TIP#1053: Jak omezit přístup vyhledávačů k mému profilu na Facebooku?

Když na začátku dubna Facebook upozornil, že data všech 2.2 miliardy uživatelů jsou už nejspíš kompromitována, tak to podložil tím, že uživatelé si neuměli vypnout možnost vyhledání podle e-mailu a telefonního čísla – což Facebook nastavil automaticky jako zapnutí. Nezmínil při tom ale to, že je tam ještě jedna zásadní volba, veřejné informace byly indexovány a zpřístupněny přes vyhledávače.

Pokud si chcete lépe zajistit profil, tak vypnutí tří nastavení týkajících se vyhledávání je jedna z těch užitečných věcí. Moc na to ale nespoléhejte, jen to ztíží přístup, vaše veřejně přístupné informace stále budou přístupné (jméno, příjmení, profilové foto, foto v záhlaví, všechny příspěvky co jste kdy napsali do stránek, otevřených skupin/událostí, atd). V této souvislost ale mrkněte i do Jak zamezit zneužití mých údajů z Facebooku aplikacemi třetích stran, kde je řeč o řadě dalších nutných nastavení.

2018-04-05 08_44_06-(94) Nastavení a nástroje pro soukromí
Původní podoba před rokem 2020

Nová podoba od roku 2020

Přístup vyhledávačů k vašemu profilu se nastavuje v Nastavení -> Soukromí a tam ve spodní části najdete Chcete, aby se vyhledávače mimo Facebook propojily s vaším profilem? – tohle je vhodné nastavit na Ne, pokud chcete zamezit indexování vašeho profilu ve vyhledávačích (Google, Seznam, Bing, atd).

2018-04-05 08_54_27-(94) Nastavení a nástroje pro soukromí.png
Původní podoba před rokem 2020

Nová podoba od roku 2020

Ale pozor, pokud jste to nechali nastavené na Ano, tak změna na Ne nezmění to, že už váš profil ve vyhledávačích je. Zda (a pokud vůbec) se již zaindexované informace z vyhledávače ztratí je otázka času.

Je na vyhledávačích, zda toto nastavení budou respektovat – váš profil  je stále veřejně přístupný (tj. mohou na něj vstoupit i lidé/stroje bez přihlášení k Facebooku).

Druhé dvě volby (hledání podle e-mailu a telefonu) jsou ale neméně podstatné, ale o tom viz Jak omezit, aby mě na Facebooku šlo najít podle telefonu či e-mailu?

TIP: V ‣ Průvodce soukromím na Facebooku najdete řadu dalších tipů týkající se soukromí na Facebooku. Konkrétní postup k zajištění většího soukromí najdete v Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.