TIP#093: Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji?

Pokud chcete rovnou a bez velkého řešení věcí znát odpověď na otázku z titulku, tak ta odpověď je – nemohu. Má to ale samozřejmě nějaká ta „ale“. Ta jsou dána řadou věci. Především autorským právem, pak způsobem užití autorského díla. A jakkoliv to nakonec může vypadat složitě, až tak složité to není. A jde spíše o to, abyste se nedostali do problémů.

Je to ve skutečnosti poměrně jednoduché, pokud chcete použít nějakou fotografií, obrázek či prostě „autorské dílo“, tak musíte mít jistotu, že máte svolení autora tohoto díla k použití. Tj. buď je takováto fotka poskytnutá k veřejnému užití, nebo vyhovíte „licenčním podmínkám“ (například může být podmínkou použití to, že uvedete zdroj) nebo si licence koupíte.

Tohle všechno platí, pokud chcete fotku, obrázek, použít veřejně. Sami pro sebe si můžete fotky schovávat a prohlížet jak chcete.  Ale pokud budete chtít fotku vzít a dát třeba na blog, musíte dbát na to, abyste k ní měli práva. Pokud budete chtít fotku dát na sociální sítě, je to totéž. Už to je veřejné použití, jakkoliv vaše sociální síť může být „jenom pro přátele“.

TIP: Ano, fotky se kradou a lidí ignorují nejenom právo, ale i slušnost. V Jak je možné, že někdo vezme mojí fotku z Facebooku/Internetu/… a použije ji? se dozvíte víc o tom, že cokoliv dáte na Internet je prostě možné stáhnout.

Autorské právo má navíc bohužel mnoho různých podob. V některých částech světa existuje „férové užití“, které vám umožní použít něčí fotku či dílo „férovým“ způsobem – ale v takové části světa nežijeme. Noviny a novináři mají také zvláštní postavení, které jim umožňuje používat díla v okamžiku, kdy je to nutné ze zpravodajského hlediska. Zvláštní postavení může mít i výuka a vzdělávání. Je ale dobré vědět, že ve většině těchto výjimek a zvláštností je podmínka nutná, aby to nebylo něco jako „ilustrační fotografie“. A občas také to, že platí povinnost uvádět zdroj.

825-DSC_2145

Různé další otázky a otazníky

Postačí vzít fotku a uvést odkud jste ji vzali? Odpověď je vlastně také docela jednoduchá. Nepostačí. Nemůžete prostě najít před Google někde na Internetu fotku, tu si stáhnout, vložit někam jinam a napsat, odkud jí máte. Je to tedy prosté, uvedení autora a zdroje nestačí. Ale zde je dobré dodat, že uvést autora a zdroje je slušnost.

TIP: Přivlastňuje si Facebook práva k mým fotografiím? Jak to vlastně je? Pomůže pochopit, jak je to vlastně s autorským právem a Facebookem.

Jak je to s těmi všemi fotkami a odkazy na sociálních sítích? Je to také snadné, pokud „fotku“ použijete tak, že na ní odkážete, tedy nenahrajete ji na svůj sociální profil, nemusíte nic moc řešit. Do extrému v tomhle jde sociální síť www.Pinterest.com, která fotky suverénně stahuje a umisťuje na tamní profily. Podle některých je to už hodně za přijatelnou hranicí, ale vyřešit se to prostě nepodařilo.

Potřebujete nějaké fotografie dostupné zdarma? Vlastně i tady je jednoduché řešení. Ve Kde získat fotky k použití zdarma? najdete několik desítek zdrojů zdarma dostupných fotografií. Ale jednu věc k tomu ještě dodám, pokud je odkudkoliv budete používat, vždy si dobře evidujte odkud jste fotku vzali a jaká licenční ujednání k ní patří.

Chcete si fotografie koupit? Také jednoduché, stačí si vybrat některou z desítek komerčních fotobank a na odpovídající účely si fotografii pořídit. Je asi dobré zdůraznit, že to má různé podmínky. Třeba to, že cena za licenci pro web je výrazně nižší, než ta licenci pro tisk. Nebo také, že můžete licenci získat na omezené časové období a po uplynutí se musíte postarat o ukončení používání fotografie.

TIP: Nevíte si rady s formáty souborů pro fotografie? Poradíme v K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky?

Google mi řekl, že je fotografie volně použitelná! Tohle je takový jeden obecně oblíbený omyl, který je velmi nebezpečný. Google si prostě může myslet, že je něco volně použitelné, ale dokud si to neprověříte (viz dále), tak to jako platné brát prostě nemůžete.

Na konci srpna 2020 Google zprovoznil v Obrázcích Google (Google Images) zobrazení licenčních podmínek fotografie. Funguje to ale pouze tam, kde to tvůrci Google řekli. A rozhodně se na to nemůžete spolehnout „jen tak“. Je nutné si vše ověřit. Viz Google Images nově umí informovat o licenčních podmínkách fotografií.

Použil jsem z té fotografie jenom malý kousek! Je sice bezva obhajoba, ale stále jste použili cizí autorské dílo.

Mám to jenom jako malou ikonku, to se přece může! Je úplně stejně problematické jako předchozí obhajoba. V otázce použití fotografií a obrázků není rozhodující „jak velká“ je použitá fotka.

Dejte si pozor na fotografie lidí. Ano, je to velmi specifické, protože vedle autorského zákona existuje ještě zákon na ochranu osobnosti. A pokud chcete použít něčí „podobiznu“, tak k tomu musíte mít od toho člověka svolení (nebo fotograf, který člověka fotil). Dobré související čtení je Vlastním práva k fotografii, ve které jsem zachycený?

Když to zveřejnil na Internetu, tak to přece mohou použit! Je jenom další hloupá výmluva. Pokud si někdo pořídí třeba Instagram a fotí tam fotky, tak každá taková fotka je chráněna autorským zákonem.

Vždyť tam nebyl uvedený autor ani značka (c). Je taky jedna taková typická moc hezká výmluva. Dokonce panuje názor, že je „povinnost“ používat (c) značku, aby bylo jasné, že je něco chráněné. Jasně že ne.

Jak je to s autorskými právy pro animovaný GIF? Překvapivě si lidé občas myslí, že animovaný GIF je snad něco jiného než autorské dílo.

Mohu GIFy z GIPHy volně použít pro jakékoliv účely? Důležité čtení, protože skoro nikdo si nepřečte Podmínky užití služby.

TIP: V Co to znamená Creative Commons a proč (a k čemu) se vám to může hodit najdete informaci o licenčním schématu, které slouží k poskytování věcí „zadarmo“

825-120-DSC_4428

Jak dohledám autora fotografie?

Může se snadno stát, že na Internetu najdete fotografii nebo obrázek, který moc chcete použít. A potřebovali byste kontaktovat autora, který ale nikde není uveden. V již zmíněném přehledu služeb se zdarma použitelnými fotografiemi najdete i vyhledávací služby pro reverzní vyhledávání.

Já osobně používám v zásadě dvě – www.tineye.com a images.google.com. Fungují tak, že do nich nahrajete nalezeou fotografii a ony vám řeknou, kde všude na Internetu je použítá. Snadno si tak můžete i ověřovat, jestli nějaká fotografie nepochází, například, z fotobanky.

TIP: Více o reverzním hledání fotografií najdete v Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? a zjistíte tam, že služeb na hledání podle fotky je více. Jak a kde na Internetu hledat fotografie poradí jak najít fotografii pomocí popisku, klíčových slov.

Pokud vám tyto služby fotografii nenaleznou? Nebo není možné najít kontakt na autora? Pak máte prostě smůlu, protože bez licence fotografii/obrázek použít nemůže.

Co dělat, pokud jste porušili právo a přišel vám vymahačský dopis?

Měli byste vědět, že některé fotobanky už několik let provozují takovou zvláštní praxi. Pomocí robotů prohledávají Internet a hledají fotografie, které mají v držení. Pokud je najdou u někoho kdo nemá práva k užití, tak mu pošlou výzvu – ta zpravidla obsahuje kupu právničiny, výhrůžek a podobných věcí, ale také výzvu k zaplacení několikanásobku ceny běžné.

Je také dobré vědět, že dost často posílají výzvy k zaplacení za fotografie ke kterým nemají výlučná práva, někdy nemají dokonce vůbec žádná práva, nebo vymáhají platby za volně dostupné fotografie.

TIPMůže někdo stáhnout fotku z mého Instagramu? Jak se dá stáhnout fotka z Instagramu? vám ukáže, že i když se Instagram snaží možnost stáhnout hodně znepříjemnit ,je to stejně nakonec vlastně docela snadné.  Související tip je Je legální používat na Instagramu aplikaci Repost? Jak je to se sdílením cizích fotografií?

Proto je vždy nutné podobnou výzvu velmi důkladně prověřit, zjistit zda jste opravdu použili autorské dílo v rozporu se zákonem. Je vlemi časté, že zjistíte, že po vás chtějí něco neoprávněně. Pokud k tomu dojde, předejte vše Policii ČR, ať se postará o odpovídajcí postih. Pokud jste právo porušili, tak se poraďte s právníkem či advokátem, protože jenom ten vám pomůže k tomu, aby zaplacená částka nebyl výpalné, ale odpovídající realitě.

PS: Tradičně jsou některé věci zjednodušené a leccos vynecháno. Autorské právo se totiž například týká i budov, soch, architektury a řady dalších věcí.