TIP#820: Proč jsou některé hashtagy na Instagramu zapovězené? Jak je zjistím a jak se jim vyhnu?

V tipu Co je to Instagram shadowban? byla řeč o tom, že když budete používat zakázané hashtagy (spíše bych jim říkal zapovězené), tak můžete schytat od Instagramu postih jménem shadowban. Nepříjemné na tomhle je, že přehled zapovězených hashtagů neexistuje a také se neustále, velmi dynamicky mění. Neustále se mezi nimi navíc vyskytují zcela normální a běžná slova (pár příkladů viz níže).

Zapovězené jim mimochodem říkám proto, že používat je můžete, ale hrozí riziko postihu pokud je budete přidávat k příspěvkům. Můžete je i hledat, ale zobrazí vám pouze pár fotografií a při snaze zobrazit víc se dozvíte, že „další příspěvky jsou teď skryté, protože komunita nahlásila obsah, který byl pravděpodobně v rozporu se zásadami komunity na Instagramu.„. Existuje dokonce ještě „pokročilejší“ varianta, kdy nenajde vůbec nic (například #fetish).

2017-06-22 19_30_03-#dogsofinstagram • Fotky a videa na Instagramu.png

Ano, pochopili jste správně, že používané hashtagy byste si měli testovat, nikoliv jenom jednou, ale znovu znovu. Pokud třeba zkusíte použít vcelku pohodový #dogsofinstagram, tak zjistíte, že je to paradoxně právě jeden z těch zakázaných hashtagů (červen 2017).  Použití zapovězeného hashtagu mimo výše zmíněného rizika nemá žádný přínos, protože ho nelze vyhledávat, vaše příspěvky pomocí něj nikdo neuvidí.

TIP: Vlastní někdo hashtagy? Mohu používat jaký hashtag chci?

Testovat můžete na webové podobě – nevhodný hashtag vám místo „načíst další“ ukáže, že dostal postih. To, že to můžete dělat na webu znamená, že si klidně můžete dát do oblíbených sadu hashtagů a čas od času je prostě všechny otevřít a zkontrolovat. Jestli chcete vidět ještě nějaké další nevhodné, tak #costumes, #boho, #sex, #petite. Ale, to už vůbec nepochopíte, třeba #tgif, #či #books.

2017-06-22 19_39_27-#books • Fotky a videa na Instagramu.png

TIP: Jeden takový docela povedený trik na nalezení „všech“ zakázaných hashtagů je ten, že si je najdete přes Google: site:instagram.com Recent posts from are currently hidden because the community has reported some content that may not meet Instagram’s community guidelines. Otázka je, jak dlouho tohle Instagram nechá použitelné. Jen pro doplnění, v červnu to ukazovalo 92 500 výsledků. Což ale neznamená, že tohle je počet zapovězených hashtagů, byť do desítek tisíc to nejspíš půjde. V indexu Google pochopitelně poměrně dlouho zůstávají hashtagy co aktuálně už zapovězené nejsou.

2017-06-26 07_13_21-site_instagram.com Recent posts from are currently hidden because the community

Jinak to samozřejmě chápete správně, ačkoliv neděláte nic špatného a dáváte k příspěvků hashtagy, tak protože někde jinde je někdo zneužíval, tak to můžete být i vy, kdo na to doplatí. Vítejte do světa Facebooku.

TIP: V Instagram umožňuje sledovat hashtagy. Zajímavá a užitečná funkce zjistíte, že od prosince 2017 umožňuje Instagram vedle sledování účtů sledovat i hashtagy

Poslední poznámka k zapovězeným hashtagům – často jde o sexuálně či jinak nevhodně motivované, stejně tak často jde o hashtagy masově používané spammery nebo pro phishing. V řadě případů dává smysl, proč je Instagram omezuje, ale někdy to opravdu smysl nedává. Díl viny tam skutečně může mít i ona tolik oblíbená výmluva „nahlašování komunitou“. No a občas, jako třeba u #snapchat si můžete říkat, že to Facebook dělá protože chce skrýt konkurenci. Byť zrovna tady jsou ty fotky občas dost divoké.

K hashtagům případně můžete ještě pokračovat do Instagram a hashtagy, jdou opravdu dobře dohromady a Jak přidám hashtag na Instagram? A vlastně nejenom na Instagram. Velmi užitečný je tip Jak zjišťovat potřebné hashtagy k příspěvkům na Instagramu. Kompletní návod

2017-06-26 07_15_14-site_instagram.com Recent posts from are currently hidden because the community .png

PS: Věřili byste tomu, že zakázaný byl i český hashtag #cukrfree? A aktuálně [26.06.17 07:40] je mezi zakázanými třeba i české #necosechysta a #damejidlo

PPS: Jaký je na Instagramu rozdíl mezi hashtagy a zmínkami/označováním? Kompletní přehled