@365tipu

TIP#964: Instagram umožňuje sledovat hashtagy. Zajímavá a užitečná funkce

To, že hashtagy jsou to nejdůležitější u příspěvků na Instagramu je poměrně dost známá věc. Bez doplnění odpovídajících hashtagů vaše příspěvky nikdo cizí nenajde. Stejně tak slouží vám, k hledání těch, kdo se věnují tématům, které vás zajímají případě „hodících“ se pro váš firemní či osobní marketing.

Od druhého týdne v prosinci 2017 je možné sledovat hashtagy – pokud si zobrazíte nějaký hashtag (tedy vyhledáte fotografie k němu patřící) tak máte možnost ho začít sledovat. 14. prosince to ještě nebylo možné z webové podoby, ale v mobilních aplikacích ano.

2017-12-14 16.50.30.png

2017-12-14 16.53.03.pngNěkteré hashtagy není možné sledovat – pokud si chcete v praxi ověřit jak to vypadá, tak zkuste #bdsm – tenhle hashtag vám sice nějaké fotky asi najde (v době psaní tohoto tipu ano), ale nemá sledovací tlačítko.

Stejně tak tomu je například u #sexy – kde snadno poznáte proč, je to hashtag co dostal „ban“ (tady viz Proč jsou některé hashtagy na Instagramu zapovězené? Jak je zjistím a jak se jim vyhnu?)

 

V newsfeedu se vám budou klasicky objevovat mezi fotkami od klasických sledovaných – uvidíte o jaký hashtag jde i z jakého účtu vlastně fotka pochází.

V menu u hashtagových příspěvků je nově Neukazovat pro tento hashtag/Don’t show for This Hashtag – není z toho jasné co tím Instagram myslí, ale mělo by to „přestat ukazovat podobné příspěvky“ – podobné v tom že obsahují onen konkrétní hashtag, ale čím jiným podobné těžko říci.

2017-12-14 17.08.01.png

Nezapomeňte, že Instagram má algoritmický newsfeed a plně ovládá, co uvidíte (nebo spíše co neuvidíte) a newsfeed už není chronologický. Jakým způsobem se v algoritmu pro newsfeed projevují hashtagy známo není – jediné je jasné, do newsfeedu se vám dostanou pouze „top příspěvky“ pro daný hashtag, nikoliv každý příspěvek, který se s hashtagem objevil (těch mohou být v jeden moment klidně i tisíce).

2017-12-14 17.06.02.pngTo jaké hashtagy sledujete zjistíte na vašem profilu – původní přehled koho sledujete (účtů) se rozšířil ještě o přehled sledovaných hashtagů. Na tomto místě je také můžete přestat sledovat, stejně jako si vyvolat jejich zobrazení (vyhledání hashtagu).

Pamatujte, že i jiní lidé se mohou podívat, jaké hashtagy sledujete. Tedy, Instagram to uvádí v Now You Can Follow Hashtags on Instagram a je to celkem logické. Skutečnost je ta, že se mi to nepodařilo zreprodukovat.

Možnost sledovat hashtagy je navíc dost dobrou náhradou toho, že si Instagram sice pamatoval co jste vyhledávali, ale měl ve zvyku to občas celé zapomenout – teď si prostě často vyhledávané hashtagy můžete rovnou zasledovat. Budou se vám nejenom mírně objevovat v newsfeedu, ale také je snadno vyvoláte.

Z hlediska marketingu tuhle změnu nepodceňujte, je dost zásadní – hlavně s ohledem na to, aby vaše příspěvky opravdu obsahovaly správné hashtagy. Dnes už to nebude jen otázka vyhledávání, ale lidí, kteří začnou hashtagy přímo sledovat. Znamená mimo jiné i to, že mohou existovat uživatelé, kteří vůbec nebudou sledovat účty, ale jenom hashtagy.

Související podstatné tipy týkající se hashtagů:

TIP: Další záplavu tipů týkající se Instagramu najdete ve zdejším ‣ Návodu pro Instagram

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky