@365tipu

TIP#819: Co je to Instagram shadowban? Jak ho nechytit?

Používáte Instagram a máte náhle pocit, že vaše příspěvky musely přestat být vidět? Zejména proto, že vám na ně náhle lidé mnohem méně (či dokonce vůbec) nereagují? Možná vás postihl shadowban – tedy něco co můžeme přeložit jako stínový postih. Ten uděluje Instagram těm, o kterých si myslí, že jsou škůdci, spamují, obtěžují či je prostě nechce ukazovat. A protože Instagram patří Facebooku, tak jde opět o netransparentní opatření, o kterém se nemáte jak přímo dozvědět.

Jak zjistím, jestli jsem dostal shadowban

Test zda na vás dopadl shadowban není úplně jednoduchý, ale můžete využít třeba toho, že váš profil (příspěvek z vašeho profilu) nebude Instagram ukazovat ve výsledcích vyhledávání. Nebo že vám začnou ubývat sledující a objeví se zásadní pokles zapojení/engagementu.

Shadowban prakticky zcela ukryje vaše příspěvky před lidmi, kteří vás nesledují a může omezit viditelnost u lidí, kteří jsou vašimi sledujícími. Právě to, že vaše příspěvky nevidí „cizí“ lidé můžete využít k otestování – přes hledání nějakého hashtagu, co použijete v příspěvcích. Nezkoušejte se najít sami, to má Instagram ošetřeno. Musíte to udělat z nějakého jiného účtu (co vás nesleduje a ideálně ani vy jej nesledujete).

Test pomocí hledání můžete udělat poměrně snadno – stačí si vytvořit nový příspěvek a v popisku (a ideálně ještě v prvním komentáři) přidat pár hashtagů, nejlépe takových, které jsou málo používané. A pak se z jiného účtu (můžete na mobilu stejně jako na webu) vydat je najít.

Můžete zkusit i Shadowban Tester – shadowban.azurewebsites.net – stačí tam zadat název vašeho účtu a není to nijak nebezpečné (nebude po vás chtít žádné přihlašování ani nic takového).  Pokud vám ale tahle „služba“ řekne něco o tom, že jste v pohodě, tak to rozhodně není jisté.

Shadowban mimochodem především poznáte tak, že ačkoliv jste doposud měli na příspěvcích „cizí“ líbí, tak to náhle ustane a několik dní to bude setrvalá nula.

TIP: V Instagram umožňuje sledovat hashtagy. Zajímavá a užitečná funkce zjistíte, že od prosince 2017 umožňuje Instagram vedle sledování účtů sledovat i hashtagy

Jak (ne)chytit shadow ban

Dočkat se postihu je podle některých zdrojů velmi jednoduché – nadměrné používání hashtagů, používání téhož hashtagu pořád dokola . Důvodů ale bude podstatně více a protože jsme na Facebooku, tak nikde zdokumentovány nejsou. Zcela určitě můžete shadowban chytit za spamování, obtěžování, příliš časté příspěvky,

Co se používání hashtagů týče, tak je dost dobře možné, že shadowban vám hrozí i pokud používáte „zakázané“ hashtagy – ty zpravidla zjistíte jenom tak, že nevrací výsledky vyhledávání. Nutno dodat, že zakázané hashtagy se neustále mění, takže tady žádnou velkou jistotu nečekejte.

Do problémů vás může dostat i používání různorodých pomůcek pro vkládání obrázků a hahstagů na Instagram. Nezapomeňte, že Instagram stále neumožňuje vkládat fotky jinak než jejich vlastním software/aplikací. Jakékoliv programy pro automatické vkládání, zejména ty co umožňují příspěvky plánovat a vkládat, zásadně porušují Pravidla užívání (viz Jak automatizovat zveřejnění příspěvků na Instagram?).

Do problémů vás může dostat i náhlá změna frekvence používání Instagramu, zejména směrem nahoru – pokud prostě náhle začnete masivně vkládat, tak můžete snadno narazit na (neveřejné) limity o tom „kolik je toho možné udělat za hodinu či den“.Limity se týkají počtu fotografií, počtu komentářů, počtu účtů co jste začali sledovat a řady dalších věcí.

Shadowban chytnete ale zcela určitě, pokud se objeví dostatek nahlášení vašeho účtu – pokud ona „provinění“ nejsou tak vážná aby váš účet rovnou zrušili, tak dostanete právě shadowban.

TIP: Shadowban vás může potkat i poté, co vám někdo hacknul účet. Viz Co udělat, pokud někdo získal přístup k vašemu Instagramu

Jak se shadowbanu zbavit?

Bohužel vám Instagram nejenom neřekne, že vás hodil do klatby, ale také vám neřekne, jak se klatby zbavit. Můžete tak pouze zkoušet a zkoušet.

Především zkuste přestat používat nevhodné (zapovězené) hashtagy či jejich nadměrné množství. Můžete zkusit i odstranit hashtagy z již zveřejněných příspěvků.

Pokud používáte nějaké to software pro vkládání, tak bude velmi vhodné přestat. Případně zkusit jiné, protože právě to jedno co používáte může mít problém. Zkuste se i raději podívat na aplikace, kterým jste dali přístup k účtu (dělá se to jen na webu, v mobilu to nejde, viz Hlídejte si, jakým aplikacím jste dali na Instagramu práva. Mohou vás přidávat jako sledující) a odstraňte vše, co by tam být nemělo. Nezapomeňte, že někdy mezi dubnem a červnem 2017 Instagram začal postihovat společnosti automatizující Instagram a několik z nich kompletně ztratilo přístup k Instagramu a muselo ukončit provoz.

Omezte frekvenci vkládání a dalších aktivit, můžete si prostě na pár dní, týden, udělat pauzu. Ta by se měla týkat nejenom příspěvků, ale i komentování či srdíčkování. Některé zdroje dokonce doporučují se kompletně odhlásit a vůbec nepřihlašovat. Do problémů vás může přivést i využívání služeb aktivit jménem comment pods.

Pokud máte „firemní“ účet, tak můžete zkusit přepnout zpět na „soukromý“. Celé to totiž může mít něco společného s klasickým šíleným hladem po penězích a tím pádem zásadním omezováním firemních účtů – stejně jako to Facebook dělá u Stránek.

TIP: Proč jsou některé hashtagy na Instagramu zapovězené? Jak je zjistím a jak se jim vyhnu? Což se vám, právě ve spojitosti s shadowbanem, bude hodit. Velmi užitečný je tip Jak zjišťovat potřebné hashtagy k příspěvkům na Instagramu. Kompletní návod

Mám hashtagy na Instagramu dávat přímo k příspěvku nebo je mohu dávat do komentářů? řeší dost podstatnou věc. Nemusíte totiž hashtagy dát hned do textu příspěvku, lze je dát (později) do komentářů. A je tam řeč i o tom, jak se projevuje shadowban.

PPS: Shadowban má v zásadě i Twitter. Chovají se ale slušně a zodpovědně a pokud vás postihnou, tak se o tom dozvíte. Více viz Jak Twitter omezuje příliš aktivní uživatele? Na co si dát pozor, aby mi nezrušil účet?

TIP: Nezapomeňte na Instagram pro začátečníky, zdejší velkou kolekci všech tipů, které se týkají Instagramu. Pokud se chcete Instagram naučit používat pro firemní či osobní marketing, tak můžete zkusit školení Instagram pro firemní i osobní marketing. Přihlásit se můžete u Dobrého webu (tudy na přihlášení a termíny), nebo si objednat školení na míru. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky