TIP#056: Jak je možné, že někdo vezme mojí fotku z Facebooku/Internetu/… a použije ji?

Vlastně bych rád tento tip spíš pojmenoval „jak zamezit tomu, aby někdo mohl zneužít mé fotky“, ale na to je, prosím pěkně, jediná existující odpověď. Nedávejte na Internet (což se rovná i Facebook) žádné své fotografie. Žádné. Dokonce ani na Facebook s tím velmi zavádějícím „pouze pro přátele“.

facebook-images-save-as

Zvykejte si, je to zcela  běžné. Aktuálně tu máme „seznamku“ jménem Loveaholics, která prostě využívá existence Facebooku a sbírá odtamtud profily lidí. Tedy, přesněji, profily žen. A zakládá jim bez jejich vědomí profily u nich, Z doby nedávné je tu dostatek dalších podobných příkladů, včetně chronicky známého Badoo, které prostě ve velkém zneužívalo hlouposti lidí. Obvyklé praktiky – zakládání falešných profilů, získání přístupových údajů a mailů, získání přístupu k vašim přátelům a kontaktům na jiných sociálních sítích.

Pamatujte, cokoliv nahrajete na Internet nahráváte do veřejného prostoru a musíte počítat s tím, že se to může dostat do „nepovolaných“ rukou. Na Facebooku se o to záměrně i nechtěně mohou postarat vaši přátelé, stejně tak jako technická chyba Facebooku. Chránit něco nějaký heslem nebo zámečkem? Někdo může to heslo uhodnout či od vás chytře získat. Je jedno jestli je to fotka, text, video, tabulka, dokument.

Zapomeňte na to, že takové to „jenom pro přátele“ z Facebooku má nějaký význam. Kdokoliv z vašich přátel může vzít cokoliv co jste zveřejnili a poslat to dál. Sice klasické „sdílení“ fungovat nebude, ale ono  stačí obrázek uložit, udělat si screenshot, text zkopírovat, poslat mailem, nahrát na svůj profil, poslat vašemu ex. Bonznout vašemu šéfovi.

Všechno na Internetu lze zkopírovat a uložit je další věc, kterou byste měli vědět. Nic nepomohou takové ty hloupé nápady webů, že si nemůžete uložit fotku (dělá to třeba české iDnes a jsou s tím opravdu zábavní). Cokoliv vidíte na obrazovce počítače, mobilu či tabletu lze nějak uložit. A pak nějak poslat dál. Nemůžete tomu bránit.

TIP: A hodně hodně související s tímto je téma Je bezpečné dávat na Facebook fotografie mých dětí? Na co bych měl/měla myslet?

Pokud někdo může něco zneužít, tak to dříve nebo později udělá je smutná realita. Jestli si do profilové fotky na Facebooku nahrajete svoji fotku, můžete si být jisti, že ji někdo použije (a zneužije). Jestli svému příteli či přítelkyni dáte možnost si ukládat vaše nahaté fotky, tak jim dáváte do rukou příliš silnou zbraň pro okamžik, kdy z vás budou „ex“.

Na Internetu je velmi obtížné se bránit a velmi dobře je to ukázatelné třeba na té výše zmíněné „seznamce“ jménem Loveaholics. Zkuste se tam podívat a najít jakýkoliv kontakt, kde si můžete na něco stěžovat a jak jim zamezit ve zneužívání právě třeba té vaší fotografie. Zjistíte, že to můžete udělat jedině písemně, přiložit kopii dokladu s fotografií a účtů za elektřinu (ano, skutečně) a pak to poslat kamsi na Maltu.

Tahle „seznamka“ moc dobře ví, proč něco takového dělá. Jste prostě bez šance, můžete je možná zkusit zažalovat, někde u nějakého soudu na Maltě, nebo řešit přes EU. A co asi nakonec zjistíte? Nejspíš to, že není koho žalovat.

TIP: V Přivlastňuje si Facebook práva k mým fotografiím? Jak to vlastně je? se dozvíte, jak je to vlastně s autorským právem na Internetu či Facebooku.

Internet je veřejný prostor. Tečka.

Tohle je celé. Cokoliv nahrajete někam na Internet nahráváte do veřejného prostoru. Proto cokoliv tam dáváte, dávejte tam s vědomím, že to kdokoliv a kdykoliv (třeba za pět let) může zneužít. A vědomím toho, že se to stane, protože to je prostě možné.

TIPMůže někdo stáhnout fotku z mého Instagramu? Jak se dá stáhnout fotka z Instagramu? vám ukáže, že i když se Instagram snaží možnost stáhnout hodně znepříjemnit ,je to stejně nakonec vlastně docela snadné.