@365tipu

TIP#977: Mám hashtagy na Instagramu dávat přímo k příspěvku nebo je mohu dávat do komentářů?

V Jak zjišťovat potřebné hashtagy k příspěvkům na Instagramu. Kompletní návod je  zmínka o tom, že hashtagy k příspěvkům můžete přidávat i do komentáře, nikoliv přímo do příspěvku s fotkou. Je ale mezi hashtagy u příspěvku a „dodatečně“ umístěnými hashtagy v komentáři nějaký rozdíl. Čas tuhle otázku vyřešit. Nebo alespoň trochu vyzkoušet.

V prosinci 2017 jsem zkusil malý „hashtagový“ test. K jednomu z příspěvku na @365tipu jsem přidal do komentářů #jednadvehonzajde #hashtagovytest (za @365tipu) a #buchtymakovy #hashtagovytest (za sebe). Jedna z pochybností o dodatečně přidaných hashtazích v komentářích totiž je, zda jsou vyhledávány. Případně zda tam není nějaké zásadní zpoždění či komplikace.

2017-12-27 07_51_18-#hashtagovytest • Instagram photos and videos.png

První poznatek je ten, že Instagram indexuje a hledá v reálném čase – po přidání se ve vyhledávání je okamžitě uvidí vaši sledující (ve vyhledávání, pokud zrovna hledají) i ti co vás nesledují (a zrovna hledají předmětný hashtag ). Může se ale lehce stát, že některé hashtagy se nijak neprojeví, případně že se vůbec neprojeví přidání hashtagů jako takových. Důkladnější testování ukazuje, že Instagram prostě neumí vyhledávat (a ne, nejde o problém s shadowban omezením, přidání téhož k jinému příspěvku zafunguje). Nezapomeňme, že tento test přidává hashtagy, které nepatří mezi silně používané, u těch „milionových“ může být situace poněkud komplikovanější.

Stejnou trojici hashtagů jsem přidal i přímo k novému příspěvku (spolu s dalšími hashtagy) pro možnost srovnávat, jak se to projeví vložené do jiného místa. A aby to nebylo jenom na jednom účtu, přidal jsem stejnou trojici hashtagů ke staršímu příspěvku na mém osobním účtu do komentáře.

Do komentářů ano

Ten podstatnější poznatek je ten, že můžete přidávat hashtagy i do komentářů později, není rozdíl, zda je dáte přímo k příspěvku nebo do komentáře. Což se může hodit zejména v tom, že k fotce pořízené „v terénu“ můžete později snadno přidat (navíc na počítači) potřebné hashtagy.

Užitečné to je i v tom, že text u příspěvku můžete ponechat poměrně čistý a nezahlcený hashtagy. Čas od času ale Instagram dojde k názoru, že něco prostě vyhledávat nebude a nebude.

30 hashtagů na příspěvek

Rizikem není ani přidání hashtagů do komentářů k nějakému staršímu (opravdu starému) příspěvku. Jediné podstatné na co musíte pamatovat je to, že jeden příspěvek může mít maximálně 30 hashtagů. A opravdu to platí napříč textem příspěvku a všemi komentáři. Překročení poznáte snadno, při snaze o odeslání komentáře prostě nejde odeslat (Couldn’t post comment).

TIP: Pokud nevíte jak se píše a přidává hashtag, tak mrkněte do Jak přidám hashtag na Instagram? A vlastně nejenom na Instagram. Kupodivu je hodně lidí, kteří si myslí, že to je něco jiného než na klávesnici najít „#“ a prostě hashtag napsat.

Pozor na shadowban

Ještě jeden poznatek z testu – vyhledávání se chová rozdílně pokud je na Instagramu přihlášený uživatel a nepřihlášený uživatel – tedy vyhledávání na webu. Stejně tak, pokud jde o příspěvky účtů které sledujete vs. nesledujete, ty první mají přednost a netýká se jich shadowban.

Právě na shadowban si při zkoumání vyhledatelnosti dávejte pozor – ten se projevuje tak, že skrývá příspěvky „postiženého“ profilu ve vyhledávání a neplatí to pro ty, kdo daný účet sledují.  Shadowban ale není ona výše popsaná „chybovost“ vyhledávání – (nesledovaný) účet co dostal Shadowban prostě ve vyhledávání nenajdete na žádné hashtagy.

Právě výše zmíněné jiné výsledky pro nepřihlášeného uživatele mají také souvislost se shadowbanem – nepřihlášenému uživateli se ukazují i příspěvky z účtů co mají shadowban. Což, mimochodem, souvisí i s tím, proč oblíbená pomůcka testující na přítomnost shadowbanu poněkud nefunguje.

TIP: ‣ Návod pro Instagram obsahuje desítky dalších tipů a triků pro Instagram.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky