@365tipu

TIP#240: Je bezpečné dávat na Facebook fotografie mých dětí? Na co bych měl/měla myslet?

Už když jsem psal Je bezpečné Facebooku či jiné sociální síti svěřovat hanbaté fotky? tak jsem měl ve frontě k dalšímu napsání právě tenhle, velmi související tip, takže je čas to napravit. Je to téma zapeklité, složité a obtížně řešitelné. Možná to znáte. Máte mezi přáteli někoho, kdo zaplavuje (říká se tomu „tapetuje“) zeď fotkami svých dětí. Dost často jsou to i děti nahé, polonahé, v různě provokativních pózách či situacích. Stává se běžně, že čerstvě narozené dítě znamená, že maminka přepne do záhadného režimu, kdy nezveřejňuje nic jiného, než stovky fotek svého potomka.

Pokud jste se někdy pokoušeli takovýmto přátelům vysvětlit, že to co dělají není zcela bezpečné a vhodné, tak to většinou končí špatně. Přejdou do protiútoku, vy jste ten špatný, oni přece nedělají nic špatného. Vůbec nerozumí tomu, že takové to „jenom pro přátele“ je jenom taková povedená lež Facebooku. Nechápou, že Facebook, stejně jako Internet, je veřejný prostor. Dokonce se občas dozvíte, že přece fotografie jsou na Facebooku chráněné a nikdo je nemůže odtamtud stáhnout (viz Jak je možné, že někdo vezme mojí fotku z Facebooku/Internetu/… a použije ji?).

Facebook, ale jakákoliv sociální síť, ale také jakékoliv weby kam lidé vkládají fotografie (což je třeba případ české služby Rajče, viz velmi poučný příběh v Rajčatový pedotlak) jsou už dlouhé roky rájem pedofilů. Vyhledávají fotografie dětí a mládeže, stahují je a prodávají je. Což je, popravdě řečeno, ten příznivější případ. V tom pokročilejším a ještě nebezpečnějším případě využijí fotografií vašeho potomka, toho že jste si nezabezpečili Facebook či ho snad dokonce na fotografiích označujete a mohou vaše dítě kontaktovat.

Zapomeňte na to, že by ho kontaktoval pedofil pod pravou identitou, bude se za někoho vydávat, podle toho, čeho chce dosáhnout. Klidně za vrstevníka či vrstevnici vašeho potomka, tam kde je to už věkově dostatečně zajímavé. Zatímco v prvním případě fotky vašich potomků končí v pedofilních databázích po celém světě (bez jakékoliv možnosti je odstranit), v tom druhém se už vše běžně odehrává v Česku. Viz třeba Pedofil přes Facebook oslovil dvě stovky dětí, chtěl jejich nahé fotky, pokud si snad myslíte, že nic takového se neděje. Reálný dva měsíce starý případ, který se týkal jedenáctiletého chlapce.

TIP: Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže vám ukáže řadu dalších věcí, které se týkají bezpečnosti na Internetu. Průvodce soukromím na Facebooku totéž pro Facebook, ale také vysvětli jak věci dělat, jak řadu věcí nastavit.

Ten nejpodstatnější přehled k Facebooku najdete v Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí.

Pokud vynecháme na chvíli zásadní hrozbu od pedofilů, tak je tu pořád hrozba hacknutí vašeho účtu, to že přístup k vašim fotografiím mají zaměstnanci Facebooku (a jakékoliv služby kam je dáváte), to že sdílíte fotografie s dalšími lidmi a ti je mohou vždy a libovolně šířit dál. Fotky vašich dětí (ale i vás) se dostávají do tisíců počítačů, mobilu i tabletů po celém světě a je zde další snadné místo odkud je někdo může vykrádat.

Mám osobně mezi „přáteli“ i člověka, který si důsledně „chrání“ soukromí tím, že používá na Facebooku jiné jméno, zásadně se snaží, aby ho nikdo nemohl poznat, žádné fotografie ani informace o sobě tam nedává. S jedinou výjimkou, běžně nahraje fotky svých dětí a dokonce je označí jejich jménem. Opravdu těžko přijít na to, kdo tedy ve skutečnosti je.

TIP: Mohu někoho (třeba kamaráda či kamarádku) vyfotit a dát fotku na sociální sítě?

Co tedy s těmi fotkami děti na sociálních sítích?

Inu, je to těžké, prostě se přece chcete pochlubit dětmi přátelům, svět ve kterém to nelze dělat je divný svět. Pravdou je, že svět opravdu divný je. Proto je hodně vhodné vše dělat s mírou, nepřehánět to, pamatovat na to, že hanbaté a provokativní fotografie prostě rozhodně na Internet/Facebook nepatří.

Neměli byste, zcela určitě, nahrávané fotky tohoto druhu nechávat jako volně a veřejně přístupné. Tohle platí i jako zásadní problém třeba u výše zmíněné služby Rajče, kam lidé nahrají záplavy fotek z dovolené a album nechají veřejně přístupné.

Na Facebooku, pokud si velmi pečlivě nehlídáte koho máte v přátelích a dostali se vám tam čase i nějací ti kolegové či spolužáci, je více než vhodné si založit seznam/list (viz K čemu jsou na Facebooku Seznamy/Lists?) a věci opravdu osobní povahy „sdílet“ jenom s tímto velmi omezeným seznamem. Třeba takovým, který je čistě „Moje rodina“ a nikdo cizí v ní není obsažený.

Jakkoliv vám to bude připadat možná podivné, je také dobré se vašeho dítěte zeptat, jestli mu nevadí, že budete fotky nahrávat na váš Facebook. A čas od času se ujišťovat, že ta situace ve které jste ho vyfotili a ukazujete to spoustě dalších lidí není pro vaše dítě nepříjemná.

A až zase potkáte nějakou náhle se zbláznivší osobu, která tapetuje Facebook nevhodnými fotkami svých dětí, tak máte dvě možnosti, Poslat ji odkaz na tento tip nebo ji prostě vyhoďte z přátel. Dlouholetá zkušenost je, že tihle lidé jsou nepřesvědčitelní. Dokud se jim nestane něco zásadně zlého.

PS: Případně zveřejňování fotografií vašich vlastních dětí v nevhodné situaci a podobě může znamenat, že se budete dopouštět trestného činu. Nic na tom nemění, že „ty děti jsou přece vaše“.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky