@365tipu

TIP#431: Může někdo stáhnout fotku z mého Instagramu? Jak se dá stáhnout fotka z Instagramu?

Jedno se musí tvůrcům Instagramu nechat, velmi zoufale se snaží, aby nebylo možné z Instagramu fotku stáhnout. Až tak, že je to krajně nepraktické v okamžiku, kdy potřebujete stáhnout vaši vlastní fotografii a použít ji někam dál. Ale tenhle pocit bezpečí je stejně falešný jako všechno na Internetu ve spojitosti s fotografiemi. Pamatujte, cokoliv umístíte na Internet může kdokoliv stáhnout a využit či zneužít (viz Jak je možné, že někdo vezme mojí fotku z Facebooku/Internetu/… a použije ji?).

Než se rozhodnete z Instagramu popadnout něčí fotografii a použijete ji dál, tak ale přeci jenom připomenu to co je v Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji?. Platí autorské právo (mimo elementární slušnosti) a pokud použijete něčí fotku bez svolení či licence, tak se vystavujete riziku postihu. Protože to že něco visí na Instagramu (Facebooku, atd) neznamená, že je to volně použitelné.

Ale teď k tomu, jak z Instagramu stáhnout (získat) fotku.

Začněme iPadem/iPhone, tam žádná možnost uložení fotografie není (ani u vašich vlastních), ale je možné to obejít tím, že si fotografii nasdílíte na své sociální sítě (Facebook, Twitter, atd) a odtamtud si ji pak už normálně stáhnete. Tahle cesta funguje univerzálně a dá se použít na jakoukoliv fotografii (tedy i cizí).

2016-03-06 08.28.20.pngCo se týče vašich vlastních fotek, tak je to poměrně jednoduché, ty se po pořízení ukládají v mobilním telefonu či tabletu, takže je najdete v něm (ale pozor, musíte si to v Instagramu zapnout, viz Uložit původní fotky v Nastavení účtu).

Také je možné při vkládání fotografie nastavit odesílání jak na další sociální sítě, tak na služby jako Flickr či Tumblr. Což je další cesta, jak mít vlastní fotografie uložené někde jinde.

Pokud používáte Dropbox nebo jiné cloudové úložiště, tak si také zpravidla můžete nastavit aby vám vaše fotografie po pořízení a vložení na Instagram „zálohoval“. Totéž vám může zajistit Android (zálohuje fotky ze zařízení) nebo iOS (dělá něco podobného).

Podobně se dá nastavit IFTTT, tak aby každou nově pořízenou fotku z vašeho Instagramu nějak zpracoval, navíc jde nastavit například i to, aby to na co dáte Líbí zpracoval (viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet).

Poslední možnost je k nalezení v menu u fotky jako Kopírovat URL pro sdílení. Získanou adresu pak můžete otevřít v prohlížeči, ale ani tam vám to moc nepomůže, protože Instagram má webové stránky udělané tak, že fotka není přímo dostupná. Ale můžete si tuhle adresu (třeba přes otevření v Chrome) přenést do počítače a otevřít v normálním prohlížeči (ale o tom níže) nebo se s tím trápit v mobilním (Chrome umí zobrazit zdrojový kód).

Na Androidu je to vlastně stejné jako na iOSsu, přímé uložení fotografie tam není, platí ale všechno vo bylo popsáno výše.

Ve Windows se vyplatí pořídit Instapic (což je klient pro Instagram, který umí i vkládat fotky, dost hodně užitečné) ve kterém je po otevření fotky možné dole pod fotkou kliknout na ikonku pro stažení fotky.

TIP: ‣ Návod pro Instagram je možná přesně to, co potřebujete. I tento tip je součástí stále rostoucí kolekce tipů jak si pořídit Instagram, jak se s ním pracuje, jak ho využít pro marketing i zábavu.

2016-03-06 09_41_38-Daniel Dočekal (@danieldocekal) • Fotky a videa na Instagramu.png

Jak na to v prohlížeči

Pokud si otevřete Instagram v prohlížeči (viz Instagram můžete spravovat i z webu. Ne vše, ale dost toho jde) tak je možné si zobrazit konkrétní fotku (příklad), ale je tam problém v tom, že se tam brání tomu, aby je bylo možné přímo uložit.

Můžete si ale zobrazit zdrojový kód (máte-li Chrome tak hodně pomůže použít Prozkoumat/Inspect). Ale není to vůbec snadné tady tu fotku najít (bývalo to jednodušší, ale Instagram to více a více komplikuje)

První co musíte udělat je rozbalit DIV ve kterém je faktický příspěvek. Pokud jste Prozkoumat/Inspect dávali kliknutím do fotky, tak to bude DIV nad tím prozkoumávaným.

2016-03-06 08_56_34-Developer Tools - https___www.instagram.com_p_BCaBYa7L8jx__taken-by=lucie.markov.png

V rozbaleném DIVu pak najdete odkaz na fotografii. Ten už si pak můžete zkopírovat nebo prostě Otevřít v nové záložce a fotografii uložit. Získáte tak fotku v plném rozměru uloženém na Instagramu (1080 x 1080 aktuálně, pokud se dobře pamatuji).

2016-03-06 08_58_53-Developer Tools - https___www.instagram.com_p_BCaBYa7L8jx__taken-by=lucie.markov.png

TIP: V Jak v mobilním prohlížeč zobrazím zdrojový kód stránky? zjistíte, že i v některých mobilních prohlížečích jde zobrazit zdrojový kód.

Další možnosti jsou v řadě pomůcek pro analýzu a správu Instagramu (viz Jak se dozvědět více o tom jak funguje účet na Instagramu, nějaké ty analytické nástroje).

Můžete se přihlásit třeba na www.iconosquare.com a tam už to bude podstatně snazší, než složitě přes zdrojový kód – stačí zobrazit fotku a Otevřít obrázek na nové kartě nebo prosté Uložit obrázek jako … perfektně poslouží.

2016-03-06 09_33_47-Iconosquare – Instagram webviewer.png

Další možnosti?

Instantgram je bookmarklet pro stažení fotky z Instagramu.

V Google si napíšete „instagram download photo“ a zjistíte, že tenhle problém má záplavu dalších řešení – hlavně v podobě služeb a aplikací jak na webu, tak pro mobilní zařízení,

Tady je ale nutno dodat jedno podstatné – dejte si pozor, ať (a) nechytnete vir a (b) nepřijdete o účet na Instagramu (což obnáší to, že žádné cizí službě byste nikdy neměli dát své přihlašovací údaje).

Osobně nevidím důvod proč je používat, výše popsané způsoby jsou dostatečně dobře použitelné – zejména třeba právě dva poslední, tedy přes prohlížeč a přes Iconosquare.com

TIP: Instaport – instaport.me – mohu potvrdit jako neškodný a hodí se, pokud chcete stáhnout všechny fotky z vašeho Instagramu. Ano, jenom vašeho. Umí i X posledních fotek nebo určitý rozsah data. Tohle mimochodem umí i výše zmínění Iconosquare.com 

POZNÁMKA: V Jak na Instagramu zjistit, kdo si uložil mou fotku se dozvíte jedno podstatné, není možné zjistit, kdo si vaši fotku stáhl. Ani že k tomu došlo.

Pokud byste chtěli „sdílet“ fotky na Instagramu, tak viz Je legální používat na Instagramu aplikaci Repost? Jak je to se sdílením cizích fotografií?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky