@365tipu

TIP#761: Jak zapnout dvoufaktorové ověření přihlášení na Instagramu. Chraňte si účet!

Někdy v březnu 2017 Instagram zpřístupnil dvoufaktorové ověření přihlášení všem uživatelům. Do té doby bylo dostupné poněkud náhodně, takže jste ho možná mít mohli, možná bylo nedostupné. Jde o jednu ze zásadních ochran vašeho účtu – samotné heslo pro přihlášení je totiž rizikové, velmi často ho lidé ochotně „sdělí“ někde, kde ho v žádném případě vkládat nemají. Nebo ho někdo snadno uhodne či zjistí jinak.

Dvoufaktorové (dvoufázové) ověření spočívá v tom, že si zapnete nutnost zadat ověřovací kód při přihlášení odněkud, kde jste se doposud nepřihlašovali.

Kód vám přijde přes SMS na váš mobilní telefon. Pokud snad nechcete Instagramu dávat vaše číslo, tak bych doporučil to moc neřešit, stejně máte Instagram na mobilním telefonu. Případně můžete (od roku 2018) použít klasické ověřování přes mobilní aplikaci.

Zapnout dvoufaktor je jednoduché, přejděte do Nastavení/Settings (to najdete na záložce vašeho profilu jako ozubené kolečko nebo tři tečky/čárky nad sebou, vpravo nahoře).

Posuňte se dolů na Zabezpečení/Security a tam najdete Dvoufaktorové ověření/Two-Factor Authentication.

Zapněte si ho tím, že přepnete Vyžadovat bezpečnostní kód/Require Security Code – pokud jste si ještě nepřidali (a nepotvrdili) telefonní číslo, tak se na něj Instagram zeptá. Na telefon vám vzápětí přijde kód, který použijete pro ověření, že je možná dvoufaktor zapnout.

TIP: V Jak nastavit soukromí na Instagramu? je přehled všeho co můžete (a měli byste) udělat pro lepší nastavení vašeho Instagramu

Zcela určitě si ještě pořiďte záložní kódy– ty lze jednorázově použít pro přihlášení v okamžiku, kdy vám nepřijde (nebo nemůže přijít) obvyklý ověřovací kód.

Opatřit si je můžete na výše popsaném místě, kde se po zapnutí dvoufaktoru objeví volba Získat záložní kódy. Jde o osmimístný číselný kód a získáte jich vždy několik – uložte si je na bezpečné místo (třeba do Správce hesel) a pamatujte, že každý z nich je použitelný jenom jednou.

Vypnout dvoufázové ověření je možné tím, že prostě aktivní dvoufaktorové ověřovaní vypnete

Někdy v druhé polovině roku 2018 Instagram konečně doplnil o ověřování přes mobilní aplikaci.  A také dobré vědět je, že můžete aktivovat 2FA ověřování i po přihlášení na webu.

2019-01-06 09_51_51-Dvoufázové ověření • Instagram.png

TIP: Pokud máte zapnuté ověření dvoufaktorem a někdo se dozví vaše heslo, tak se nejspíš pokusí přihlásit. Aby mohl přihlášení dokončit, bude potřebovat právě ověřovací kód. Ten ale případně přijde na váš mobilní telefon – budete tak i vědět, že se někdo pokouší přihlásit na váš účet. Chraňte odpovídajícím způsobem váš mobilní telefon, pokud o něj přijdete, tak váš Instagram už nikdo nezachrání.

Nezapomeňte, první věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. V případě Instagramu je i více než nutné, abyste si dvoufaktorem chránili Facebook.

Jak smazat instagramový účet? Jak deaktivovat účet na Instagramu? je zmínka i o tom, že Instagram účty maže okamžitě, bez čekání,  takže i z tohoto důvodu je dvoufaktor důležitý.

TIP: Zdejší Návod pro Instagram je k dispozici coby užitečný rozcestník na řadu dalších tipů týkajících se Instagramu. Hodit se může i Co udělat, pokud někdo získal přístup k vašemu InstagramuJak na Instagramu změnit e-mail?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky