté budou předány nějaké aplikaci.

Rozkliknete-li si toto nastavení, tak pochopíte jak zásadní bezpečnostní problém tohle byl – Facebook to vydává za „přednost“, ale ve skutečnosti jde o jednu z nejzásadnějších problematických cest, jak se „přes někoho“ jakákoliv aplikace dostane k údajům dalších lidí.

2018-03-20 19_11_57-(97) Nastavení aplikací.png

Všimnete si, že předávané údaje zahrnují informace o vašem životě, datum narození,. vztahy, rodině, webu, kdy jste online, kde jste se narodili, kde bydlíte, jaké máte vzdělávání a zaměstnání, čeho jste fanoušci, jaké aplikace používáte. Ale také veškeré příspěvky na vašem vlastním Facebooku. Z dřívějších let tam může být aktivní i otázka zájmů a náboženských a politických názorů.

Jediné co tam eventuálně není jsou všechny vaše fotografie, ale tady je dostatek extrémně přihlouplých kvízů typu „komu jsi podobný“, které požádají o přístup k fotografiím a miliony lidí jim přístup dají.

Pokud tedy chcete zabránit přístupu k výše uvedeným informacím? Je to jednoduché, prostě odškrtejte všechny volby a dejte Uložit.

POZNÁMKA: Čistě teoreticky tohle už od roku 2015 vlastně vůbec neplatí, protože tehdy (s příchodem nového Graph API) zmizela takto snadná možnost vykrádání údajů. Paradoxně to v této podobě v Nastavení zůstalo až do roku 2018. Facebook nevysvětlil proč, takže je dost dobře možné, že to přeci jenom něco dělá. Nebo je taky možné, že to nic nedělá.

Někdy v průběhu roku 2020 tuto možnost Facebook kompletně odstranil. Což znamená, že toto nastavení už není potřeba řešit. Následující ale ano.

Znepřístupnit jednotlivé dílčí informace

Jenže, není to všechno – aplikace na Facebooku nepotřebují váš souhlas k přístupu u něčeho co je veřejné – tomu musíte zabránit zpravidla jinde.

Což obnáší například i to, že byste měli projít jak máte nastavenou viditelnost vašeho telefonního čísla, e-mailové adresy a další věci – tohle najdete rozházené po www.facebook.com/me/about a většina tam uvedených věcí má samostatné nastavení (telefon, e-mail, datum narození, rok narození, pohlaví, atd). Samostatně se přístup upravuje ještě k fotografiím a albům a samozřejmě i k jednotlivým příspěvkům.

Znepřístupnit seznam přátel

Stejně tak ale musíte zabránit tomu, aby váš seznam přátel byl veřejné dostupný. Což udělat můžete (a měli byste), viz  Jak skrýt seznam přátel na Facebooku před dalšími lidmi. Právě tohle byla také jedna z funkcí, kterou Cambridge Analytica (a tisíce dalších) využívali – jakmile se dostali k němu do profilu tak pokračovali přes seznam přátel dál a dál.

Kompletně zamezit přístupu aplikacím

Zamezit všem aplikacím k přístupu je možné jenom tak, že kliknete na Upravit u „Aplikace, weby a hry“ v  sekci Aplikace.

Celé je to ale vymyšlené velmi chytře, že tohle vypnout nejspíš nebudete chtít – přijdete totiž o možnost přihlašovat se Facebookem k webů a mobilním aplikacím. nebude na Facebooku možné hrát žádné hry (což je dnes už vcelku jedno). Bohužel se to projeví i na řadě dalších míst a není zcela jasné co všechno to znepřístupní.

Na druhou stranu, můžete to zkusit, coby dost zajímavý experiment. Vypněte, poznejte co všechno přestalo fungovat a pak buď zapněte, nebo přestaňte ty nefunkční věci používat.

Další co byste měli změnit

Jak omezit přístup vyhledávačů k mému profilu na Facebooku? zjistíte jak vypnout indexaci vašeho profilu ve vyhledávačích.

Podstatné ale také je Jak omezit, aby mě na Facebooku šlo najít podle telefonu či e-mailu?

TIP: V ‣ Průvodce soukromím na Facebooku najdete řadu dalších tipů týkající se soukromí a Facebooku. Velmi konkrétní přehled pak v Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.