@365tipu

TIP#1061: Co udělat, pokud někdo získal přístup k vašemu Instagramu

Pokud se vám přihodilo, že někdo používal váš účet bez vašeho vědomí a nepřipravil vás o něj, tak musíte velmi rychle vše napravit. Řešit jsme to začali v Hlídejte si koho sledujete na Instagramu. Účty se nejen kradou, ale zneužívají pro sledování a komentování a podrobněji v Jak poznat, že někdo cizí má přístup na můj účet na Instagramu? A co s tím udělat? , ale neuškodí poskytnout „checklist“ jak se postarat o účet, na který se vám dostal nezvaný host.

POZNÁMKA: Zkuste dodržet pořadí níže uvedených bodů. Pokud totiž například přeskočíte první bod, tak případná změna hesla moc nepomůže. Útočník se „resetne“ heslo a získá přístup znovu.

  1. Zkontrolujte, zda účet má stále vaši e-mailovou adresu, nemá-li napravte to. Dejte si pozor, pokud je váš e-mail hacknutý, tak tohle nikam nepovede. Ke změně e-mailu viz Jak na Instagramu změnit e-mail?
  2. Okamžitě nastavte nové silné heslo
  3. Odstraňte aplikace, které možná mají přístup k účtu a nemají ho mít, viz Hlídejte si, jakým aplikacím jste dali na Instagramu práva. Mohou vás přidávat jako sledující. Instagram naštěstí neumožňuje předat v API kompletní přístup k účtu, takže tudy vám ho nikdo ukrást nemůže.
  4. Projděte sledované a odstraňte vše co tam nemá být. Řeč o tom byla právě ve výše uvedeném Hlídejte si koho sledujete na Instagramu. Účty se nejen kradou, ale zneužívají pro sledování a komentování
  5. Projděte si příspěvky, jestli za vás někdo nezveřejňoval co neměl
  6. Projdete Líbí/Like, které váš účet dal a opět odstraňte nepatřičné (tohle jde udělat jenom v mobilu). Viz Kde v Instagramu najdu co jsem označil jako Líbí (srdíčkem)?
  7. Bohužel nemůžete projít komentáře, které váš účet dával, nic takového jednoduše dostupné není a se změnami v API Instagramu od dubna 2018 moc nepomohou ani nějaké další pomůcky.
  8. Můžete projít i Sbírky, ať tam není něco, co by ovlivňovalo algoritmy Instagramu
  9. Pokud můžete, nastavte dvoufaktorové ověření přihlašování. Je to jediná cesta, jak mít jistotu že i když někde unikne vaše heslo, nebude ho moci nikdo využít. Viz Jak zapnout dvoufaktorové ověření přihlášení na Instagramu. Chraňte si účet!
  10. Ověřte si, jestli jste nechytili shadowban

Výše popsané předpokládá, že útočník nezměnil heslo (ani jméno účtu, což často také dělají). Pokud k tomu došlo, tak se s účtem můžete často rozloučit, pokusit se ho získat zpět je obtížné. Instagram pro toto má v nápovědě heslo Napadené účty – podstatné je, že pokusit se účet získat zpět musíte přes mobilní aplikaci, kde „požádáte“ o pomoc s hacknutým účtem. Ale této situací až v některém dalším tipu.

TIP: Pokud toho chcete vědět o Instagramu víc, pokračujte do Instagram pro začátečníky? Máme tu návod pro Instagram, pokud ho postrádáte. Hodit se může i Jak si založit účet na Instagramu? Jak se přihlásit na Instagram a kde Instagram stáhnout?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky