TIP#896: Je legální používat na Instagramu aplikaci Repost? Jak je to se sdílením cizích fotografií?

Než se dostaneme k použití aplikace Repost, tak začneme tipem Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji? Je důležitý, protože vždy a všude musíte dbát na dodržování autorských práv. Nemůžete bez svolení autora vzít nějakou fotografii z Instagramu a nahrát ji na vlastní účet. Nepomůže ani to, že uvedete zdroj ani žádné další obvyklé výmluvy.

Instagram bohužel neumožňuje klasické sdílení (share, na Twitteru retweet) a není tedy možné nějaký cizí příspěvek přesdílet na vlastní profil. Něco co běžně můžete dělat na Twitteru či Facebooku (a je to zcela legální) na Instagramu prostě nejde.

TIP: Novinka z května 2018 umožní vzít cizí příspěvek a vložit ho do vlastních příběhů. Bude klikací, bude uveden původní zdroj, ale bude menší než originál. Ale pořád lepší než nic. Oklikou to navíc pak můžete vložit i jako příspěvek na vlastním profilu. Viz Jak na Instagramu sdílet příspěvky z jiných účtů na vlastní účet?

Co navíc, Instagram neumožňuje v mobilní aplikaci ukládat fotografie a na počítači tomu brání (viz Může někdo stáhnout fotku z mého Instagramu? Jak se dá stáhnout fotka z Instagramu?).

Proto  už poměrně dávno vznikla aplikace Repost. Můžete ji mít pro iOS i Android a umožní vám vzít fotografii z určitého příspěvku a nahrát ji na vlastní Instagram, včetně zachování informace o tom, odkud vlastně pochází.  Je to podstatné zjednodušení  něčeho, co byste jinak museli dělat ručně.

Ale pozor, zopakujme to znovu, než něco takového uděláte, musíte si opatřit svolení/souhlas autora původní fotografie. Můžete jim zkusit poslat přímou zprávu (málokdy to bude fungovat), požádat v komentáři pod příspěvkem (to také bude málokdy fungovat) nebo najít jejich e-mailový kontakt a poslat e-mailem. Což bude fungovat občas lépe, ale v řadě případů vám prostě nikdo neodpoví.

TIP: Kompletní přehled všech možnosti co jde kam sdílet najdete v Jak je možné na Instagramu sdílet? Příspěvky/Repost, Příběhy, IG TV a Reels (Sekvence). Kompletní přehled

Pokud souhlas nezískáte, tak to neznamená, že můžete „repostovat“. Případné porušování autorského zákona vás může vyjít pěkně draho. Vedle smazání účtu na Instagramu to také může znamenat stovky až tisíc edolarů, které budete muset zaplatit.

Nespoléhejte se, mimochodem, na to že prostě „někde“ vezmete fotku a „nikdo na to nepřijde“. Za pár týdnů či měsíců se budete divit před žalobní výzvě a řešit, kde vezmete peníze na vyřešení problému. Kradené fotografie už několik let vyhledávají počítače a vše je automatizované.

2017-09-20 07_23_14-365tipů (@365tipu) • Fotky a videa na Instagramu.png

Jak Repost použít?

Celé to funguje podobně jako pomůcky pro plánování příspěvků (viz Jak funguje plánované zveřejňování příspěvků na Instagram. Later, Buffer a ti další).

Repost nemůže vložit fotku přímo, takže ji jenom předá vaší Instagramové aplikaci a zkopíruje/vytvoří k ní popisek. Celé to bude fungovat takto

  1. U fotky k nasdílení si v menu příspěvku zkopírujete URL (adresu) pro sdílení
  2. Spustíte Repost a tím se vám tam objeví připravená fotografie ke sdílení
  3. Kliknete na ní, Repost vám umožní na fotku umístit štítek se zdrojem (můžete si vybrat kam) a do schránky (clipboard) umístí původní text s nějakým doplňkem
  4. Dalším kliknutím přejdete do Instagramu, kde budete mít připravenu fotku pro obvyklé vkládání. Pokud nebyla čtvercová, nezapomeňte správně upravit formát.
  5. Můžete použit všechny obvyklé filtry.
  6. Do políčka s popisem vložíte předpřipravený text ze Schránky a můžete si ho upravit. Je velmi vhodné tam nechat onu informaci o původním účtu. „@getrepost“ zmínku v textu tam nechávat nemusíte, to už je jenom na vás.
  7. Můžete ponechat původní hastagy (přenesené z originálu) nebo si připravit vlastní. V tom případně pomůže Jak zjišťovat potřebné hashtagy k příspěvkům na Instagramu. Kompletní návod
  8. Měli byste označit původní účet ve fotce, máte tam vložený štítek s jménem a obrázkem z profilovky
  9. Odešlete příspěvek. Příklad můžete vidět tady (a na obrázku výše).  Příklad dobrý i v tom, že jsem zapomněl roztáhnout fotku (originál není čtvercový).

Co Repost neumí

Repost neumí sdílet video, slouží pouze ke sdílení fotografií.Neumí ani uvést nějak odkaz na původní fotografii, je možné jenom zmínit účet autora. Což je dáno tím, že Instagram v mobilní aplikací neumožňuje žádné odkazy.

TIP: Zdejší ‣ Návod pro Instagram obsahuje desítky dalších užitečných tipů týkajících se Instagramu